العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 4 اسفند 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 11837      تاریخ : 1392/8/24 19:06:06      بخش : پژوهشها و پژوهشگران برتر print

پژوهش‌هاي برگزيده سومين مراسم تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين / آذرماه 1380

 

1. صورتگري در اسلام / حجت الاسلام محمدرضا جباران / به جهت تحقيق در مسائل فقهي و تلاش براي پاسخ يابي مسائل مستحدثه، از متون و نصوص ديني و اجتهادي

2. درآمدي بر هرمنوتيك / حجت‌الاسلام احمد واعظي / به جهت تحقيق و بررسي تطبيقي دانش فهم تفسير متون ديني

3. ربا و تورم / احمدعلي يوسفي / به جهت بررسي تطبيقي جبران كاهش ارزش پول و ربا، با بهره گيري از دانش اقتصاد و متون ديني و نظريات فقهيان و پژوهشگران مذاهب اسلامي

4. تأمين اجتماعي در ايران با تكيه بر منابع اسلام / حجج الاسلام سيد ضياء الدين كياالحسيني و دكتر علي باقري / به جهت بررسي علمي، نظري و تجربي و كاربردي مسأله تأمين اجتماعي با تكيه بر منابع اسلامي و بهره گيري از ديدگاه هاي دانشمندان علم اقتصاد.

5. امام، اخلاق و سياست / حجت الاسلام سيد حسن اسلامي / به جهت بررسي علمي سياست و اخلاق و جايگاه ويژه آن در نظام فكري حضرت امام خميني (ره)

6. نقش مردم در حكومت ديني / غلامحسين مقيمي / به جهت تلاش براي پاسخگويي به مهم ترين پرسش هاي نظري در ساحت انديشه سياسي و بررسي مقايسه اي آراي حضرت امام خميني و مرحوم ميرزاي نائيني.

7. سير تاريخي ولايت فقيه / حجت الاسلام يعقوب‌علي برجي / به جهت تتبع و تبيين تاريخي و فقهي ديدگاه هاي علماي شيعه درباره موضوع ولايت فقيه.

8. عاشورا پژوهي يا شهيد فاتح / حجت الاسلام محمد صحتي سردرودي / به جهت تتبع گسترده در باب تاريخ و فرهنگ عاشورا به ويژه ريشه يابي تحريفات و غبار زدايي از اين رويداد بزرگ تاريخ اسلام.

9. گسترده شريعت / حجت الاسلام عبدالحسين خسروپناه / به جهت تحقيق در مسائل كلام جديد و پاسخ و پرسش هاي نو پيداي ديني.

10. تفسیر عرفانی نجم‌الدین رازی / محمدرضا موحدي / به جهت كشف ارزش هاي ناشناخته، نقل لطايف و ظرافت عرفاني و اثبات صحت و اصالت انتساب تفسير بحر الحقايق و المعاني به شيخ نجم الدين رازي.

11. مباني تجربه ديني از ديدگاه محي‌الدين عربي و رودلف اتو / حجت الاسلام دكتر علي شيرواني / به جهت تتبع و تحقيق و مطالعه تطبيقي و انتقادي

12. معجم المصطلحات الرجال و الدرايه / حجت الاسلام محمدرضا جديدي‌نژاد / به جهت استخراج اصطلاحات رجالي و حديثي و ابتكار در تنظيم آنها.

13. دانشنامه امام علي / محققان و كارشناسان مراکز ديني به سرپرستی حجت الاسلام علي‌اكبر صادقي‌رشاد.

14. تاريخ عقايد اسماعيليه / محققان مركز مطالعات و تحقيقات اديان و مذاهب به سرپرستي جناب حجت‌الاسلام آقاي سيد ابوالحسن نواب.

15. فرهنگ قرآن / قرآن پژوهان دفتر تبليغات اسلامي به سرپرستي جناب حجت‌الاسلام آقاي مصطفي محامي.

16. سيره تربيتي پيامبر و اهل بيت عليهم السلام / حجت الاسلام سيد علي حسين‌زاده / به جهت تحقيق و كشف نكات اخلاقي و تربيتي در تاريخ و سيره خاتم پيامبران و خاندان پاك آن حضرت.

17. مباني تحرير الوسيله / آیت‌الله محمد مؤمن قمي / مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني / به جهت تحقيق در مباني اصولي و فقهي امام خميني رضوان الله تعالي عليه و استخراج منابع و مصادر يكي از آثار پر ارج آن فقيد سعيد.

18. نقد برهان‌ناپذيري وجود خدا / حجت‌الاسلام عسكري سليماني اميري / مركز مطالعات و تحقيقات دفتر تبليغات اسلامي / به جهت طرح و پاسخگويي به اشكالات الهياتي، منطقي، معرفت شناختي، هستي شناختي و تحليل زباني اثبات وجود حق تعالي.

19. مباني فقهي اقتصاد اسلامي / حجج‌اسلام محمدمهدي كرمي و محمد پورمند / به جهت ابتكار در طرح مباحث پيچيده اقتصادي و فقهي به سبكي روان و قابل استفاده براي استادان و دانشجويان رشته اقتصاد.

20. بررسي وضعيت عقل در فرايند استنباط فقهي / حجت‌الاسلام حسين صابري / به جهت تحقيق گسترده در منابع فقه و تبيين جايگاه عقل در استنباط احكام و ابهام زدايي از موضوع ياد شده. 

 

 


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت