العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
پنجشنبه 30 دى 1395
کد : 11837      تاریخ : 1392/8/24 19:06:06      بخش : پژوهشها و پژوهشگران برتر print

پژوهش‌هاي برگزيده سومين مراسم تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين / آذرماه 1380

 

1. صورتگري در اسلام / حجت الاسلام محمدرضا جباران / به جهت تحقيق در مسائل فقهي و تلاش براي پاسخ يابي مسائل مستحدثه، از متون و نصوص ديني و اجتهادي

2. درآمدي بر هرمنوتيك / حجت‌الاسلام احمد واعظي / به جهت تحقيق و بررسي تطبيقي دانش فهم تفسير متون ديني

3. ربا و تورم / احمدعلي يوسفي / به جهت بررسي تطبيقي جبران كاهش ارزش پول و ربا، با بهره گيري از دانش اقتصاد و متون ديني و نظريات فقهيان و پژوهشگران مذاهب اسلامي

4. تأمين اجتماعي در ايران با تكيه بر منابع اسلام / حجج الاسلام سيد ضياء الدين كياالحسيني و دكتر علي باقري / به جهت بررسي علمي، نظري و تجربي و كاربردي مسأله تأمين اجتماعي با تكيه بر منابع اسلامي و بهره گيري از ديدگاه هاي دانشمندان علم اقتصاد.

5. امام، اخلاق و سياست / حجت الاسلام سيد حسن اسلامي / به جهت بررسي علمي سياست و اخلاق و جايگاه ويژه آن در نظام فكري حضرت امام خميني (ره)

6. نقش مردم در حكومت ديني / غلامحسين مقيمي / به جهت تلاش براي پاسخگويي به مهم ترين پرسش هاي نظري در ساحت انديشه سياسي و بررسي مقايسه اي آراي حضرت امام خميني و مرحوم ميرزاي نائيني.

7. سير تاريخي ولايت فقيه / حجت الاسلام يعقوب‌علي برجي / به جهت تتبع و تبيين تاريخي و فقهي ديدگاه هاي علماي شيعه درباره موضوع ولايت فقيه.

8. عاشورا پژوهي يا شهيد فاتح / حجت الاسلام محمد صحتي سردرودي / به جهت تتبع گسترده در باب تاريخ و فرهنگ عاشورا به ويژه ريشه يابي تحريفات و غبار زدايي از اين رويداد بزرگ تاريخ اسلام.

9. گسترده شريعت / حجت الاسلام عبدالحسين خسروپناه / به جهت تحقيق در مسائل كلام جديد و پاسخ و پرسش هاي نو پيداي ديني.

10. تفسیر عرفانی نجم‌الدین رازی / محمدرضا موحدي / به جهت كشف ارزش هاي ناشناخته، نقل لطايف و ظرافت عرفاني و اثبات صحت و اصالت انتساب تفسير بحر الحقايق و المعاني به شيخ نجم الدين رازي.

11. مباني تجربه ديني از ديدگاه محي‌الدين عربي و رودلف اتو / حجت الاسلام دكتر علي شيرواني / به جهت تتبع و تحقيق و مطالعه تطبيقي و انتقادي

12. معجم المصطلحات الرجال و الدرايه / حجت الاسلام محمدرضا جديدي‌نژاد / به جهت استخراج اصطلاحات رجالي و حديثي و ابتكار در تنظيم آنها.

13. دانشنامه امام علي / محققان و كارشناسان مراکز ديني به سرپرستی حجت الاسلام علي‌اكبر صادقي‌رشاد.

14. تاريخ عقايد اسماعيليه / محققان مركز مطالعات و تحقيقات اديان و مذاهب به سرپرستي جناب حجت‌الاسلام آقاي سيد ابوالحسن نواب.

15. فرهنگ قرآن / قرآن پژوهان دفتر تبليغات اسلامي به سرپرستي جناب حجت‌الاسلام آقاي مصطفي محامي.

16. سيره تربيتي پيامبر و اهل بيت عليهم السلام / حجت الاسلام سيد علي حسين‌زاده / به جهت تحقيق و كشف نكات اخلاقي و تربيتي در تاريخ و سيره خاتم پيامبران و خاندان پاك آن حضرت.

17. مباني تحرير الوسيله / آیت‌الله محمد مؤمن قمي / مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني / به جهت تحقيق در مباني اصولي و فقهي امام خميني رضوان الله تعالي عليه و استخراج منابع و مصادر يكي از آثار پر ارج آن فقيد سعيد.

18. نقد برهان‌ناپذيري وجود خدا / حجت‌الاسلام عسكري سليماني اميري / مركز مطالعات و تحقيقات دفتر تبليغات اسلامي / به جهت طرح و پاسخگويي به اشكالات الهياتي، منطقي، معرفت شناختي، هستي شناختي و تحليل زباني اثبات وجود حق تعالي.

19. مباني فقهي اقتصاد اسلامي / حجج‌اسلام محمدمهدي كرمي و محمد پورمند / به جهت ابتكار در طرح مباحث پيچيده اقتصادي و فقهي به سبكي روان و قابل استفاده براي استادان و دانشجويان رشته اقتصاد.

20. بررسي وضعيت عقل در فرايند استنباط فقهي / حجت‌الاسلام حسين صابري / به جهت تحقيق گسترده در منابع فقه و تبيين جايگاه عقل در استنباط احكام و ابهام زدايي از موضوع ياد شده. 

 

 


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد