العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 4 اسفند 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 11838      تاریخ : 1392/8/24 19:06:18      بخش : پژوهشها و پژوهشگران برتر print

پژوهش‌هاي برگزيده چهارمين مراسم تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين / آذرماه 1381

 پژوهش‌هاي برتر حوزه دين (موردتقدير رياست جمهوري)

 1. تحليل زبان قرآن / حجت الاسلام دكتر محمد باقر سعيدي روشن / به جهت دقت نظر، روزآمدي و توجه به آراي مخالف.
 2. معيارهاي فهم و نقد حديث در تفسير الميزان / دكتر شادي نفيسي / به جهت ابتكاري بودن موضوع و قدرت نقادي و نيز مقايسه آراء علامه طباطبايي با ديگران.
 3.  مباني حقوق بشر از ديدگاه اسلام و ديگر مكاتب / حجت الاسلام دكتر سيدعلي ميرموسوي و دكتر سيد صادق حقيقت / به جهت پرداختن به مسأله حقوق بشر از جهات گوناگون و برخورداري از استدلال خوب، نظم منطقي و متن روان.
 4.  تاريخ تحولات سياسي، اجتماعي تشيع در ايران / دكتر پروين تركمني‌آذر / به جهت نوآوري در بررسي تحولات تاريخي و تكيه بر منابع اصيل و دوري از تعصب و يك سونگري.
 5. نگرش اسلام به فعاليت بازار بورس اوراق بهادار / حجت السلام غلامرضا سرآباداني / به جهت ابتكاري بودن و دست يابي به نتايج مفيد و كارآمد در اقتصاد اسلامي.  
 6. فلسفه زبان دين / دكتر اميرعباس علي‌زماني / به جهت بديع بودن و تتبع در آراء انديشمندان غربي و طرح موضوع مورد نياز جامعه علمي.

 

پژوهش‌هاي برگزيده حوزه دين (مورد تقدير وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي)

 1. حكومت در قرآن / حجت السلام و المسلين كاظم قاضي‌زاده / به جهت برخورداري از قدرت استدلال، تحليل مناسب وروزآمد
 2. قرآن و قلمرو شناسي دين / حجت‌الاسلام و المسلمين مصطفي كريمي / به جهت تلاش براي نقد ديدگاه هاي مختلف و كوشش در حل شبهات.
 3. تاريخ اسلام / حجت الاسلام و المسلمين مهدي پيشوايي / به جهت برخورداري از قدرت تحليل و استدلال، تتبع فراوان و نگارش نثري ساده و روان.
 4. پژوهشي در سيره نبوي / زير نظر حجت الاسلام و المسلمين رسول جعفريان / به جهت فراواني و گستردگي منابع و جمع بندي شايسته و نيز ادبيات مناسب و نثر روان.
 5. آزادي عقيده / حجت الاسلام و المسلمين محمد سروش محلاتي / به جهت عنايت به ديدگاه هاي متفاوت و استدلال به آيات و روايات و روزآمدي موضوع.
 6. پژوهش حقوق و وظايف شهروندان و دولت‌مردان / حجت الاسلام و المسلمين سيد جواد ورعي / به جهت برخورداري از روزآمدي، قدرت استدلال، بررسي و نقد نظرات مخالف.
 7. اسلام و حقوق بين‌الملل خصوصي / حجت الاسلام مصطفي دانش‌پژوه / به جهت برخورداري از خلاقيت و قدرت استدلال و نيز توجه به همه نكات و جوانب موضوع.
 8. جاودانگي / دكتر رضا اكبري / به جهت طرح يكي از مسائل اساسي در عرصه فلسفه دين و كلام جديد و برخورداري از نقد برخي ديدگاه ها.
 9. عقل و وحي / حسن يوسفيان و حجت الاسلام و المسلمين احمدحسين شريفي / به جهت برخورداري از كثرت منابع، مستند بودن، تتبع بسيار و شيوايي سبك نگارش.
 10. انتظار از دين / حجت‌الاسلام و المسلمين دكتر محمد امين احمدي / به جهت بررسي تطبيقي آراء متفكران اسلامي و غربي و داشتن ديدگاه انتقادي و قدرت استدلال.
 11. مباني تحزب در انديشه اسلامي / سيد عبدالقيوم سجادي / به جهت بديع بودن و روز آمدي موضوع و تلفيق خوب مسائل جديد به مباحث ديني و نگارش سليس و روان.
 12. تطبيق مباني اخلاق ارسطويي و اخلاق اسلامي / فرزانه ذوالحسني / به جهت ابتكاري بودن موضوع و مراجعه به منابع اصلي و تتبع كافي در موضوع مورد بحث.
 13. نظام درآمد ـ هزينه دولت اسلامي / حجت‌الاسلام المسلمين حسن آقانظري / به جهت ارائه راهكارهاي علمي و تببين احكام اسلامي در قالب روابط رياضي.
 14. نقش دانش رجال در تفسير و علوم قرآني / حجت‌الاسلام و المسلمين دكتر علي‌اكبر كلانتري به جهت برخورداري از ابتكاري بودن موضوع و دقت در مباني فكري عالمان شيعه و اهل سنت.

 


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت