العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
جمعه 3 اسفند 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 11839      تاریخ : 1392/8/24 19:06:28      بخش : پژوهشها و پژوهشگران برتر print

پژوهش‌هاي برگزيده پنجمين مراسم تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين / آذرماه 1382

پژوهش‌هاي برتر حوزه دين (مورد تقدير رياست‌جمهوري)

1.       عقل و اخلاق از ديدگاه غزالي و هيوم / دكتر حسين‌علي شيدان‌شيد / به جهت خلاقيت در تحقيق و تطبيق نظريه‌ها، روزآمدي و استناد به منابع پرشمار دست اول.

  1. نهاد خانواده در اسلام / حجت الاسلام حسين بستان نجفي / رعايت معيارهاي علمي در تدوين، بهره‌گيري از منابع اصلي، استدلال و تحليل و توجه به مقتضيات و نيازهاي جامعه كنوني.
  2. آراي عمومي، مباني اعتبار و قلمرو / دكتر محمود حكمت‌نيا / به جهت ساختار مناسب، انسجام مطالب، وتوجه به نيازهاي نظام جمهوري اسلامي ايران.
  3. نقد و بررسي آراي طبري در جامع البيان / دكتر سيمين‌دخت شاكري / به جهت تحقيق درباره ويژگي متن تفسير طبري، به كارگيري شيوه نقد علمي، ساختار منطقي، روزآمد كردن متون كهن و نظريات دانشمندان اسلامي.
  4. مديريت از منظر كتاب و سنت  / حجت الاسلام سيد صمصام الدين قوامي / به جهت استقصاي منابع، نوآوري وخلاقيت در بحث، روزآمدي و توجه به نيازهاي نظام اسلامي.
  5. روان‌شناسي اجتماعي با نگرش بر منابع اسلامي / پژوهشگاه حوزه و دانشگاه زير نظر حجت الاسلام مسعود آذربايجاني / به جهت نوآوري در بحث، استناد به منابع معتبر، تحليل مستدل و پاسخگويي به نياز جامعه ديني.
  6. اسلام، سنت و دولت مدرن / حجت الاسلام دكتر سيد علي ميرموسوي / به جهت بهره گيري از منابع دست اول، توجه به چالش هاي فكري جهان معاصر و جامعه اسلامي، رعايت معيارهاي علمي و نگارشي.
  7. جايگاه شورا در حكمت اسلامي / حجت الاسلام و المسلمين دكتر كاظم قاضي‌زاده / به جهت بهره‌گيري از منابع اصلي، ارائه گزارشي تحليلي از نظريه‌هاي علماي اسلامي و توجه به نيازها و چالش‌هاي فكري عصر حاضر.

 

پژوهش‌هاي برگزيده حوزه دين (مورد تقدير وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي)

1.       مواجهه آيات و روايات با جنبه منفي فرهنگ‌پذيري / حجت الاسلام علي اسدي / به جهت بهره گيري مناسب از آيات و روايات درباره مشكلات، مسائل و چالش هاي فرهنگي جامعه اسلامي.

2.       رابطه فرد و دولت در نظريه‌هاي ولايت فقيه / حجت الاسلام شريف لك‌زايي / به جهت انتخاب موضوع، نوآوري در بحث، استناد به منابع معتبر و توجه به نيازهاي جامعه اسلامي.

3.       چيستي فلسفه سياست در حوزه تمدن اسلامي / محمد پزشكي / به جهت نوآوري و خلاقيت در بحث و بررسي، رعايت معيارهاي علمي در تحقيق، فصل بندي و استفاده از ادبيات و سبك نگارش مناسب.

4.       تربيت ديني / حجت الاسلام دكتر محمد داودي / به جهت تتبع كافي، تببين و تحليل عالي، روزآمدي و بهره گيري از نثر معيار و تناسب ساختار.

5.       ايمان‌گروي / دكتر رضا اكبري / به جهت نوآوري و خلاقيت در انتخاب موضوع، تحليل محتوا، تبيين و شفاسازي مدعا و به كارگيري مناسب مثال‌ها.

6.       ارتداد، توهين به مقدسات و آزادي بيان / حجت‌الاسلام سيد حسين هاشمي / به جهت انتخاب موضوع، روزآمدي و توجه به نيازهاي نظام اسلامي، بهره گيري از منابع اصلي و استدلال و تحليل مناسب و پاسخ به پرسش هاي عصر حاضر.

7.       مراتب ظهور فلسفه سياست و تمدن اسلامي / دكتر موسي نجفي / به جهت نوآوري در بحث، بهره‌گيري از منابع اصلي و استدلال و استنتاج متناسب باهدف.

8.       پديدارشناسي دين / دكتر محمود خاتمي / به جهت ابتكار در گزينش موضوع، (زيرا كه نخستين گام در زمينه ياد شده مي باشد). و در عين حال بهره گيري از منابع اصلي به ويژه مآخذ خارجي و نثر و ادبيات مناسب فارسي.

9.       نظريه تحول در اسلام / حجت الاسلام علي ذوعلم / به جهت نوآوري در انتخاب موضوع، تحليل محتوا، تتبع در نظريه ها، توجه به مقتضيات جامعه كنوني و پاسخ به پرسش هاي برخاسته از تحولات انقلاب اسلامي.

10.   منابع قانونگذاري در حكومت اسلامي / حجت‌الاسلام سيف‌الله صرامي / به جهت نوآوري و روزآمدي، رعايت معيارهاي علمي در گزارش از منابع و نصوص. فصل بندي و به كارگيري نثر و نگارش مناسب.

11.   تقدير معيشت / حجت الاسلام دكتر علي‌اكبر كلانتري / به جهت انتخاب موضوع و عنايت به نيازها و ضرورت‌هاي جامعه اسلامي، خلاقيت در تبيين و تحليل و استنتاج مناسب.

12.   تطبيقي ميان حكمت عرفان ابن‌عربي و انديشه‌هاي دو حكيم مكتب ودانته هندي / دكتر ابوالفضل محمودي / به جهت نوآوري، استدلال قوي و تبيين و تحليل موضوع.

13. اخلاق نقد / حجت الاسلام دكتر سيد حسن اسلامي / به جهت انتخاب موضوع پاسخ به نياز جامعه علمي، استدلال و تحليل قوي، بهره گيري از نثر معيار و سبك نگارش مناسب با موضوع.

 


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت