العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
چهارشنبه 5 تير 1398
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 11883      تاریخ : 1392/9/1 18:07:07      بخش : همایشهای تجلیل از پژوهشگران print

سومين مراسم تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين بيست ونهم آذرماه 1380 با حضور حضرت آيت الله اميني ( امام جمعه موقت قم)، حضرت آيت الله معرفت جناب آقاي مسجد جامعي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمع كثيري از اساتيد، علما، انديشمندان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه در تالار غدير كتابخانه حضرت آيت الله خامنه اي قم برگزاري شد.

در ابتداي مراسم، محمد جواد صاحبي دبير همايش با ارائه گزارشي از برنامه هاي دبيرخانه دين پژوهان كشور و چگونگي بررسي آثار ارسالي گفت: از مجموع پژوهش هاي ارسال شده به اين دبيرخانه، تعداد 140 اثر واجد شرايط شناخته و به مرحله داوري رسيد كه از ميان اين آثار، تعداد 21 اثر به عنوان پژوهش برتر و برگزيده انتخاب شده اند.

دبير شوراي برنامه ريزي دين پژوهان كشور سراسري بودن مراسم، داوري و امتيازبندي دقيق پژوهش ها و همچنين توجه به پژوهش هاي كاربردي و هماهنگ با برنامه سوم توسعه را از جمله ويژگي هاي سومين دوره مراسم تجليل برشمرد و تأكيد كرد: توجه به پژوهش هاي كاربردي و هماهنگ با برنامه سوم توسعه باعث شد 7 پژوهشگر مفتخر به دريافت لوح تقدير از مقام محترم رياست جمهوري شوند و پديدآورندگان ساير آثار از وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي لوح تقدير دريافت نمايند.

دبير شوراي برنامه ريزي دين پژوهان كشور با اشاره به اهميت ويژه پژوهش ديني و پرداختن مستمر به آن در سال هاي اخير تصريح كرد: با وجود ركود در امر پژوهش كه مورد شكوه همگان نيز مي باشد، همين مقدار استقبال هم براي مؤسسات پژوهشي و پژوهشگران ديني توفيق بزرگي است. درسال هاي اخير به طور بارز و آشكار به موضوع پژوهش ديني پرداخته شده و اميد است با حمايت هاي وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي و همكاري مؤسسات پژوهشي و پژوهشگران ديني شاهد شكوفائي هر چه بيشتر و بهتر در اين زمينه باشيم.

در ادامه حضرت آيت الله معرفت به بيان مباحثي در خصوص روش تحقيق و نقد معقول و اين كه «درزمينه هاي تحقيق، مسأله حق و باطل زياد مطرح نيست» پرداخت و گفت: روش تحقيق و نقد معقول ازجمله مباحثي است كه هم در قرآن به آن اشاره شده و هم مقتضاي عقل و فطرت است.

ما در پي آن نيستيم كه ببينيم كدام حق و كدام باطل است، البته دنبال آن هستيم اما در زمينه هاي تحقيق، معنايش اين نيست كه گفته هاي متعدد، برخي حق و برخي باطل هستند، اگر با اين ديد انسان بخواهد در راه تحقيق قدم بگذارد چه بسا اشتباه رفته است.

استاد حوزه علميه قم با اشاره به آيه «يستمعون الحق فيتبعون احسنه» خاطرنشان نمود: نكته اي كه دراين آيه هست اشاره به يك مطلب بسيار دقيق مي باشد يعني انسان بايستي به همه مسائل و گفته ها ابتدا با نظر ترديد بنگرد، يعني اگر شخص محقق از اول بر اين باور بود كه گفته فلان حتماً درست است، اين گمراه مي شود، اگر نسبت به آراء و اقوال از دانشمندان بزرگ بر اين باور پيش برويم، مقلد هستيم نه محقق.

آيت الله معرفت افزود: روش اسلام و آئين آن روش تحقيق مندانه و انديشمندانه است و از مسلمانان و يك مؤمن واقعي مي خواهد كه در آئين اسلام با مسائل به طور انديشمندانه برخوردار نمايند.

وي روش هاي ،‌ هدم،‌بنا، و هدم و بنا را از روش هاي تحقيق برشمرد و گفت: روش هدم يعني تخريب به صورت نقد گسترده آراي ديگران كه اين روش معيوب است. روش بنا و ستحكام يعني پرداختن به رأي مختار و ستحكام مباني آن كه نيازمند قدرت علمي بالا مي باشد و وش استاد عظيم الشأن آقاي خويي هم همين بود.

در روش سوم كه هدم و بنا مي باشد، محقق در مطالبي كه بيان مي كند، آراي ديگران را به طور قوي هدم مي كند تا يك بناي شامخي بسازد كه اين كار، بسيار مشكل است و مرحوم شيخ هادي تهراني كه معاصر مرحوم آخوند بود، اين روش را داشت.

سپس حجت الاسلام علی اکبر صادقي رشاد رئيس پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي گزارشي از پژوهش برگزيده دانشنامه امام علي (ع) كه به مناسبت سال امام علي توسط گروهي از محققان و پژوهشگران اين پژوهشگاه انجام شده بود ارائه داد.

وي ويژگي عمده اين دانشنامه را طرح مسائل و مباحث نو ظهور و نيازمندي هاي جديدي كه انسان معاصر با آنها روبرو است از ديدگاه امام علي(ع) و كوشش براي پاسخ دادن آنها دانست.

حجت الاسلام رشاد افزود: كار تدوين اين مجموعه با همكاري 220 نفر از محققان، مؤلفان، ويراستاران، مشاورين و مديران علمي در مدت 18 ماه از آغاز سال اميرالمؤمنين، در بخشهاي حكمت و الهيات، اقتصاد، سياست، فقه و حقوق، تاريخ و سيره، مباحث مديريت و منبع شناسي شروع و هم اكنون به نهايت رسيده است كه انشاءالله در آستانه عيد بزرگ غدير در كتابخانه ها و نهادهاي علمي كشور حضور پيدا خواهد كرد.

پس از آن حجت الاسلام مهندس حسن طارمي دبير پژوهش هاي ديني و فرهنگي سال با مثبت ارزيابي كردن فعاليت هاي دبيرخانه دين پژوهان كشور گفت: قطعاً اين دبيرخانه كه در حوزه مقدسه قم پا گرفته با اهتمام و تدبير گسترش خواهد يافت و در هماهنگي با شاخه پژوهش هاي ديني و فرهنگي دبيرخانه پژوهش هاي ديني و فرهنگي سال و نهادهاي مشابه، فضايي پر نشاط و زنده براي همه كساني كه تحقيق درحوزه دين را مدنظر دارند فراهم خواهد ساخت.

دبير پژوهش هاي ديني و فرهنگي سال كشور در ادامه افزود: امروزه دين پژوهي از مرزهاي جهان اسلام فراتر رفته و چندين دهه از عمر پژوهش هاي ديني در خارج از اسلام مي گذرد كه بيشتر اين پژوهش ها مبتني بر اصول و ضوابط تحقيق هاي كنوني اتكا به اصول تحقيق نبايد ناديده گرفته شود. محققان امروزي دين بايد از يك سو به سنت بينديشند و به پيشگامان تحقيق ديني نظر بيفكنند و روش هاي كنوني تحقيق را با مباني و سنت هاي مطالعات ديني سازگار كنند و از سوي ديگر وضع جديد جامعه انساني را بشناسند و از تركيب اين دو معرفت، دين پژوهي را ارتقاء دهند. وي در پايان خاطر نشان كرد:

تجربه چند ساله پژوهش هاي ديني و فرهنگي به ما مي گويد كه ظرفيت و قابليت فرهيختگان حوزوي و دانشگاهي براي ورود به عرصه دين پژوهي بسيار بالاست و هدايت و تشويق و حمايت مي تواند بستري مناسب و كارآمد براي فعاليت بخشي به اين ظرفيت فراهم آورد.

در ادامه احمد مسجد جامعي وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي در سخناني با اشاره به اينكه از دير باز وظيفه دين پژوهي بر عهده حوزه هاي علميه بوده تصريح كرد: قبل از اينكه دانشگاه ها به عنوان كانون هاي توليد علم در جامعه فعال شوند، حوزه هاي علميه در بحث عمومي علم داراي جايگاه بوده اند.

آقاي مسجد جامعي افزود: بعد از انقلاب و با وارد شدن دين به عرصه زندگي اجتماعي و سياسي شاهد فعاليت و شكل گيري نوع جديدي از فعاليت ها و مؤسسات پژوهشي بوده ايم كه حوزه دين پژوهي هم در چنين چهار چوبي شكل گرفته است.

وي شكل گيري بيش از 200 مؤسسه پژوهشي در قم در دو دهه اخير را نشانگر اين تحول دانست و گفت: مهمترين وظيفه اين نهادها  و محققان اين است كه از طريق تعامل و گفت وگو، تحليلي از وضعيت ديني در جهان معاصر داشته باشند.

وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: اسلام بنا به ماهيت خود ديني است كه نمي تواند نسبت به ماهيت اجتماعي و سياسي بي تفاوت باشد، اين بحثي است كه همه كساني كه در حوزه بيرون از تمدن و تفكر اسلامي هم كار كرده اند به آن اعتراف دارند.

مسجد جامعي در پايان با اشاره به چالش موجود در عرصه عمل و نظر با مدرنيسم، بر ضرورت تحقيقات و فعاليت هاي دين پژوهي در جهت پاسخگويي به اين مسأله تأكيد نمود. و پژوهش را امري جمعي دانست و خواستار كمك و مساعدت مؤسسات و دستگاه هاي پژوهشي در اين زمينه شد.

در پايان مراسم، بيانيه سومين دوره مراسم تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين به شرح ذيل قرائت گرديد و پژوهشگران برتر و برگزیده حوزه دین به شرح ذیل معرفی شدند:

 

بيانيه سومين مراسم تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين

حمد و ستايش خداي را سزاست كه لوح و قلم را و انسان را بوسيله آن نعمت علم و آگاهي بخشيد. خدا را سپاس مي گوئيم كه اينك توفيق يافتيم سومين مراسم « تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين» را در محضر جمعي از دانشمندان و اساتيد علوم و معارف ديني و فرهيختگان و مديران فرهنگي برگزار كنيم .

اين مراسم به پاس بزرگداشت كساني شكل گرفته است كه به مدد استعداد و قريحه و عشق و ايمان، جستجو در معارف و آموزه هاي اسلامي را فريضه و وجه همت خويش ساخته اند و آثاري را آفريده اند كه بي ترديد چراغي فرا راه نسل كنوني و آينده جامعه اسلامي است.

ضمن تشكر از همه كساني كه در پي فراخوان دبيرخانه دين پژوهان كشور در اين رويداد ديني و فرهنگي مشاركت كرده اند و آثار خود را به موقع ارسال داشته اند به استحضار مي رساند كه از مجموع 140 اثري كه به مرحله داوري راه يافته اند 6  پژوهش كاربردي به جهت همسويي با برنامه سوم توسعه، به دريافت لوح تقدير از سوي رياست محترم جمهوري نائل شده اند و 16  اثر به جهت سرشار بودن از تتبع و به كارگيري روش هاي علمي تحقيق و تعميق بخشيدن به فرهنگ و انديشه ديني از سوي هيأت داوران برگزيده شده و شايسته دريافت لوح تقدير از سوي وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي شناخته شده اند كه به شرح ذيل معرفي مي شوند:

1. پژوهش «صورتگري در اسلام» اثر جناب حجت الاسلام آقاي محمد رضا جباران به جهت تحقيق در مسائل فقهي و تلاش براي پاسخ يابي مسائل مستحدثه، از متون و نصوص ديني و اجتهادي

2. پژوهش «درآمدي بر هرمنوتيك» اثر جناب حجت الاسلام آقاي احمد واعظي به جهت تحقيق و بررسي تطبيقي دانش فهم تفسير متون ديني

3. پژوهش «ربا و تورم» جناب آقاي احمد علي يوسفي به جهت بررسي تطبيقي جبران كاهش ارزش پول و ربا، با بهره گيري از دانش اقتصاد و متون ديني و نظريات فقهيان و پژوهشگران مذاهب اسلامي

4. پژوهش «تأمين اجتماعي در ايران با تكيه بر منابع اسلام» اثر حجج الاسلام آقايان سيد ضياء الدين كيا الحسيني و دكتر علي باقري به جهت بررسي علمي، نظري و تجربي و كاربردي مسأله تأمين اجتماعي با تكيه بر منابع اسلامي و بهره گيري از ديدگاه هاي دانشمندان علم اقتصاد.

5. پژوهش «امام، اخلاق وسياست» اثر جناب حجت الاسلام آقاي سيد حسن اسلامي به جهت بررسي علمي سياست و اخلاق و جايگاه ويژه آن در نظام فكري حضرت امام خميني (ره)

6. پژوهش «نقش مردم در حكومت ديني» اثر جناب آقاي غلامحسين مقيمي به جهت تلاش براي پاسخگويي به مهم ترين پرسش هاي نظري در ساحت انديشه سياسي و بررسي مقايسه اي آراي حضرت امام خميني و مرحوم ميرزاي نائيني.

7. پژوهش «سيرتاريخي ولايت فقيه» اثر جناب حجت الاسلام آقاي يعقوب علي برجي به جهت تتبع و تبيين تاريخي و فقهي ديدگاه هاي علماي شيعه درباره موضوع ولايت فقيه.

8. پژوهش «عاشورا پژوهي يا شهيد فاتح» اثر جناب حجت الاسلام آقاي محمد صحتي سردرودي به جهت تتبع گسترده در باب تاريخ و فرهنگ عاشورا به ويژه ريشه يابي تحريفات و غبار زدايي از اين رويداد بزرگ تاريخ اسلام.

9. پژوهش «گسترده شريعت» اثر جناب حجت الاسلام آقاي عبدالحسين خسرو پناه به جهت تحقيق در مسائل كلام جديد و پاسخ و پرسش هاي نو پيداي ديني.

10. پژوهش «تفسیر عرفانی نجم الدین رازی» اثر جناب آقاي محمد رضا موحدي به جهت كشف ارزش هاي ناشناخته، نقل لطايف و ظرافت عرفاني و اثبات صحت و اصالت انتساب تفسير بحر الحقايق و المعاني به شيخ نجم الدين رازي.

11. پژوهش «مباني تجربه ديني از ديدگاه محي الدين عربي و رودلف اتو» اثر جناب حجت الاسلام آقاي دكترعلي شيرواني به جهت تتبع و تحقيق و مطالعه تطبيقي و انتقادي

12. پژوهش «معجم المصطلحات الرجال و الدرايه» اثر جناب حجت الاسلام آقاي محمد رضا جديدي نژاد به جهت استخراج اصطلاحات رجالي و حديثي و ابتكار در تنظيم آنها.

13. طرح بزرگ و ارجمند «دانشنامه امام علي» که با مشاركت بيش از صد تن از محققان و كارشناسان در سال امام علي (ع) به سامان رسیده است به سرپرستی جناب حجت الاسلام آقاي علي اكبر صادقي رشاد.

14. طرح پژوهشي «تاريخ عقايد اسماعيليه» اثر گروهي از محققان و دين شناسان مركز مطالعات و تحقيقات اديان و مذاهب به سرپرستي جناب حجت الاسلام آقاي سيد ابوالحسن نواب.

15. طرح گسترده و ابتكاري «فرهنگ قرآن» اثر گروهي از قرآن پژوهان به سرپرستي جناب حجت الاسلام آقاي مصطفي محامي.

16. پژوهش «سيره تربيتي پيامبر و اهل بيت عليهم السلام» اثر جناب حجت الاسلام آقاي سيد علي حسين زاده به جهت تحقيق و كشف نكات اخلاقي و تربيتي در تاريخ و سيره خاتم پيامبران و خاندان پاك آن حضرت.

17. «مباني تحرير الوسيله» اثر حضرت آیت الله آقاي محمد مؤمن قمي از مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني به جهت تحقيق در مباني اصولي و فقهي امام خميني رضوان الله تعالي عليه و استخراج منابع و مصادر يكي از آثار پر ارج آن فقيد سعيد.

18. پژوهش «نقد برهان ناپذيري وجود خدا» اثر جناب حجت الاسلام آقاي عسكري سليماني اميري از مركز مطالعات و تحقيقات دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم به جهت طرح و پاسخگويي به اشكالات الهياتي، منطقي، معرفت شناختي، هستي شناختي و تحليل زباني اثبات وجود حق تعالي.

19. پژوهش «مباني فقهي اقتصاد اسلامي» اثر حضرات آقايان محمد مهدي كرمي و محمد پورمند به جهت ابتكار در طرح مباحث پيچيده اقتصادي و فقهي به سبكي روان و قابل استفاده براي استادان و دانشجويان رشته اقتصاد.

20. پژوهش «بررسي وضعيت عقل در فرايند استنباط فقهي» اثر جناب آقاي حسين صابري به جهت تحقيق گسترده در منابع فقه و تبيين جايگاه عقل در استنباط احكام و ابهام زدايي از موضوع ياد شده. 

 

21. پژوهش «فقه و قانونگذاري» اثر جناب حجت الاسلام آقاي ابراهيم شفيعي سروستاني به جهت توجه به مشكلات نظام جمهوري اسلامي در عرصه قانون گذاري و تلاش براي گره گشايي در زمينه يادشده.

 


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت