العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
چهارشنبه 5 تير 1398
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 11884      تاریخ : 1392/9/1 18:07:23      بخش : همایشهای تجلیل از پژوهشگران print

چهارمين دوره مراسم تجليل از پژوهشگران برتر حوزة دين با حضور جمع كثيري از علما، فضلا، اساتيد، انديشمندان و دانش پژوهان حوزوي و دانشگاهي، مسؤولان فرهنگي كشور و نيز مسؤولان اجرائي استان قم در سالن اجتماعات مدرسة امام خميني (ره) وابسته به مراكز جهاني علوم اسلامي برگزارشد.

در اين مراسم پرشكوه كه در آخرين روز از هفته پژوهش (پنج شنبه مورخ 28/9/81) برگزار گرديد، شركت كنندگان بر لزوم نهادينه شدن پژوهش و تحقيق در امر دين و استفاده بهينه از آن تأكيد كردند.

پس از تلاوت قرآن و اعلام برنامه ها، ابتدا حجت الاسلام و المسلمين عليرضا اعرافي رئيس مركز جهاني علوم اسلامي در سخناني كوتاه ضمن خيرمقدم به شركت كنندگان و ميهمانان با تقدير از برپايي اينگونه مراسم ديني گفت: با توجه به اينكه توليدات و آثار پژوهشي دو دهة اخير، هم به لحاظ كميت و هم به لحاظ تنوع و تكثر قلمروهاي دين پژوهي، شاهد موفقيت هاي چشمگيري بوده است. حركت دين پژوهي در كشور بايد در جايگاه برتري قرار گيرد و اميد است برگزاري اين نشست ها به تعميق پژوهش ها و انديشه هاي ديني منجر گردد.

ايشان در عين حال تصريح كردند: هر چند اين كاميابي مانع از اين نيست كه اين قلمروهاي دين پژوهي به نقد دائمي خويش نپردازد. چرا كه همواره ضعف هائي در قلمرو متدلوژي وجود دارد كه باعث گرديده تحقيقات در زمينه دين پژوهي و يا كلاً پژوهش در هر زمينه اي از علم، دچار كاستي هايي گردد. بايستي زمينه هايي فراهم آيد تا محققان و پژوهشگران، در امر و قلمرو متدلوژي گام هاي مؤثرتري بردارند.

سپس دبير شوراي برنامه ريزي دين پژوهان كشور در سخناني هدف از برگزاري اين مراسم را گسترش و ارتقاء پژوهش و انديشه ديني ذكر كرد و گفت: نتايج به دست آمده از سه دوره گذشته اين مراسم، باعث شد تا نسبت به ادامة آن، رويكرد و انگيزة خاصي داشته باشيم.

محمد جواد صاحبي گستردگي سامان نيافته را از آفت هاي پژوهش در عرصه دين به خصوص پس از جنگ دانست و افزود: اين مسئله باعث گرديده تا كارهاي تكراري و گاهي هم كم مايه و سطحي ارائه شود. وي عزم دولت، نهادهاي فرهنگي و مؤسسات دين پژوهي را به منظور سامان دادن و به روز كردن پژوهش هاي ديني مثبت ارزيابي نمود و تصريح كرد: اهميت پژوهش ديني بر هيچ كس پوشيده نيست و اميد است زمينه هاي لازم جهت شناساندن و معرفي پژوهش هاي ديني به عنوان پژوهش هاي مبنائي و زير بنائي مهيا شود.

آقاي صاحبي تعداد آثار ارسالي به دبيرخانه دين پژوهان به منظور انتخاب پژوهش هاي برتر حوزه دين را 227  اثر ذكر كرد كه پس از بررسي هاي لازم تعداد 186  اثربه دور دوم داوري رسيد. درمرحله بعدي 55 اثر حائز امتيازات بيش از 80 درصد گرديد و در نهايت 20 اثر در دو رتبه برتر و برگزيده انتخاب شد. و 20  اثر نيز حائز رتبه تشويقي شده است كه در جلسه جداگانه اي مورد تشويق قرار خواهند گرفت.

سپس حجت الاسلام و المسلمين مهدي پيشوايي خلاصه اي از پژوهش برگزيده خود با عنوان «تاريخ اسلام» را ارائه نمود و در خصوص ويژگي هاي پژوهش خويش گفت: در اين پژوهش همه سرفصل هاي وزارت علوم رعايت شده و به همين دليل از سال 73 تاكنون وقفه هايي ناخواسته براي رعايت اين اصول به وجود آمده است. ايشان افزودند: اين پژوهش هم صبغة تحليلي دارد و هم خواننده با متن استوار و يكدست روبرو مي باشد و براي آنكه تحقيق صورت گرفته، از تك سويه شدن و نگاه متعصابانه به دور باشد علاوه بر منابع شيعي از منابع اهل سنت و مستشرقين هم استفاده شده است.

حجت الاسلام پيشوايي تصريح كرد: بر خلاف متون رايج تاريخ اسلام كه در پايان هر فصل منابعي را ارائه كرده اند، در اين پژوهش سعي گرديده تا به صورت جزئي بامتن، روبرو و در هر مبحث، از منابع گوناگون استفاده شود به طوري كه 13 صفحه متن به منابع اختصاص يافته است. وي در پايان اظهار داشت: در اصل پژوهش فضا سازي لازم دربارة امام علي (ع) و اهل بيت (ع) انجام و برجستگي امام علي (ع) نيز به گونه اي خوب تجسم گرديده و عمدتاً از منابع اهل سنت نيز استفاده شده است تا حمل بر تعصب و غلو نباشد.

در ادامه مراسم جناب آقاي احمد مسجد جامعي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سخناني وحدت حوزه و دانشگاه را مهم دانسته و همزماني برگزاري مراسم تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين و ايام سالگرد شهادت استاد مفتح را فرصتي مغتنم و الهام بخش ذكر كرد.

آقاي مسجد جامعي گفت: بي گمان نهاد دين پژوهي كه امروز چهارمين دوره آن برگزار مي شود، از اين حيث بسيار مؤثر و ارزشمند بوده و در كنار تلاش پر ارزش حوزه و دانشگاه قرار گرفته است.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: از آنجا كه گزارش داوران محترم هم حاكي از پيشرفت كيفي آثار كنگره در سال جاري بوده؛ لازم است بررسي و گزارش اين پژوهش ها در دستور كار كنگره دين پژوهان قرار گيرد.

آقاي مسجد جامعي با بيان ويژگي هاي نشست هاي قبلي تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين در سال هاي گذشته تصريح كرد: همه اين موضوعات از يك دغدغه بنيادين برخاسته اند. دغدغه اي كه هم شخصي و هم اجتماعي است. وي ادامه داد من به عنوان فردي دين دار و علاقمند به دين و نيز به عنوان مسؤول در دولت و حكومت ديني، اين دغدغه را دارم كه چگونه مي توان دين ورزي را در جامعه افزايش داد؟

وي دين را پديده اي كثيرالابعاد توصيف كرد و با اشاره به اينكه در دايره گسترده دين، جريان هاي فراواني پرسش هاي زيادي عرضه كرده اند افزود: دين، وجوه گوناگوني دارد و هر وجه آن خود عرصه اي براي انديشه ورزي و عمل است. نفس اين افزايش پرسشگري، منفي نيست و اين پرسش ها كاملاً از دغدغه اي ديني برخاسته اند و بر خلاف آنچه گاهگاهي به اشتباه طرح مي شود، جوانان ما دين گريز نشده اند و جامعه هنوز از بنيان هايي محكم در عرصه دين برخوردار است.

وي گفت: بر اساس پژوهش اجتماعي گسترده اي كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در 28 استان كشور به انجام رسانده، 99 درصد جامعه، خود را دين دار و مذهبي دانسته اند. البته شايد بر اساس برخي معيارها، دينداري را در بخش هايي از جامعه ضعيف بدانيم، اما مهم اين است كه اعضاي جامعه خود را مذهبي مي دانند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه سخنانش رشد دين پژوهي در سال هاي اخير را چشمگير توصيف كرده و افزود: نهاد دين، هم چنان توان و قدرت بسيار زيادي در بازآفريني و انتقال ارزش ها و معاني خود دارد. وي نقش دين پژوهي را در جامعه مهم ارزيابي نمود و گفت: دين پژوهي، از منظر فرهنگي بايد در اين چارچوب به مسائل ما پاسخ دهد و روند خلاقيت و آفرينش آثار فرهنگي و هنري را تعيين كند.

در سال هاي اخير نهاد ها و مؤسسات متنوعي در اين زمينه شكل گرفته اند و حتي تحقيقات متنوع، سامان يافته اند، هر چند اين عرصه هنوز هم يك روي كرد نسبتاً دست نخورده است كه از دلايل آن رشد فزاينده نيازها در عرصه ديني است. در اين شرايط انتظار جامعه از دين پژوهان، روشنگري محيط رسانه اي كشور به مدد تتبعات دين باورانه و معطوف به نيازهاي اقشار خاص اجتماعي نظير زنان و جوانان است.

آقاي مسجد جامعي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: ارتباط پژوهش هاي ديني با مردم ارتباطي يك مرحله اي نيست و نيازمند واسطه هاي رسانه اي است و حلقه اين بحث، گفت و گويي است كه در محيط رسانه اي شكل مي گيرد. و در واقع طراحي موقعيت هاي گفت و گوي عميق و تأثير گزار در مباحث فرهنگي و اجتماعي از جمله همين ثمرات ارتباط نزديك دين پژوهان و پرداختن به پژوهش هاي ديني در رسانه ها مي باشد. و اين همان نقشي است كه پيش از اين در تجربه تاريخي ارتباط دو سويه علماي دين و مردم در رسانه هاي سنتي و بر منابر شكل گرفته است. و اين امر براي دين پژوهي بسيار مهم است. به ويژه اگر دين پژوهان در چنين شرايطي به طرح پرسش هاي كلي و مسائل اصلي بپردازند تا ضمن پاسخگويي صحيح به سؤالات بتوانيم به انتظارات خود در دين پژوهي دست يابيم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پايان خاطر نشان كرد: وظيفه ما هم به عنوان اعضاي يك جامعه ديني اين است كه انتظارات خود را از دين پژوهي بيان كنيم واز عالمان و انديشمندان و پژوهشگران ديني بخواهيم كه در مقام انديشه ورزان اين جامعه، پژوهش هاي ديني ما را پاسخ دهند. وظيفه سياستگذار در اين ميان سنگين تر است. سياستگزار بايد از يك سو، رابط بين جامعه و پژوهشگران باشد و از سوي ديگر، پژوهش ها را با هدف تدوين سياست ها بيشتر مورد مداقه قرار دهد. در پايان اميدوارم اين نهاد مبارك در سال هاي آينده دستاوردهاي پر بارتري را نصيب سازد.

در خاتمه مراسم بيانيه هيأت داوران چهارمين مراسم تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين قرائت و ضمن معرفي پژوهش هاي برتر و برگزيده، از پژوهشگران آنها با حضور حضرت آيت الله اميني نايب رئيس مجلس خبرگان رهبري، احمد مسجد جامعي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، دكتر سعيد معيد فر رياست پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و محمد جواد صاحبي دبير شوراي برنامه ريزي دين پژوهان كشور با ارائه لوح سپاس و اهداي جوايز تقدير شد.

 

بيانيه هيأت داوران چهارمين مراسم «تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين»

بسم الله الرحمن الرحيم. گستردگي دامنه و گوناگوني جلوه هاي دانش و فرهنگ در سرزمين كهن و پهناور ايران از يك سو و عنايت اسلام عزيز و جمهوري اسلامي ايران به تتبع و تحقيق در معارف اسلامي و علوم انساني براي شناخت مسائل و مشكلات و پيشنهاد راه حل آنها در جهت اشاعه ارزش هاي اصيل و تقويت فرهنگ صحيح از سوي ديگر، عرصه اي وسيع براي انجام مطالعات مختلف و عرضه دستاوردهاي آنها به اين ملت شريف مهيا كرده است و آنان كه عمر و استعداد خود را در اين زمينه مبذول مي دارند، شايسته احترام و اكرام بسيارند.

از اين رو دبيرخانه دين پژوهان كشور به منظور تشويق و نكوداشت آفرينندگان آثار پژوهشي برگزيده، همچون دوره هاي گذشته، فراخوان چهارمين مراسم تجليل از پژوهشگران حوزه دين را در خرداد ماه سال جاري از طريق رسانه هاي خبري به اطلاع مراكز دين پژوهي و محققان علوم اسلامي رسانيد. درپي اين فراخوان، تا اول مهرماه 1381 227 عنوان پژوهش ديني، واصل شد از اين تعداد 186  اثر به دور دوم بررسي و 55  اثر حائز امتيازات بيش از هشتاد درصد گرديد و در نهايت 20  اثر در دو رتبه پذيرفته شده كه در همين جا از مقام منيع رياست جمهوري و وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي به جهت امضا و اهداي لوح سپاس و اعطاي جوايز، قدرداني و تشكر مي شود.

لازم به تذكر است كه بيست نفر از پژوهشگران رتبة بعدي، در جلسه اي جداگانه از سوي دبيرخانه مورد تشويق قرار خواهند گرفت.

دبيرخانه دين پژوهان كشور ضمن سپاس از همه محققاني كه با ارسال آثار خود، به فراخوان پاسخ مثبت داده اند و همچنين با سپاس از عالمان و صاحب نظراني كه در مراحل گوناگون، كار بررسي آثار دريافتي را به انجام رسانيده اند، به ويژه از رياست محترم پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات جناب آقاي دكتر سعيد معيدفر كه از هيچ گونه همكاري و حمايتي دريغ نورزيده اند، افراد ذيل را به عنوان برگزيدگان رتبه هاي اول و دوم معرفي مي نمايد:

 

پژوهش هاي برتر ( رتبه اول) حوزه دين

 

در بخش علوم قرآن و تفسير:

1. پژوهش «تحليل زبان قرآن» اثر جناب حجت الاسلام آقاي دكتر «محمد باقر سعيدي روشن» به جهت «دقت نظر، روزآمدي و توجه به آراي مخالف.»

2. پژوهش «معيارهاي فهم و نقد حديث در تفسير الميزان» اثر سركار خانم دكتر «شادي نفيسي» به جهت «ابتكاري بودن موضوع و قدرت نقادي و نيز مقايسه آراء علامه طباطبايي با ديگران.»

 

در بخش فقه و حقوق:

پژوهش «مباني حقوق بشر از ديدگاه اسلام و ديگر مكاتب» اثر مشترك جناب حجت الاسلام آقاي دكتر «سيدعلي ميرموسوي» و جناب آقاي دكتر «سيد صادق حقيقت» به جهت «پرداختن به مسأله حقوق بشر از جهات گوناگون و برخورداري از استدلال خوب، نظم منطقي و متن روان.»

 

در بخش تاريخ و سيره:

پژوهش «تاريخ تحولات سياسي، اجتماعي تشيع در ايران» اثر سركار خانم دكتر «پروين تركمني آذر» به جهت «نوآوري در بررسي تحولات تاريخي و تكيه بر منابع اصيل و دوري از تعصب و يك سونگري»

در بخش اقتصاد اسلامي:

پژوهش «نگرش اسلام به فعاليت بازار بورس اوراق بهادار» اثر جناب حجت السلام آقاي «غلامرضا سرآباداني» به جهت «ابتكاري بودن و دست يابي به نتايج مفيد و كارآمد در اقتصاد اسلامي»

 

در بخش فلسفه و كلام:

پژوهش «فلسفة زبان دين» اثر جناب آقاي دكتر «امير عباس عليزماني» به جهت «بديع بودن و تتبع در آراء انديشمندان غربي و طرح موضوع مورد نياز جامعه علمي»

 

پژوهش‌هاي برگزيده (رتبه دوم ) حوزه دين

 

در بخش علوم قرآني

1.  پژوهش «حكومت در قرآن» اثر جناب حجت السلام و المسلين آقاي «كاظم قاضي زاده» به جهت «برخورداري از قدرت استدلال، تحليل مناسب وروزآمد پژوهش «قرآن و قلمرو شناسي دين» اثر جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي «مصطفي كريمي» به جهت «تلاش براي نقد ديدگاه هاي مختلف و كوشش در حل شبهات.»

در بخش تاريخ و سيره:

پژوهش «تاريخ اسلام» اثر جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي «مهدي پيشوايي» به جهت «برخورداري از قدرت تحليل و استدلال، تتبع فراوان و نگارش نثري ساده و روان.»

«پژوهشي در سيره نبوي» اثر گروهي از پژوهشگران زير نظر جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي «رسول جعفريان» به جهت «فراواني و گستردگي منابع و جمع بندي شايسته و نيز ادبيات مناسب و نثر روان.»

 

در بخش فقه وحقوق:

 پژوهش «آزادي عقيده» اثر حجت الاسلام و المسلمين آقاي «محمد سروش محلاتي» به جهت «عنايت به ديدگاه هاي متفاوت و استدلال به آيات و روايات و روزآمدي موضوع.»

 پژوهش «حقوق و وظايف شهروندان و دولتمردان» اثر جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي «سيد جواد ورعي» به جهت «برخورداري از روزآمدي، قدرت استدلال، بررسي و نقد نظرات مخالف.»

 پژوهش «اسلام وحقوق بين الملل خصوصي» اثر جناب حجت الاسلام آقاي «مصطفي دانش پژوه» به جهت «برخورداري از خلاقيت و قدرت استدلال و نيز توجه به همه نكات و جوانب موضوع.»

 

در بخش فلسفه وكلام:

پژوهش «جاودانگي» اثر جناب آقاي دكتر «رضا اكبري» به جهت «طرح يكي از مسائل اساسي در عرصة فلسفه دين و كلام جديد و برخورداري از نقد برخي ديدگاه ها.»

 پژوهش«عقل و وحي» اثر مشترك جناب آقاي «حسن يوسفيان» و جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي «احمد حسين شريفي» به جهت «برخورداري از كثرت منابع، مستند بودن، تتبع بسيار و شيوايي سبك نگارش.»

 پژوهش «انتظار از دين» اثر جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي دكتر «محمد امين احمدي» به جهت «بررسي تطبيقي آراء متفكران اسلامي و غربي و داشتن ديدگاه انتقادي و قدرت استدلال.»

 

در بخش جامعه شناسي ديني:

پژوهش «مباني تحزب در انديشه اسلامي» اثر جناب آقاي «سيد عبدالقيوم سجادي» به جهت «بديع بودن و روز آمدي موضوع و تلفيق خوب مسائل جديد به مباحث ديني و نگارش سليس و روان.»

 

در بخش عرفان و اخلاق:

پژوهش «تطبيق مباني اخلاق ارسطويي و اخلاق اسلامي» اثر سركار خانم «فرزانه ذوالحسني» به جهت «ابتكاري بودن موضوع و مراجعه به منابع اصلي و تتبع كافي در موضوع مورد بحث»

 

در بخش اقتصاد اسلامي:

پژوهش «نظام درآمد- هزينه دولت اسلامي» به همت حجت الاسلام المسلمين آقاي «حسن آقانظري» و با همكاري جمعي از پژوهشگران، به جهت «ارائه راهكارهاي علمي و تببين احكام اسلامي در قالب روابط رياضي.»

در بخش حديث و رجال:

 

پژوهش «نقش دانش رجال در تفسير و علوم قرآني» اثر جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي دكتر «علي اكبر كلانتري» به جهت «برخورداري از ابتكاري بودن موضوع و دقت در مباني فكري عالمان شيعه و اهل سنت.»

 


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت