العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
چهارشنبه 5 تير 1398
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 11885      تاریخ : 1392/9/1 18:07:43      بخش : همایشهای تجلیل از پژوهشگران print

پنجمين اجلاس تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين يازدهم دي ماه 1382 در آستانه ميلاد مسعود حضرت ثامن الحجج علي بن موسي الرضا علیه السلام با حضور انديشمندان اسلامي، پژوهشگران ديني و مسؤولان علمي و فرهنگي به همت دبيرخانه دين پژوهان كشور و همكاري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان خراسان در تالار قدس آستان قدس رضوي برگزار شد و طي اين مراسم از پژوهشگران برتر حوزه دين در رشته هاي مختلف تقدير به عمل آمد.

در ابتداي اين مراسم پس از تلاوت آياتی از قرآن و سرود مقدس جمهوري اسلامي ايران، حضرت آيت الله سيد عزالدين حسيني زنجاني طي سخناني ضمن تسليت به ملت، دولت و بازمندگان زلزله بم، خواستار تلاش همه افراد و نهادهاي مردمي و دولتي براي رفع مشكلات و كاهش آلام مجروحين، مصدومين و مصيبت زدگان حادثه ياد شده گرديد. وي با اشاره به بركات انقلاب اسلامي در عرصه هاي گوناگون جامعه، اجلاس پرشكوه دين پژوهان را از ثمرات آن شمرد و ضمن اشاره به جايگاه و اهميت ولايت و امامت معصوم در مكتب تشيع تأكيد كرد بايد از مكان و توان موجود، درنشر فرهنگ اهلبيت بيشترين بهره را گرفت.

در ادامه همايش، حضرت آيت الله محمدهادي معرفت نيز در سخناني، اسلام و مباني اسلامي را جايگاهي براي پرواز فكر و ايجاد انگيزه براي انديشيدن و انديشمند شدن دانست و افزود: رسالت قرآن كه منشأ علوم مختلف است اين است كه مسلمانان را به انديشيدن وا مي دارد ، پس شما محققين در راستاي همين هدف قرار گرفته ايد.

آيت الله معرفت خاطر نشان كرد: تحقيق روش خاصي دارد و پژوهش محصول فكر اندشمند و محقق است، درست مثل متاعي ارزشمند اين عرضه بايد با تقاضا مطابقت كند و با شرائط جامعه سنجيده شود. بعضي چون راه درست تحقيق را نمي دانند يك مطلب را غلط ارائه مي دهند كه با اين مسأله سوژه به دست دشمنان مي دهند.

در ادامه اين همايش يك روزه، محمد جواد صاحبي دبير شوراي برنامه ريزي دين پژوهان كشور و دبير همايش تجليل از پژوهشگران برترحوزه دين، طي سخنان كوتاهي هدف دبيرخانه دين پژوهان كشور از برگزاري اين همايش ها را شناسايي و معرفي پژوهش هاي مفيد، علمي و مورد نياز كشور، و نيز ايجاد همگرايي و تعامل ميان پژوهشگران حوزه دين، اطلاع رساني، و بررسي محتوايي آثار و پژوهش هاي ديني پيش از انتشار دانست و در تعريف پژوهش ديني، گفت: هر پژوهشي كه با انگيزه و صبغه ديني انجام مي شود تخصصاً پژوهش ديني تلقي نمي شود، بلكه مراد از پژوهش ديني تحقيقاتي است كه مبتني بر هدف، فرايند و منابع ديني باشد.

وي افزود: پژوهش هاي امسال در حوزه فرهنگ، هنر و اجتماع انجام گرفته و با سرنوشت جامعه و عصر ما نسبت و ارتباطي برقرار كرده و مشكلات و نيازهاي علمي و فكري مورد نياز جامعه را مدنظر قرار داده اند. دبيرخانه دين پژوهان كشور نيز در طي اين چند سال با انتشار خبرنامه دين پژوهان و برگزاري چنين نشست ها و جشنواره هايي در ايجاد همدلي و بستري مناسب براي تعامل ميان محققان علوم ديني تلاش مي كند.

محمد جواد صاحبي در ادامه به ارائه گزارش مختصري از پژوهش هاي رسيده و نحوه ارزيابي آن ها پرداخت و افزود: در پنجمين دوره مراسم تجليل 245 اثر پژوهشي به دبيرخانه همايش رسيد كه از اين تعداد 130 اثر به مرحله بررسي و داوري رسيد و 42 اثر پژوهشي موفق به كسب بيش از 80 درصد امتيازات لازم شده اند كه از اين تعداد 21  اثر به عنوان پژوهش هاي منتخب اين دوره شناخته شده و از آن ها تقدير به عمل خواهد آمد.

در ادامه اين همايش احمد مسجد جامعی وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به ايراد سخن پرداخت و گفت: زندگي عمومي هيچ گاه جداي از علم نبوده و نمي تواند باشد. پيداكردن حق و يافتن حق يكي از اهدافي است كه همه علاقه مندان به ديانت به دنبالش هستند، شايد كلمه تحقيق در اين حوزه زيباتر و رساتر از كلمه پژوهش باشد. زيرا در مورد پژوهش ما تلاش مي كنيم براي يافتن حق گامي به جلو برداريم و نامعلوم بودن نتيجه آن را ويژگي هاي پژوهش است، در حالي كه در تحقيق اين گونه نيست. محقق از همان آغاز در جستجوي حق و حقيقت است و بدان تعلق خاطر دارد.

آقاي مسجد جامعي در ادامه افزود: زندگي مؤمنانه اقتضا مي كند كه ما به امور مقدس حساسيت داشته باشيم و چنين حساسيتي است كه ما را به پژوهش و تحقيق رهنمون مي سازد. چارچوب هاي زماني و مكاني مقدس، بستر بسياري از مناسبات علمي را در طول تاريخ فراهم كرده است كه اين التزام به مكان و زمان مقدس و اجراي احكام شريعت منشأ شكل گيري علوم متفاوتي درتمدن اسلامي شده است.

مسجد جامعي با بيان تفاوتي كه همگان در حوزه تفكرات ديني به آن اذعان دارند گفت: تفاوت ها اين است كه اسلام در حوزه تفكرات ديني خلاصه نمي شود بلكه حوزه دين ابعاد وسيعتر از مناسبات فردي را در برمي گيرد و از اين حيث تحقيق ديني، حوزه و ساحت گسترده اي را در برمي گيرد. امروزه پژوهش در حوزه دين نه يك امر جنبي بلكه يك امر اصلي و محوري شده است و اين از بركات انقلاب اسلامي است.

در موضوعاتي كه در اين جلسه و در چهار سال گذشته مطرح شده انبوه مسائلي را مي بينيد كه برخاسته از نيازهاي انسان امروز است در حالي كه در گذشته اين تكثر و گستردگي نبود. پس پژوهش يك محور اصلي و اساسي است و كساني بايد به آن بپردازند كه به اين اصول محوري پايبند هستند.

وي درخاتمه براي نهادينه شدن جشن هاي رضوي و بهره مندي مردم ديگر شهرها از اين جشن ها احداث مجتمع فرهنگي امام رضا (ع) را در بم پيشنهاد كرد.

در پايان اين همايش، بيانيه هيأت داوران به شرح ذيل قرائت شد و پژوهشگران برتر و برگزيده لوح سپاس و جوايز خود را دريافت كردند:

 

بيانيه هيأت داوران پنجمين مراسم«تجليل از پژوهشگران برترحوزه دين»

بسم الله الرحمن الرحيم. خداي را سپاس مي گوييم كه به ما توفيق داد تا پنجمين اجلاس تجليل از پژوهشگران برترحوزه دين را در آستانه ميلاد حضرت ثامن الحجج علي بن موسي الرضا عليه السلام و در جوار بارگاه ملكوتي آن بزرگوار در حضور جمع كثيري از انديشمندان، عالمان، فرهيختگان و پژوهشگران ديني برگزار كنيم.

بي ترديد علوم انساني و معارف ديني، اشرف علوم و معارف است. نياز بشر امروز به شناسايي جوهر و حقيقت دين و آموزه هاي آن به ويژه در عصر صنعت كه خشكي و خشونت ماديت روح و عواطف انساني را خسته و تشنه معنويت گردانيده است، تلاش براي بازشناسي و بازسازي انديشه ديني و احياي معارف اسلامي و نجات بشريت از سرگشتگي و از خود بيگانگي را ضروري و فوري ساخته است از سوي ديگر در سرزمين بزرگ ايران اسلامي كه فرهنگ و سياست و حكومت آن با آموزه هاي ديني پيوندي ناگسستني يافته است. هر گونه كشف و ابتكاري در ساحت معارف اسلامي مي تواند در جامعه تأثير گذار و حتي سبب تغييرات و تحولات ژرف در عرصه هاي مختلف آن گردد.

روشن است كه ما سهم پژوهش هاي بنيادي درباره علوم و معارف ديني و احياي ميراث كهن علمي و فرهنگي را كه مي تواند منبع و مرجع محققان قرار گيرد انكار نمي كنيم ولي با در نظر داشتن پديده جهاني شدن و توسعه فن آوري اطلاعاتي و پرسش هايي كه روياروي انديشه اسلامي قرار گرفته است بر ضرورت و اولويت پژوهش هاي ديني كاربردي روزآمد اصرار مي نماييم.

به همين جهت، دبيرخانه دين پژوهان كشور، پنجمين دوره پژوهش هاي برتر حوزه دين را با رويكرد فرهنگ، هنر و اجتماع به سمت پژوهش هايي سوق داد كه نسبتي ميان نيازهاي امروز جامعه ايراني و معارف و آموزه هاي اسلامي برقرار نموده اند.

برگزاري اين مراسم با همكاري و همراهي ستاد جشن هاي ميلاد حضرت امام رضا نهادها و شخصيت هاي علمي و فرهنگي استان خراسان در اين شهر مقدس و مكان شريف كه نماد علم و دين و عشق و عرفان است، نشان از اعتقاد راسخ دست اندركاران به وجود پيوند وثيق ميان دين و دانش و فرهنگ و اجتماع دارد.

به هرحال هيأت داوران و شوراي علمي دبيرخانه دين پژوهان كشور ضمن تشكر از همه پژوهشگراني كه آثار خويش را به دبيرخانه ارسال كرده اند و با سپاسگزاري از محققان و صاحب نظراني كه مراحل گوناگوني بررسي و داوري آثار دريافتي را به عهده داشته اند از حضور مراجع، علما و فرهيختگان ديني كه در اين مجلس با شكوه حضور يافته اند قدرداني، و با توجه به هدف گذاري ها و الويت هاي ياد شده آثار ذيل را برگزيده است:

 

در بخش قرآن و حديث

در رتبه اول:

1. پژوهش «مديريت از منظر كتاب و سنت» اثر جناب حجت الاسلام سيد صمصام الدين قوامي به جهت استقصاي منابع، نوآوري وخلاقيت در بحث، روزآمدي و توجه به نيازهاي نظام اسلامي.

2. پژوهش «نقد و بررسي آراي طبري در جامع البيان» اثر سركار خانم دكتر سيمين دخت شاكري جهت تحقيق درباره ويژگي متن تفسير طبري، به كارگيري شيوه نقد علمي، ساختار منطقي، روزآمد كردن متون كهن و نظريات دانشمندان اسلامي.

در رتبه بعدي:

1. پژوهش «مواجهه آيات و روايات با جنبه منفي فرهنگ پذيري» اثر جناب حجت الاسلام آقاي علي اسدي به جهت بهره گيري مناسب از آيات و روايات درباره مشكلات، مسائل و چالش هاي فرهنگي جامعه اسلامي

 

در بخش فقه وحقوق

در رتبه اول:

1. پژوهش «آراي عمومي، مباني اعتبار و قلمرو» اثر جناب آقاي دكتر محمود حكمت نيا، به جهت ساختار مناسب، انسجام مطالب، وتوجه به نيازهاي نظام جمهوري اسلامي ايران»

2. پژوهش «جايگاه شورا در حكمت اسلامي» اثر حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي دكتر كاظم قاضي زاده به جهت بهره گيري از منابع اصلي، ارائه گزارشي تحليلي از نظريه هاي علماي اسلامي و توجه به نيازها و چالش هاي فكري عصر حاضر.

در رتبه بعدي:

1. پژوهش «رابطه فرد و دولت در نظريه هاي ولايت فقيه» اثر حجت الاسلام جناب آقاي شريف لك زايي به جهت انتخاب موضوع، نوآوري در بحث، استناد به منابع معتبر و توجه به نيازهاي جامعه اسلامي.

2. پژوهش «ارتداد، توهين به مقدسات و آزادي بيان» اثر حجت الاسلام آقاي سيد حسين هاشمي به جهت انتخاب موضوع، روزآمدي و توجه به نيازهاي نظام اسلامي، بهره گيري از منابع اصلي و استدلال و تحليل مناسب و پاسخ به پرسش هاي عصر حاضر.

3. پژوهش «منابع قانونگذاري در حكومت اسلامي» اثر حجت الاسلام سيف الله صرامي به جهت نوآوري و روزآمدي، رعايت معيارهاي علمي در گزارش از منابع و نصوص. فصل بندي و به كارگيري نثر و نگارش مناسب.»

 

در بخش دين و علوم اجتماعي

دررتبه اول:

1. پژوهش «نهاد خانواده در اسلام»، اثر حجت الاسلام حسين بستان نجفي به جهت رعايت معيارهاي علمي در تدوين، بهره گيري از منابع اصلي، استدلال و تحليل و توجه به مقتضيات و نيازهاي جامعه كنوني.

2. پژوهش «اسلام، سنت و دولت مدرن» اثر حجت الاسلام آقاي دكتر سيد علي ميرموسوي به جهت بهره گيري از منابع دست اول، توجه به چالش هاي فكري جهان معاصر و جامعه اسلامي، رعايت معيارهاي علمي و نگارشي.

3. پژوهش «روان شناسي اجتماعي با نگرش بر منابع اسلامي» اثر جمعي از پژوهشگران ديني، زير نظر حجت الاسلام آقاي مسعود آذربايجاني به جهت نوآوري در بحث، استناد به منابع معتبر، تحليل مستدل و پاسخگويي به نياز جامعه ديني.

در رتبه بعدي:

1. پژوهش «چيستي فلسفه سياست در حوزه تمدن اسلامي» اثر جناب آقاي محمد پزشكي به جهت نوآوري و خلاقيت در بحث و بررسي، رعايت معيارهاي علمي در تحقيق، فصل بندي و استفاده از ادبيات و سبك نگارش مناسب.

2. پژوهش «مراتب ظهور فلسفه سياست و تمدن اسلامي» اثر جناب آقاي دكتر موسي نجفي به جهت نوآوري در بحث، بهره گيري از منابع اصلي و استدلال و استنتاج متناسب باهدف

3. پژوهش «تقدير معيشت»، اثر جناب حجت الاسلام دكتر علي اكبر كلانتري به جهت انتخاب موضوع و عنايت به نيازها و ضرورت هاي جامعه اسلامي، خلاقيت در تبيين و تحليل و استنتاج مناسب.

4.       پژوهش «نظريه تحول در اسلام»، اثر حجت الاسلام آقاي علي ذوعلم به جهت نوآوري در انتخاب موضوع، تحليل محتوا، تتبع در نظريه ها، توجه به مقتضيات جامعه كنوني و پاسخ به پرسش هاي برخاسته از تحولات انقلاب اسلامي.

دربخش دين وعلوم تربيتي:

دررتبه اول:

1.       پژوهش «تربيت ديني» اثر جناب حجت الاسلام دكتر محمد داودي، به جهت تتبع كافي، تببين و تحليل عالي، روزآمدي و بهره گيري از نثر معيار و تناسب ساختار.

 

در بخش اخلاق و عرفان:

در رتبه اول:

1.       پژوهش «عقل و اخلاق از ديدگاه غزالي و هيوم» اثر جناب آقاي دكتر حسين علي شيدان شيد به جهت خلاقيت در تحقيق و تطبيق نظريه ها، روزآمدي و استناد به منابع پرشمار دست اول.»

در رتبه بعدي:

1. پژوهش «تطبيقي ميان حكمت عرفان ابن عربي و انديشه هاي دو حكيم مكتب ودانته هندي» اثر جناب آقاي دكتر ابوالفضل محمودي به جهت نوآوري، استدلال قوي و تبيين و تحليل موضوع.

2.       پژوهش «اخلاق نقد» اثر جناب حجت الاسلام دكتر سيد حسن اسلامي، به جهت انتخاب موضوع پاسخ به نياز جامعه علمي، استدلال و تحليل قوي، بهره گيري از نثر معيار و سبك نگارش مناسب با موضوع.

 

در بخش فلسفه و كلام:

در اين بخش رتبه نخست احراز نشد.

و در رتبه بعدي:

1. پژوهش «ايمان گروي» اثر جناب آقاي دكتر رضا اكبري به جهت نوآوري و خلاقيت در انتخاب موضوع، تحليل محتوا، تبيين و شفاسازي مدعا و به كارگيري مناسب مثال ها.

 

2. پژوهش «پديدار شناسي دين» اثر جناب آقاي دكتر محمود خاتمي، به جهت ابتكار در گزينش موضوع، (زيرا كه نخستين گام در زمينه ياد شده مي باشد). و در عين حال بهره گيري از منابع اصلي به ويژه مآخذ خارجي و نثر و ادبيات مناسب فارسي.

 


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت