العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
چهارشنبه 5 تير 1398
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 11887      تاریخ : 1392/9/1 18:09:41      بخش : همایشهای تجلیل از پژوهشگران print

هفتمين مراسم «تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين»، پنج شنبه 11 اسفندماه با حضور اساتيد، فرهيختگان، دانش پژوهان و محققين حوزه و دانشگاه در قم برگزار شد.

در اين مراسم كه از سوي دبيرخانه دين پژوهان كشور در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم برگزار شد پس از قرائت قرآن وسرود جمهوري اسلامي، دبير همايش، هدف از برگزاري اين همايش را تشويق و تجليل از پژوهشگران حوزه دين، ايجاد يك بستر مناسب براي رشد و ارتقاء و اصلاح شيوه پژوهش هاي ديني، بازشناسي آموزه ها و معارف ديني، دفاع از دين و پاسخ به شبهاتي كه در دنياي امروز مطرح است، ذكر كرد.

محمدجواد صاحبي گفت: امروزه رشد پژوهش هاي ديني از لحاظ كيفيت و كميت به خاطر ايجاد انگيزه و فراهم نمودن بستر مناسب است. وي در خصوص آثار ارسال شده به دبيرخانه هفتمين همايش اعلام كرد: پس از انجام فراخوان، 282 اثر پژوهشي به دبيرخانه ارسال شد كه 202 اثر به مرحله دوم داوري رسيد كه پس از تفكيك در 11 گروه پژوهشي و انجام دو تا چهار مرحله داوري، 35 اثر حائز هشتاد درصد امتيازات ممكن شدند كه درنهايت پس از ارزيابي نهايي از اين تعداد 23 اثر حائز رتبة برگزيده، رتبه دوم و شايان تشويق شده اند كه امروز معرفي و با اعطاي لوح تقدير وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي از آفرينندگان آن ها تجليل خواهد شد.

دبير همايش در ادامه افزود: در هفتمين دوره همايش، پژوهش ها نسبت به سال هاي قبل هم از نظر كمي و هم ازلحاظ كيفي رشد بسيار خوب و قابل ملاحظه اي داشته اند و گرايش به سمت پژوهش هاي بنيادي و ديني كاربردي افزايش چشم گيري داشته است كه اين جهت يابي و زمان آگاهي در حوزه پژوهش هاي ديني يك تحول نو و مبارك تلقي مي شود و مي تواند سرآغاز حركت و توليد علم در حوزه دين با رويكردي تازه به شمار رود.

در ادامه مراسم آيت الله رضا استادي با مقدس و ارزشي دانستن امر تحقيق به موضوع ا حياء امر اهل بيت كه در روايات به آن سفارش شده است اشاره كرد و تصريح نمود: تحقيق و پژوهش در مسائل ديني بسيار ارزشمند است و هر كاري را كه از نظر دين با ارزش مي دانيم فلسفه و جهاتي دارد و تحقيق قطعا يك عمل صالح است و اجر آن با خداوند متعال است. از منافع تحقيق و پژوهش روشن شدن بدعت ها مي باشد و: تحقيق جلو تحريفات، خرافات و مطالب بي اساس را مي گيرد و باعث مي شود دين به بدعت ها آلوده نشود چون اگر تحقيقات نباشد حد و حدود مسائل روشن نمي شود و لذا دين گرفتار بدعت خواهد شد.

عضو جامعة مدرسين حوزة علميه در بخش ديگري از سخنان خود به آفت هايي كه تحقيق را دچار مشكل مي كند اشاره كرد و افزود: تحقيق و پژوهش هم مانند بسياري از امور ديگر دچار آسيب هايي مي شود، يكي از اين آفت ها عالم نبودن به مقدمات موضوع تحقيقي و پژوهشي است و من به محققان توصيه مي كنم در هر حوزه اي از علوم كه مي خواهند تحقيق كنند مقدمات آن حوزه را سپري كنند و حتما كارهاي ديگران را ببينند و بعد وارد امر تحقيق شوند. چون يك محقق قبل از اين كه در موضوعي تحقيق كند بايد آمادگي تحقيق در آن را داشته باشد و الا به دورغ و بي جهت خود را محقق در آن مسئله مي داند.

از ديگر آسيب هاي تحقيق، خستگي محقق در وسط كار است كه باعث مي شود محقق در پايان تحقيق را ناقص انجام داده و عنوان هم نمي شود كه كار ناقص است. همين طور كه در فقه هم داريم كه اگر مجتهد كامل بحث و تفحص نكرده باشد اظهار نظر او بي عدالتي است.

آيت الله استادي ادامه داد: آسيب ديگر در امر پژوهش تكرار و انجام كارهاي موازي است. از آنجا كه امور اسلامي و ديني نيازمند تحقيق و پژوهش در همه موضوعات مي باشد لذا بايد با ساماندهي امور و استفاده از منابع اصيل، دامنة تحقيقات را وسعت داد و از انجام كارهاي تكراري، مشابه و موازي كه وقت گير و هزينه بردار است پرهيز كرد. مسأله ديگر تحقيقات بي سابقه است. اكثر تحقيقات ما مباحثي است كه به نحوي ديگران نيز به آن پرداخته اند، ولي متأسفانه وقتي از تحقيقات ديگران استفاده مي كنيم اصلا نامي از آن به كار نمي بريم و طوري وانمود مي شود كه خودمان آن را انجام داده ايم و اين تضييع حقوق ديگران است و مورد رضايت خداوند متعال نخواهد بود. و انصاف، وجدان و اخلاق ديني ايجاب مي كند كه اگر از تحقيقات ديگران استفاده مي كنيم، منابع آن را ذكر كنيم.

استاد حوزه علميه قم با انتقاد از برخي نگرش ها نسبت به دين گفت: بعضي از محققين گويا خارج از اسلام و حوزة دين به مسائل نگاه مي كنند و طوري حرف مي زنند كه انسان فكر مي كند اين حرف را يك مسيحي گفته است! اين گونه تحقيقات نه تنها به نفع دين نيست بلكه باعث تنفر از دين مي شود. در حالي كه از ديدگاه ما تحقيقات ديني يعني احياء مكتب اهل بيت و دين. و اگر تحقيقات ما نتيجه اش آسيب وارد كردن به دين است بايد از آن پرهيز كرد.

آيت الله استادي در ادامه سخنانش فضاي جمهوري اسلامي را فضايي در راستاي حمايت از تحقيقات توصيف كرد و گفت: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي توجه خاصي به امور تحقيقي شده و هميشه از محققان و مخترعان تقدير به عمل آمده است. اما بايد از منابع و امكانات استفاده بهتري بكنيم، چون اگر مبالغه نباشد تمام امكاناتي كه در اختبار محققان قرار مي گيرد و تمام تحقيقاتي كه انجام مي شود با هزينة بيت المال صورت مي گيرد. و دقت در مصرف بيت المال و اسراف نكردن در آن از امور مهم مي باشد كه توجه همه پژوهشگران و مؤسسات پژوهشي را لازم دارد. و مؤسساتي كه با اخذ برخي بودجه ها و صرف هزينه هاي هنگفت در يك راستا و به صورت موازي كار مي كنند كارشان هيچ توجيهي ندارد. 

ايشان در پايان خاطرنشان كرد: بايد بازده كارها با آن چه برداشت مي كنيم تناسب داشته باشد. و به محققان توصيه كرد تا نقدپذير باشند و نقدهاي منصفانه را بپذيرند.

در اين مراسم حجت الاسلام و المسلمين محمدتقي سبحاني معاون پژوهشي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم در سخناني گفت: حوزه دين پژوهي ما با نظام اسلامي فاصله دارد و ما در اين زمينه دچار مشكل هستيم و بايد در عرصه تحقيق و دين پژوهي بازنگري كنيم. چون امروز دين پژوهي نيازمند بازنگري و توجه به پيشينه چند دهه گذشته است، اين عرصه پس از انقلاب شاهد شكوفايي و رشد و رونق بسياري بوده، اما تحولات دروني و بيروني هم اقتضا مي كند كه اندكي در برداشت هاي خودمان تأمل كنيم يا احيانا به پاره اي از كارهاي انجام شده ابعاد تازه اي بدهيم.

وي ادامه داد: دين پژوهي در ايران معاصر، از عصر مشروطه شاهد تحولات جديد بود و پس از انقلاب اسلامي نيز نگاه تازه اي در زمينه پژوهش در دين صورت گرفت پيش از اين ادبيات علمي ما مسئله محور بود، در حوزه هاي عقلاني بيشتر با ادبيات دفاعي حركت مي كرديم و دفاع از هويت ديني سرلوحه فعاليت هاي ما بود. پس از انقلاب با حفظ همه نكات، برنامه جديدي در برنامه كار حوزه دين قرار گرفت و آن توجه به اسلام به عنوان يك برنامه اجتماعي است. امروزه هم بايد تلاش كرد كه با تأسيس حوزه هايي كه بتواند اسلام را در صحنه اجتماعي ظهور و بروز دهد كار كرد.

حجت الاسلام و المسلمين سبحاني در ادامه سخنانش، توجه به مطالعات دانش محور، احياي دانش اسلامي، نقد مكاتب ديگر، احياي آثار گذشتگان و نگرش جديد به اين آثار را از ويژگي هاي تحقيقات دوران پس از انقلاب اسلامي برشمرد و افزود: به نظر مي رسد در اين شرايط با بازنگري و سامان دادن به ظرفيت هاي موجود بتوان بهتر و بيشتر در خدمت ايده و انديشه اي در آمد كه انقلاب اسلامي و حضرت امام داعيه دار آن در نظام بين الملل است، امروز در دنيا نگرش دو قطبي به دنيا از شرق و غرب از شمال و جنوب به سمت اسلام و غرب است و ادبيات امروز دنيا ادبيات اسلام و غرب مي باشد. و لذا بي توجهي به الزامات زمان و آن چه در عرصه بين المللي براي فكر اسلامي مطرح است، مي تواند در آينده نزديك خسارت هاي جبران ناپذيري به دنبال داشته باشد. و حوزه علميه كه نمايند تفكر اسلامي در دنيا است، بايد به اين مسئله توجه ويژه داشته باشد.

رئيس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي افزودك توجه به تعامل بين المللي در حوزه دين پژوهي امري ضروري است و متأسفانه ما علي رغم داشته هاي فراوان معرفتي در حوزه دين پژوهي نتوانسته ايم اين علوم را به بيرون از مرزها منتقل كنيم، نشان دادن چهره اسلام در سطح بين الملل امري لازم و حياتي است. 

حجت الاسلام سبحاني در پايان يادآور شد در عرصه فعاليت هاي برون مرزي با سه مشكل اساسي مواجه هستيم:

  1. زبان، ما نمي توانيم با مردم دنيا به زبان خودشان صحبت كنيم، حتي به زبان عربي هم فعاليت هاي كمي صورت گرفته است.
  2. حجاب فرهنگ، متأسفانه فرهنگ مطالعات ما هنوز مربوط به درون است ما بايد طوري عمل كنيم كه در نظام بين الملل مورد بهره قرار گيرد يا حداقل باعث آشنايي آنها شود.
  3. حجاب نهادهاي بين المللي، خوشبختانه در سال هاي اخير شاهد تحولاتي در اين زمينه شده ايم و نيز تلاش شده حاشيه حوزه ها به متن تبديل شود و اين جاي اميدواري است و روز به روز سعي مي كنيم به سوي حرفه اي شدن پژوهش گام برداريم. نقد را محترم بشماريم و آن را به معناي كينه ورزي و دشمني تلقي نكنيم و از آن در جهت هر چه بهتر كردن مطالعات و تحقيقات استفاده كنيم.

در ادامه همايش، حجت الاسلام و المسلمين محمدي عراقي رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات كه به نمايندگي از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در همايش حضور يافته بود به ايراد سخن پرداخت و با اشاره به اهميت تحقيق و پژوهش تصريح كرد: به فرموده مقام معظم رهبري تشكيل دولت اسلامي مقدمه اي براي ساختن جامعه اسلامي است و آن در گرو تحقيقات و پژوهش هاي صاحب نظران مي باشد.

نظريه پردازي امري است كه كمتر در جوامع اتفاق مي افتد و ما در حوزة دين اهل نظر و محقق فراوان داريم ولي متأسفانه بايد بپذيريم كه در ميان دانشمندان گذشته و معاصرمان، صاحبان مكتب و نظريه پردازانمان انگشت شمارند.

رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: امروز انتظاري كه از حوزه علميه داريم فقط تحقيق و پژوهش نيست بلكه انتظار اين است كه علاوه بر تربيت پژوهشگر، نظيه پرداز و صاحب مكتب هم تربيت كنيم. البته براي اين كار نبايد يك طرفه نگاه كنيم، و در برابر انتظارات زيادي كه از حوزه هاي علميه وجود دارد بايد بودجه كافي براي امر تحقيق را در اختيار حوزه ها قرار دهيم و با فراهم كردن زمينه هاي سخت افزاري كار و سرمايه گذاري مادي و معنوي زمينه پژوهش بيشتر و نظريه پردازي بيشتر را در حوزه هاي علميه فراهم كنيم.

حجت الاسلام محمدي عراقي در ادامه تصريح كرد: امروزه متأسفانه در حوزه بين الملل در موضوع دين تحقيقات چنداني صورت نگرفته است. ما در حوزه روابط بين الملل و بين اديان، نياز جدي به سياست گذاري در زمينه نظريه پردازي براساس مباني اسلام و تشيع داريم. و بايد بتوانيم با نظريه پردازي، با زبان علم و زبان پژوهش با دنيا سخن بگوييم. امروز زبان بين المللي دعوت به زبان علم و پژوهش است و قدر و قيمت نظام ها و تمدن ها بر اساس علم است.

وي در پايان سخنانش با اشاره به اين كه در جهان اسلام علم و دين با هم پيوند دارند و اگر اين پيوند محكم تر شود، قدرت آن از قدرت  اتمي بالاتر است افزود: امروز جهان غرب مي داند كه ايران به دنبال ساخت بمب هسته اي نيست، آنها مي خواهند ما به اين علم دست پيدا نكنيم. چون براي آنها علم ما از بمب هم خطرناكتر است، چون ما دين داريم و اگر علم هم به آن ضميمه شود، به زعم آنها ديگر قابل كنترل نيست! دنياي غرب در برهه اي از زمان بين علم و دين، علم را انتخاب كرد كه تمام مشكلات بشر از آنجا شروع شد و الان وقتي مي بيند ايران علاوه بر داشتن دين به علم هم دست پيدا كرده است دچار وحشت و اضطاب مي شود و در مقابل موضوع پيشرفت هسته اي ايران كه در حقيقت پيشرفت علمي است مي ايستد. 

در پايان اين مراسم بيانيه هيأت داوران هفتمين مراسم تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين به شرح ذيل قرائت شد و از آفرينندگان آثار قدرداني و تجليل به عمل آمد:

 

بيانيه هيأت داوران هفتمين آئين تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين

تقدير از پژوهشگران حوزه دين به معناي حمايت معنوي و مادي از مجاهدان عرصه علم است؛ كساني كه در پي تحقيق فرمان خداي متعال در جهت تفقه در دين و شناخت ابعاد آن كوشيده اند و دستاوردهاي فكري و نظري خود را به جامعه ديني و علمي كشور تقديم داشته اند. از ديدگاه داوران اين دبيرخانه، پژوهشگر ديني با دو ويژگي برجسته مشخص مي گردد: نخست كوشش و تلاش در جهت گشودن آفاق تازه اي در دانش ديني و گستردن مرزهاي علم و پاسخ به پرسش هاي تازه. دوم، آفاق گستري به گونه اي مشخص در حوزه دين و مسائل ديني و تأكيد بر برآوردن نيازهاي فكري دين باوران. ويژگي نخست، كساني را كه به استمرار و يا انتقال سنت و تعاليم و تحقيقات ديني مدد مي رسانند، همچون ترجمه و تصحيح متون از شمول اين عنوان خارج مي سازد و قيد دوم كساني را كه در حوزه هاي ديگري به پژوهش مي پردازند و به گستردن آفاق دانش، كمك مي كنند بر كنار مي دارد.

اقداماتي از اين دست و برگزاري جشنواره هاي علمي و تقدير از پژوهشگران حوزه دين، سه كاركرد اساسي دارد كه استمرار آن را موجه و ضروري مي سازد: نخست آن كه نشان مي دهد هر كس در اين حوزه كاري نو و شايان توجه انجام دهد، تلاش وي بي فرجام نخواهد ماند و در جامعه علمي كساني هستند كه از اين كارها حمايت كنند و از سعي و مجاهدت محققان سپاسگزاري نمايند. ديگر آن كه چنين مراسمي به مثابه رابطي ميان پژوهشگران و جامعه علمي عمل مي كند، نقش اطلاع رساني را بر عهده دارد و تازه ترين پژوهش هاي حوزه دين را به همگان معرفي مي كند، و سوم آن كه جامعه علمي با داشتن تصويري روشن از آنچه به عنوان پژوهش ديني طي هر سال صورت گرفته، مي تواند دست به ارزيابي علمي خود بزند و در جهت ارتقاي و زدودن كاستي ها گام بردارد.

با توجه به اين ملاحظات و با تأكيد بر دو ويژگي نوآوري و بعد ديني پژوهش ها، دبيرخانه دين پژوهان كشور در تابستان سال جاري طي فراخواني از همه محققان حوزه دين درخواست كرد تا تازه ترين تحقيقات خود را براي داوري به اين دبيرخانه ارسال دارند. در پاسخ به اين فراخوان عام، 282 اثر به دبيرخانه رسيد و پس از ثبت و گروه بندي، در چند بخش تخصصي مورد بررسي داوراني داراي تخصص هاي مرتبط با آن بخش ها قرار گرفت.

پس از بررسي نخست 202 اثر به مرحله دوم راه يافت. از ميان اين آثار نيز تنها 35 اثر به مرحله سوم رسيد كه از آن ميان در نهايت 23 اثر به عنوان آثار شايسته تقدير و سپاس برگزيده شد. اين آثار نيز با توجه به اعتبار پژوهشي، ساختار، اهميت موضوع، قوت استدلال و استنتاج در سه رتبه درجه بندي شد كه 6 اثر به عنوان آثار برگزيده، 11 اثر به عنوان آثار رتبه دوم و 6 اثر به عنوان تشويقي انتخاب شدند كه از اين تعداد 2 اثر به عنوان پژوهش ديني ـ فرهنگي با نام ادراكات اعتباري و انديشه اجتماعي سياسي علامه طباطبايي تحقيق احمدرضا يزداني مقدم و مهدويت و آينده سياست از ديدگاه شيعه تحقيق رحيم كارگر، در هفته پژوهش با مشاركت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات مورد تشويق قرار گرفته و لوح و جوائز خود را دريافت داشته اند، بيست و يك اثر ديگر در سه رتبه به شرح ذيل مي باشند:

 

پژوهش هاي رتبه برگزيده

1. «شبيه سازي انساني از ديدگاه آيين كاتوليك و اسلام» اثر جناب حجت الاسلام آقاي سيد حسن اسلامي به جهت نوآوري و خلاقيت در پژوهش، بهره گيري از منابع اصيل و معتبر، قدرت استدلال و روزآمدي.

2. «مسئوليت مدني، مباني و ساختار» اثر جناب آقاي دكتر محمود حكمت نيا به جهت دسته بندي ضابطه مند از قواعد و احكام فقهي، كيفيت استدلال، و پاسخگويي به نيازهاي روز . همچنين از اين پژوهشگر، پژوهش ديگري دريافت گرديده به نام مباني نظري مالكيت فكري با تأكيد بر فقه اسلامي كه به جهت وارسي موضوع از زواياي گوناگون حقوقي، فقهي، فلسفي و سياسي، بهره گيري از منابع فارسي، عربي و لاتين، توجه به نياز مبرم جامعه علمي و فرهنگي كشور از نظر هيأت داوران به عنوان رتبه دوم شناخته شده است.

3. «جرم براندازي» اثر جناب آقاي حسين آقابابايي به جهت ساماندهي و انسجام مطالب و استنتاج منطقي.

4. «الفقه الاسلامي و اساليبه الاجتهاديه»، اثر آيت الله محمد ابراهيم جناتي به جهت ديدگاه نقادي، بهره گيري از منابع اصلي، خلاقيت و نوآوري.

 

پژوهش هاي رتبه دوم

1.       «رابطه عرفان و شريعت» اثر دكتر سيد يحيي يثربي، به جهت توجه به پرسش هاي موجود، اتقان، استدلال و استنتاج منطقي. 

2.       «برداشت و پيوند اعضاء از فوت شدگان و مردگان مغزي»، اثر جناب آقاي اسماعيل آقابابايي به جهت رعايت معيارهاي لازم در تدوين گزارش، توجه و پاسخگويي به نيازهاي ديني روز ايران و جهان در عرصه پزشكي

3.       «خمس، چالش ها و راهكارها»، اثر محققان دفتر تبليغات اسلامي مشهد، به جهت بهره گيري از منابع معتبر، نوآوري و خلاقيت و استدلال و تحليل قوي. 

4.       «ملاكات احكام»، اثر حجت الاسلام جناب آقاي سيد محمد علي ايازي به جهت بهره گيري از منابع اصلي، نوآوري در پژوهش، روزآمدي و كارآمدي آن در حوزه استنباط احكام ديني.

5.       «اسلام و توسعه»،  اثر جناب آقاي علي اخترشهر، به جهت رعايت معيارهاي لازم در تدوين گزارش، اعتبار علمي و اتقان مطالب، پاسخگويي به نيازهاي امروز جامعه ديني. همچنين از اين پژوهشگر پژوهش ديگري دريافت گرديده به نام جامعه پذيري سياسي در حكومت ديني كه به جهت بهره گيري از روش تطبيقي و مقايسه اي، بررسي تئوري هاي غرب از منظر آموزه هاي ديني به عنوان رتبه دوم شناخته شده است.

6.       «دين و بنيادهاي دموكراتيك»، اثر جناب آقاي دكتر سيد محمد ناصر تقوي به جهت بهره گيري از منابع اصلي، قدرت استدلال، تحليل و استنتاج منطقي.

7.       «روانشناسي تبليغات با تأكيد بر تبليغات ديني» اثر حجت الاسلام جناب آقاي محمد كاوياني، به جهت عنايت به دانش و تكنيك هاي علمي در تبليغ آموزه هاي ديني، توجه به نيازهاي جامعه ديني به ويژه مبلغان حوزوي.

8.       «نظريه پردازي در اقتصاد اسلامي» اثر جناب حجت الاسلام آقاي حسن آقا نظري، به جهت نوآوري در دسته بندي مطالب، احاطه به مباحث فلسفي و فقهي، اعتبار علمي و روزآمدي.

9.       «بررسي رابطه كارآيي خانواده و دين با بحران هويت دانش آموزان»، اثر جناب آقاي محمود نجفي به جهت استقصاي مطالب، مراجعه به پژوهش هاي انجام شده در ايران و جهان، و توجه به مسائل جوانان.

 

پژوهش هاي شايان تشويق

1. «امنيت در انديشه سياسي اسلام»، اثر جناب آقاي بهرام اخوان كاظمي به جهت جمع آوري داده ها و بهره گيري از منابع اصلي

2. «معنا شناسي مستقل فرازهاي قرآني در پرتو آيات و روايات» اثر جناب آقاي محمد اسعدي به جهت خلاقيت و نوآوري

3. «مباني مشروعيت در نظام اسلامي» اثر جناب آقاي محمد حسن روزبه به جهت تلاش براي زدودن نقاط ابهام از انديشه سياسي اسلام

4. «اسلام و الگوي مصرف» اثر حجت الاسلام جناب آقاي علي اكبر كلانتري به جهت رعايت معيارهاي لازم در تدوين گزارش

5. «قواعد التفسير لدی الشیعته و السنه» اثر حجت الاسلام جناب آقاي محمد فاكر ميبدي به جهت نوآوري و بهره گيري از منابع اصلي

6. هيأت داوران دبيرخانه، در رشته حديث، آثار ارسالي را حائز رتبه نشناخت، ولي مؤسسه دارالحديث را به جهت ارائه آثار ممتاز حديثي شايسته قدرداني و جناب حجت الاسلام مهدي مهريزي را به جهت تلاش در زمينه هاي مديريت حديث پژوهي و احياي ميراث شيعي سزاوار تشويق شناخت.

همچنين دبيرخانه دين پژوهان كشور از مؤسسات ذيل به جهت فراواني آثار ارسالي و حائز رتبه قدرداني و سپاسگزاري مي نمايد:

  1. پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي با 6 اثر حائز رتبه و 2 اثر تشويقي.
  2. دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم با 6 اثر حائز رتبه و 1 اثر تشويقي.
  3. پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با 2 اثر حائز رتبه. 

  نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت