العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 5 خرداد 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13432      تاریخ : 1393/10/27 11:13:48      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
فعاليتهاى دين پژوهى خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 1 ـ فروردين و ارديبهشت 1380
فعاليتهاى دين پژوهى

تإسيس مركز پاسخ گويى به شبهات دينى
به دنبال تإكيدات رهبر معظم انقلاب اسلامى مبنى بر پاسخگويى حوزه علميه به سوالات فكرى و اعتقادى جامعه ,مركز پاسخگويى به شبهات دينى در حوزه علميه قم, راه اندازى شد.
حجه الاسلام ربانى يكى از دست اندركاران اين مركز با اعلام اين خبر گفت: ((اين مركز وظيفه دفاع از حريم دين و آفت هايى كه متوجه آن است را برعهده دارد. از بدو شروع به كار اين مركز, تا كنون هزاران سوال دينى به اين واحد ارسال شده كه مسوولان پس از تفكيك به گروه هاى سنى مختلف به آنها پاسخ داده اند)).
حجه الاسلام ربانى پاسخ به سوال ها را از طريق نامه, تلفن و اينترنت اعلام كرد و اظهار داشت: ((براى دريافت سوالات, صندوق پستى 4466 در قم اختصاص يافته كه بنابر توافق بين شركت پست و حوزه علميه قم, ارسال هر نوع سوال به اين صندوق پستى, بدون هزينه پستى انجام مى گيرد.
به گفته وى پاسخ به طريق تلفنى و دورنويس باشماره تلفن 737223 (0251) صورت مى پذيرد.
آقاى ربانى يادآوردى كرد كه علاقه مندان از تمام نقاط جهان مى تواند با رايانه با نشانىhttp://WWW.HOZE.NET پاسخ مسائل دينى خويش را دريافت كنند.

تإسيس مركز بين المللى امور معنوى
يك مركز بين المللى در ژانويه 1991 تحت نظر كميته ملى يونسكو از طرف دكتر يون پوپسكو بر مبناى ((حسن همدردى)) ميان اديان و مذاهب مختلف بارويكرد ((بردبارى مذهبى)) در رومانى تإسيس شد. اين مركز جهت تبليغ و گسترش برنامه هاى خود از طريق مجلات و روزنامه ها و برخى شبكه هاى تلويزيونى در مناطق مختلف اين كشور برنامه پخش مى كند. متناسب با رويكرد جهانى خود به ساخت مسجد, كليسا و كنيسه براى سه دين بزرگ دنيا مبادرت مى ورزد و هر ساله جايزه اى تحت عنوان جايزه ملى همدردى را به يكى از شخصيت هاى فعال در اين زمينه اهدا مى كند.
همچنين يك بانك بين المللى مذاهب به همت اين مركز تإسيس گرديده كه با بسيارى از كشورهاى جهان از جمله آمريكا كانادا, آلمان, ايتاليا, فرانسه, اسرائيل, سوريه و عربستان سعودى در مرتبط است. موسس آن تا حال سه ديدار از ايران داشته كه يك ديدار در تهران و دو ديدار در قم بوده است.
مركز بين المللى امور معنوى رومانى سازمانى غير دولتى است كه بر مبناى دكترين همدردى مى كند. اين مركز همچنين سازمانى غير سياسى است كه در عين حال درباره بسيارى از مسائل اجتماعى و مذهبى را تحقيق مى كند و از نمايندگان روانى و لائيك در ارائه مباحث مختلف خود استفاده مى كند.
اين مركز معتقد است كه در هزاره دوم و آغاز هزاره جديد مردم بايد آن گونه باشند كه خداوند مى خواهد.
اين مركز در ژانويه سال 1991 تإسيس شده و از سال 1993 تحت نظر كميته ملى يونسكو در رومانى فعاليت مى كند و داراى ماهيت اجتماعى - فرهنگى است.
يكى از بخش هاى اين مركز آكادمى مطالعات فرهنگى و تاريخى مذاهب است. آكادمى مذكور در سال 1992 به ابتكار كميته مديران و شوراى علمى سازمان تإسيس شد و مديرت آن به عهده تعدادى از استادان رشته الهيات و علوم مذهبى است.
اين مركز جهت تبليغ برنامه هاى مورد نظر خود, مجلات, روزنامه ها و برخى از شبكه هاى تلويزيونى محلى را نيز در اختيار دارد و حداقل در ده منطقه رومانى داراى شعبه است. همچنين در كنار بخش هاى مختلف علمى و فرهنگى, قسمت هاى مربوط به امور رفاهى و بهداشتى نيز تحت نظر اين سازمان فعاليت مى نمايند.
اين سازمان هر ساله جايزه اى تحت عنوان جايزه ملى همدردى را به يكى از شخصيت هايى كه در اين زمينه فعاليت موثرى نموده, تقديم مى كند.
اين مركز, مجتمعى را در منطقهVulcan-Bay احداث نموده كه در آن مراكز عبادى شامل يك مسجد, يك كليسا و يك كنيسه به عنوان نماد سه مذهب مختلف اسلام, مسيحيت و يهوديت در كنار هم به شكل بسيار زيبايى قرار گرفته است و در واقع, ((بردبارى مذهبى)) با بناى اين سه محل معرفى شده است. گردهمايى ها, سمينارها و كنفراس هاى اين سازمان در همين مركز تشكيل مى گردد. مساحت اين منطقه جنگلى به هكتار مى رسد و داراى آبهاى متعددى جهت درمان بيماريهاى مختلف است. در حال حاضر, در اين منطقه يك هتل و يك رستوران و نيز استخرى جهت درمان بيماران در دست احداث است. بانك بين الملل مذاهب به ابتكار اين سازمان تإسيس گرديده كه با بسيارى از كشورهاى مختلف جهان, از جمله آمريكا, كانادا, آلمان, ايتاليا, فرانسه, اسرائيل, سوريه و عربستان سعودى در ارتباط است. در اين منطقه حدود 13 خانواده مسلمان زندگى مى كنند كه هر هفته يك روز با حضور امام جماعت مسجد ترك هاى بخارست به عبادت در مسجد مى پردازند.
موسس اين سازمان و نيز مسوول اين بانك آقاى دكتر يون پوپسكو است كه تا كنون سه ديدار از ايران داشته كه در يك ديدار در تهران و در دو ديدار ديگر در قم به محضر امام خمينى (ره), بنيانگذار جمهورى اسلامى ايران, رسيده. ايشان يكى از علاقمندان گفت و گوى مذاهب است كه در چند ساله گذشته نيز مقالات بسيارى در مورد گفت و گوى بين مذاهب نوشته است.

گزارشى از سلسله نشست هاى ((كانون گفتمان دينى))
مركز مطالعات و پژوهش هاى فرهنگى حوزه علميه قم, به منظور پاسخگويى به شبهه ها و پرسشهايى كه در سطح جامعه, در مورد علوم انسانى و اجتماعى پراكنده است ((كانون گفتمان دينى)) را تشكيل داده و در طول سال 79 با دعوت از استادان و دانشمندان حوزه و دانشگاه, سلسله نشست هاى علمى ـ فرهنگى متعددى را با حضور طلاب و فضلاى حوزه علميه قم در محل سالن اجتماعات مدرسه فيضيه برگزار كرد. سخنرانان نيز در پايان هر نشست به پرسش هاى حاضران پاسخ دادند.
اين نشست ها تا كنون در دو مرحله انجام يافته است كه مرحله نخست مجموعا هشت نشست از پنجم مهرماه تا بيست و چهارم آبان برپاشد و در مرحله بعدى از بيستم دى ماه به بعد نيز نشست هايى برگزار شد.
موضوع و سخنرانان اين نشست ها عبارتند از:
1ـ دين و آزادى, آيه الله مصباح يزدى
2ـ پلوراليسم دينى, حجه الاسلام و المسلمين صادق لاريجانى
3ـ گزارش هزاره اديان, آيه الله جوادى آملى
4ـ دين و دموكراسى, حجه الاسلام و المسلمين رشاد
5ـ دين و سكولاريسم, حجه الاسلام و المسلمين ربانى گلپايگانى
6ـ قرائت هاى مختلف از دين, حجه الاسلام و المسلمين احمد واعظى
7ـ ولايت فقيه, حجه الاسلام و المسلمين ممدوحى
8ـ رابطه ايران و آمريكا, آقاى دكتر منوچهر محمدى
9ـ دين و فقه, آيه الله سبحانى
10ـ دين و روان شناسى, حجه الاسلام و المسلمين غروى
11ـ منطق و فهم قرآن, حجه الاسلام و المسلمين رجبى
12ـ وظايف روحانيت در دهه سوم انقلاب, آيه الله استادى


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت