العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
پنجشنبه 30 دى 1395
کد : 13597      تاریخ : 1393/11/8 11:57:20      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
فراخوان مقالات دين پژوهى خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 15 ـ سال سوم شماره 3- آذر 1382
فراخوان مقالات دين پژوهى

 

فراخوان سمينار اسلام و محيط زيست‏

در عصرى كه بشر سرمست از پيشرفت‏هاى تكنولوژيكى، علمى، آموزشى، بهداشتى و رفاهى خود است، داشتن محيط زيست سالم و خالى از آلودگى برايش به صورت يك آرزو درآمده است. در حدود يك قرن پيش بشر ناگهان به كليد صندوقچه اسرار طبيعت دست يافت. هر روز و هر لحظه با كشف سرّى از اسرار نهفته هستى، پنجره‏هاى جديدى به رويش گشوده مى‏شود. اكنون علوم و فنون انسان را به سطح باور نكردنى از پيشرفت رسانده و در شئون مختلف زندگى به او كمك كرده‏ند تا ضمن دست يافتن به رفاه فراوان، بيمارى‏ها را كنترل و كارها را آسان‏تر از گذشته انجام دهد. بشر امروز راز و رمز جهان را بهتر مى‏فهمد و در برابر حوادث طبيعى بهتر از خويش حفاظت مى‏كند، اما از سوى ديگر علوم و فنون خطرات غير قابل جبرانى را نيز متوجه او ساخته‏اند. دخالت‏هاى بشر، استخراج حريصانه و بهره‏بردارى غلط از ذخاير و منابع طبيعى تعادل و توازن موجود در طبيعت را برهم زده و در حال نابود ساختن زادگاه و گهواره خويش و ساير موجودات است. ميزان آلودگى‏هاى آب، هوا و خاك به اندازه‏اى است كه فرصت بازسازى و جبران را از طبيعت ستانده است. منابع طبيعى كه هزاران سال بوجود آمده‏اند، به سرعت تخليه مى‏شوند، به گونه‏اى كه ممكن است پاسخگوى نياز نسل‏هاى آينده نباشد.
معضل آلودگى و تخليه منابع محيط زيست به روشنى خودنمايى مى‏كند و بشر به خوبى دريافته است چنانچه دست از سوء استفاده‏هاى كوته‏بينانه، حريصانه و خودخواهانه خويش برندارد و شيوه زندگى و بهره‏بردارى از محيط زيست را اصلاح نكند، تنها كره قابل سكونت و گهواره حيات به برهوتى وحشتناك بدل خواهد شد. در كنار اين فعاليت‏هاى مخرب، نسل امروز روى سلاح‏هاى نابود كننده اتمى، شيميايى و بيولوژيكى خطرناكى كه خود توليد كرده زندگى مى‏كند. سلاح‏هايى كه در صورت انفجار و يا خارج از كنترل شدن، انسان‏ها و محيطزيست را به كام مرگ و نابودى فروخواهد برد.
در چنين شرايطى راهى جز همكارى، همزيستى و همراهى با محيط زيست نيست. براى دستيابى به محيط زيستى سالم و خالى از آلودگى نياز به مشاركت گسترده در سطوح بين‏المللى، منطقه‏اى، ملى و حتى تك تك افراد به صورت يك ضرورت درآمده است.
نقش دين:
در اين ميان نبايد از نقش باورها و ارزش‏هاى دينى و فرهنگى در حفظ، مديريت و توسعه محيط زيست غافل بود.شكى نيست كه رفتارهاى انسان تابع باورهاى او است. جسم، جان، انديشه، علوم، فنون، پديده‏هاى طبيعى و كليه امكانات موجود همچون ابزارى در اختيار نظام اعتقادى و ارزشى بشر است.
بنابراين ساختارهاى اعتقادى و ارزشى هر جامعه نقش اساسى و فعالى را در مديريت و توسعه محيطزيست ايفا مى‏كنند. نظام اعتقادى و ارزشى مدرن حاكم بر مديريت شركت‏هاى چند مليتى كه جهان هستى را مجموعه پديده‏هاى بى‏معنا، بى‏شناسنامه و گنگ و همچون مالى بى صاحب مى‏بيند با نظام اعتقادى و ارزشى دينى و مسئول كه جهان و پذيره‏هاى طبيعى را با حساب، كتاب و مديريت دقيق مى‏داند، متفاوت، و بالطبع اداره محيط زيست در اين دو نظام نيز متشابه نخواهد بود.
بى‏ترديد اسلام به عنوان منبع غنى و سرشار الهى براى هدايت بشر در هنگام هجوم حوادث و معضلات مادى و معنوى راهگشا، هادى و اميد دهنده است. در چنين بحران جهانى كه امنيت، سلامتى و زندگى در تهديد نابودى است، جا دارد انديشمندان مسلمان بويژه دانشمندان فرزانه كشورمان با بهره‏بردارى از اين منبع لايزال خداوندى به روشن ساختن مبانى نظرى موضوعات محيط زيست بپردازند و در مباحثات جهانى فعالانه‏تر شركت كنند.
به منظور پاسخگويى به چنين نياز مبرمى مركز مطالعات فرهنگى و بين‏المللى سمينار يك روزه‏اى در تاريخ 15/12/82 را همزمان با سالروز درختكارى برگزار خواهد كرد. اميد است تشكيلات ذيربط و مراكز مطالعاتى و دانشگاهى با مشاركت خويش اين گردهمايى را براى دستيابى به اهداف يارى دهند.

موضوعات:

- نقش دين اسلام در حمايت از محيط زيست‏
- مبانى و منابع حمايت از محيط زيست‏
- حق مالكيت بر منابع محيط زيست(مالكيت فردى، عمومى، دولتى)
- ميراث مشترك بشر
- حقوق نسل‏هاى آينده‏
- راه‏هاى برقرارى عدالت در بهره‏بردارى از منابع محيط زيست‏
- راه‏هاى برقرارى عدالت در بهره‏بردارى نسلهاى حاضر و نسل‏هاى آينده از منابع محيط زيست‏
- مسئوليت بشر در قبال حفظ و حمايت از محيط زيست‏
- توسعه پايدار( توليد و مصرف پايدار از نظر اسلام)
- اسلام و تعاون و همكارى‏هاى بين‏المللى براى حمايت از محيطزيست‏
- حق برخوردارى از محيط زيست سالم‏
- نظام حقوقى اسلام در حمايت از محيط زيست(اقدامات پيشگيرانه، كيفرى، مدنى در حمايت از محيطزيست)
- اخلاق، عرفان و محيط زيست‏
- مبانى فلسفى حمايت از محيط زيست‏
- مطالعات تطبيقى اسلام و حقوق بين‏المللى (نگاه دقيق‏تر به بيانيه‏ها، قطعنامه‏ها و اسناد بين‏المللى محيط زيست)
- حقوق محيطزيستى بشر و اسلام‏

آدرس: تهران بزرگراه رسالت، روبروى مصلى، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامى، ساختمان شماره 14، اتاق 27، مركز مطالعات فرهنگى و بين‏المللى، تلفن: 8153416، فاكس: 8153289


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد