العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 29 شهريور 1399
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 14329      تاریخ : 1394/2/7 14:49:25      بخش : گزارش تصویری print

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ همزمان با ایام ولادت حضرت مولی الموحدین امیرالمؤمنین علیه السلام و حضرت امام محمد تقی علیه السلام، بنای عظیم مسجد مقدس حضرت امام حسن عسکری علیه السلام در قم، افتتاح خواهد شد.

این مسجد که به امر مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی و تحت اشراف مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی احداث و موجب عزت و زینت شهر مقدس قم گردیده، در روز پنج‌شنبه دهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ بعد از نماز مغرب و عشاء طی مراسم باشکوهی افتتاح خواهد شد.

سخنران این مراسم حجة الاسلام و المسلمین حسینی بوشهری هستند.

مسجد مقدس امام حسن عسکری علیه‌السّلام تنها مسجدی است که به امر امام حسن عسکری علیه‌السّلام توسط احمد بن ‌اسحاق اشعری، وکیل گرانقدر و بزرگوار ایشان در شهر مقدس قم بنا شد. در اعتماد امام حسن عسکری علیه‌السلام به ایشان همین بس که حضرت، فرزند دلبندش و آخرین ذخیرة اهل بیت علیهم السّلام را به او نشان داد و فرمود: «احمد، امام پس از من ایشان هستند و اگر تو نزد خداوند و حجّت‌های او گرامی نبودی، فرزندم را به تو نشان نمی‌دادم».

این مسجد باعظمت طی ده قرن گذشته مورد توجه بزرگان دین و شاهد حضور بندگان مؤمن و پاک و مخلص بوده و زوایای این مسجد، گواه راز ونیاز و تهجد شب‌زنده‌داران و معتکفان بوده است و چه بسیار وعظ و پند‌ها از زبان عالمان وارسته و پرهیزکار در این مسجد طنین‌انداز شده و در این مکان مبارک، ستارگان علم و تقوا به اقامة جماعت و اعتکاف ‌پرداخته‌اند و محل تدریس بسیاری از علما و مدرسان عالی‌مقام حوزة علمیه بوده است.

مرحوم حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی (قدّس سره) به سبب عظمت این مسجد مقدس، عنایت خاصی به آن داشتند و خود در این مکان معتکف می‌شدند و در سال‌های پیاپی، معتکفان را مورد عنایت خاص قرار می‌دادند. ایشان مصمم بودند اینجایگاه بابرکت را توسعه دهند و در زمان حیات سراسر برکتشان، املاک اطراف را خریداری و با تهیة طرح و نقشه‌ای جامع، زمینة توسعة بنای جدید مسجد فراهم آمد و با ارتحال آن زعیم فرزانه، کلنگ احداث این بنا به دست مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدّ ظله العالی) بر زمین زده شد و امروز شاهد توسعة ۲۵ هزار متر زیربنای آن هستیم که موجب عزت و زینت شهر مقدس قم شده و در ایام ولادت حضرت مولی‌ الموحدین، امیرالمؤمنین علیه‌السلام و حضرت امام محمد تقی علیه‌السلام شاهد افتتاح و بهره‌برداری از آن هستیم.

در بنای قدیم مسجد امام حسن عسکری علیه‌السلام مجموع شبستان‌های مسجد ۳۱۹۰ متر مربع پوشش مسقف و ۱۵۲۰ متر مربع در صحن مسجد فضای باز دارد که مجموع مساحت مورد استفادة نمازگزاران ۴۷۱۰ متر مربع است و البته در فصل گرما از پشت بام شبستان شرقی نیز برای اقامة نماز استفاده می‌شود.

بنای جدید مسجد مقدس امام حسن عسکری علیه‌السلام که به بنای قدیم افزوده شده دارای بخش‌های ذیل است:

۱. شبستان اصلی که در طبقة همکف قرار دارد. مساحت این شبستان ۲۹۰۰ متر است و گنجایش ۱۹۵۰ نمازگزار را دارد. این شبستان از یک نیم طبقه با ۷۰۰ متر مساحت و گنجایش ۴۵۰ نمازگزار برخوردار است.

در قسمت فوقانی شبستان اصلی، گنبد نسبتاً بزرگی با دهانة ۲۷ متر و ارتفاع ۳۵ متر از کف شبستان به زیبایی این بنا افزوده و دو مناره (گلدسته) با بلندای ۵۹ متر- از کف شبستان- شکوه خاصی به این بنای عظیم داده است.

۲. شبستان دوم در طبقة زیرین شبستان اصلی قرار گرفته که مساحتی حدود ۲۷۰۰ متر با نیم طبقه‌ای به مساحت ۱۶۰۰ متر دارد و پذیرای ۱۸۰۰ نمازگزار خواهد بود.

۳. طبقه تحتانی این بنای عظیم، به کارهای فرهنگی، برگزاری نمایشگاه کتاب و... اختصاص یافته است.

۴. در پشت محراب، بنایی در ۷ طبقه ساخته شده است که دو طبقه آن به کتابخانه برادران و کتابخانه خواهران اختصاص یافته است.

۵. در ۵ طبقة دیگر پشت محراب، بخش اداری مسجد، سالن غذاخوری و تأسیسات مسجد قرار دارد.

۶. بنای جدید ۱۸۰ سرویس بهداشتی و حمام دارد.

ویژگی‌های این بنای عظیم عبارتند از:

۱. در بنای جدید، تمام قرآن کریم (از آغاز قرآن تا پایان) با کاشی‌کاری بسیار زیبا در طول ۹۰۰۰ متر مزین شده که این طرح بدیع در میان ابنیة اسلامی منحصر به ‌فرد است.

۲. ترکیب معماری بنای قدیم و بنای جدید جلوة خاصی را به این بنای مقدس بخشیده است.

۳. در چهار جهت مسجد، فضای آزاد و شارع عمومی قرار دارد.

۴. برای دسترسی آسان نمازگزاران به بنای جدید ۳ در ورودی در نظر گرفته شده که مهم‌ترین آن در ورودی قبلة مسجد است و برای دسترسی به طبقات مسجد از آسانسورهای متعددی استفاده شده است.

۵. در طراحی شبستان‌ها، جهت قبله به طور کامل رعایت شده که نمازگزاران بدون هیچ تمایلی به سوی دیگری نماز را اقامه خواهند کرد.

بحمدالله تعالی هم‌اکنون شاهد افتتاح این بنای عظیم هستیم. امید است به برکت اخلاص مرجع عالیقدر جهان تشیع، آیت الله العظمی گلپایگانی قدّس سرّه و عنایت حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدّ ظلّه العالی این مکان، مرکز ترویج اسلام و آیین تشیع و معارف اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم السلام تا ظهور موفورالسرور حضرت بقیة الله الاعظم- ارواح العالمین له الفدا- باشد.

شایان ذکر است در طی این چند سال خیّرین بزرگوار و انسان‌های نیکوکار خدمات و تلاش‌های بسیاری داشته‌اند که عندالله تعالی مأجور هستند.


منبع : خبرگزاری ابنا
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت