العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
چهارشنبه 5 تير 1398
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 14534      تاریخ : 1394/3/16 11:35:11      بخش : اخبار موسسه print
ديدار با رئيس دانشگاه تاريخى لون واساتيد آن در بروكسل پایتخت بلژیک اعضای شورای علمی دبیرخانه دین پژوهان کشور در اروپا (5). بلژیک
ديدار با رئيس دانشگاه تاريخى لون واساتيد آن در بروكسل پایتخت بلژیک

جمعی از اعضای هیئت علمی شورای دین پژوهان کشورکه از اساتید و صاحب نظران و مسئولان دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی می باشند، جهت مباحث مهدویت و موعود گرایی به پنج کشور اروپایی از جمله سوئد، بلژیک، پاریس، ایتالیا و واتیکان سفر کرده اند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دبیرخانه دین پژوهان کشور- در این سفر آقایان استاد احمد مبلغی، رئیس مرکز اسلامی تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، رئیس دانشگاه بین المللی مذاهب، عضو هیأت علمی شورای دین پژوهان کشور، استاد حوزه و دانشگاه و آقای دکتر آیت پیمان، دبیر شورای دین پژوهان کشور، عضو هیأت علمی شورای دین پژوهان کشور، معاون بین الملل مجمع جهانی شیعه شناسی، عضو هیأت مدیره و معاون بین الملل مؤسسه الزهرا سلام الله علیها حضور دارند.
در این سفر بازدید و گفتگوهای متعدد علمی، پیرامون مباحث امامت و همایش های مکتب علمی امام صادق علیه السلام و سخنرانی و پاسخگویی به سئوالات در مجالس شیعیان و در محافل علمی و دانشگاهی با اساتید دانشگاه ها، و همچنین نشست هایی با سفیران و مسئولان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در این کشورها انجام می شود.
گزارش اجمالی نشستها در ادامه می آید.
بخش دوم) ديدار با رئيس دانشگاه تاريخى لون واساتيد آن در بروكسل - بلژیک
روز پنجشنبه ١٤ خرداد اعضاى هيات اعزامى به بروكسل پايتخت بلژيك وارد شدند و در ديدار رسمى از قديمى ترين دانشگاه اروپا با رئيس و معاون و برخى اساتيد ديدار و گفتگو كردند طرفين از همكاريهاى علمى متقابل استقبال كردند و پيرامون وظايف نخبگان علمى ودينى در جهان معاصر و لزوم تلاش آنها براى گسترش فرهنگ معنوى واخلاق همفكرى نمودند دانشگاه جامع وبين المللى لوون بروكسل بيش از هفتصد سال قدمت وسى ويك دانشكده دارد دارد و جالب است كه است هم اكنون هفتصد دانشجوى ايرانى در رشته هاى مختلف در اين دانشگاه مشغول تحصيل هستند. در اين بازديد وديدار كه پرفسور لوك دراى ديكان رئيس ومعاونش حضور داشتند بخش هايى از ساختمانهاى عهد قرون وسطى و معمارى آنها مورد توجه قرار گرفت و سپس در جلسه اى دو ساعته مباحث موعود در اديان وهمگرايى وتقريب بين الاديانى وتبادل هيات هاى علمى وفرصت هاى مطالعاتى و همين طور ايجاد زمينه كرسى هاى اسلام شناسى وشيعه شناسى مورد تبادل نظر وگفتگو قرار گرفت.

 

تاریخچه این دانشگاه

این دانشگاه بدنبال اختلافات تاریخی و ریشه دار میان هلندی و فرانسوی زبانهای بلژیک طی سالهای ۱۹۷۰-۱۹۶۸ به دو دانشگاه مستقل تجزیه شد. در حال حاضر، دانشگاه فرانسوی زبان لوون با نام Université catholique de Louvain (دانشگاه کاتولیک لوون (UCL)) و در شهر «لوون-نو» فعال می‌باشد.

هویت مذهبی

طی سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ تلاشهای فراوانی از سوی مجموعهٔ مدیریت دانشگاه برای کاستن از اهمیت وجه مذهبیِ هویت دانشگاه لوون صورت گرفت. حاصل این اقدامات٬ کاستن عبارت Katholieke به K در نام هلندی و حذف عبارت Catholic از نام انگلیسی دانشگاه است. در بلژیک دانشگاههای «گنت» و «انتورپ» از نظر مذهبی خنثی و دانشگاه «آزاد بروکسل» دانشگاهی «غیر مذهبی» است. اما این تفاوتها بیشتر وجه تاریخی داشته، خود را بیشتر در رسوم و سنتهای هر یک از این دانشگاهها نشان می‌دهد و تاثیری چندانی در پژوهشهای جاری آنها ندارند.

کیفیت آموزشی و پژوهشی


دانشگاه لوون مجموعه‌ای پژوهشی است و در بسیاری از رتبه بندیهای بین‌المللی جزو دانشگاههای برتر اروپا و جهان به شمار می‌رود. این دانشگاه عضو چند شبکهٔ مهم دانشگاهی اروپا است، از جمله شبکهٔ لِرو (لیگ دانشگاههای پژوهشی اروپا)، شبکهٔ کویمبرا (شبکهٔ دانشگاههای پژوهشی پیشرو اروپا)، شبکهٔ کلاستر (کنسرسیوم دانشگاههای علم و فناوری برای پژوهش و آموزش)، و شبکه سزار (کنسرسیوم دانشگاههای اروپایی برای آموزش و پژوهش در مهندسی پیشرفته).

در مقایسه با دانشگاه لوون-نو، بودجهٔ تحقیقاتی دانشگاه لوون تقریباً سه برابر و از نظر موفعیت بین‌المللی و وجههٔ علمی به مراتب از وضیعت بهتری برخوردار است. برای مثال: در سال تحصیلی ۲۰۱۳-۲۰۱۲ و بر اساس رتبه بندی بین‌المللی موسسه «تایمز» دانشگاه لوون از نظر کیفیت کلی آموزش و پژوهش، با احتساب رشته‌های انسانی، فنی و مهندسی، پزشکی، پایه و کشاورزی، جایگاه ۵۸-ام را در دنیا و ۱۳-ام را در اروپا کسب کرده است. همچنین این دانشگاه از معدود دانشگاههای غیر انگلیسی زبان دنیاست که در رتبه بندی تفکیکی رشته‌ها جزو ۵۰ دانشگاه برتر دنیاست و بر اساس رتبه بندی موسسه تایمز در سال تحصیلی در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۲، رتیه ۳۷ در علوم انسانی، رتیه ۴۵ در علو پزشکی، رتبهٔ ۴۰ در علوم فنی و مهندسی را داشته است.

ویژگیهای دانشگاه


از ویژگیهای این دانشگاه شهریه‌های تحصیلی بسیار کم علی‌رغم وجود زیرساختهای قوی آموزشی و پژوهشی است. این مسئله از یک سو عدالت آموزشی را برای مردم ساکن «فلاندرز» و بلژیک تضمین و از سوی دیگر آن را به مقصدی جذاب برای دانشجوسان سایر کشورها (بویژه کشورهای انگلیسی زبان که دارای تحصیلات عالی گران هستند) تیدیل می‌کند. زبان تدریس در این دانشگاه در عموم دوره‌های کارشناسی هلندی ولی در رشته‌های فلسفه و الهیات به زبان انگلیسی است. دوره‌های متعدد کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در این دانشگاه رو به رشد است و بر اساس برنامه‌های دراز مدت تا سال ۲۰۱۵ کلیهٔ دوره‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه خواهد شد. تحصیل در مقطع دکترا به زبان انگلیسی در همهٔ رشته‌ها ممکن است.

مشخصات و رتبه جهانی


در سال ٢٠١١، در دانشگاه کاتولیک لوون ٢٧ هزار دانشجو در ٤٢ رشته لیسانس و ١٧٠ رشته کارشناسی ارشد و دکترا، از ١٢٧ کشور دنیا مشغول به تحصیل می باشند. دانشگاه لوون در سال ٢٠١١ دارای ٦ سایت در شهرهای مختلف بلژیک است و دانشکده پزشکی آن در بروکسل و در وولوو-سن-لامبر) قرار دارد. این دانشگاه در رشته های علوم انسانی (فلسفه و مدیریت)، اجتماعی و پزشکی دارای شهرت جهانی می باشد.
UCL در سال ٢٠٠٦ طبق رده بندی Times higher education رتبه ٧٦ دنیا، و در رده بندی QS World University Rankings در سال ٢٠١١ رتبه ١٢٥ را بین تمام دانشگاه های جهان کسب کرد.

 

صفحه مربوط به گزارش سفر اعضای شورای دین پژوهان کشور به 5 کشور اروپایی

ورود به صفحه کلیک کنید

 


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت