العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 5 خرداد 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 15937      تاریخ : 1395/8/2 17:30:57      بخش : اخبار ادیان و مذاهب print

«ایرینا بوکوا» در بیانیه‌ خود اظهار کرد: همان‌گونه که در مناسبت‌های گوناگون و اخیراً در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به آن اشاره کردم، اورشلیم (بیت‌المقدس) شهر مقدس سه دین توحیدی یهودیت، مسیحیت و اسلام است و برای ارج نهادن به این تنوع فوق‌العاده فرهنگی و مذهبی است که این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

وی اظهار کرد: میراث بیت‌المقدس غیرقابل تفکیک است و هر یک از جوامع موجود در آن حق دارند تاریخ و ارتباط خودشان را با شهر به رسمیت بشناسند. انکار، لغو و پاک کردن هر یک از سنن مرتبط با یهودیت، مسیحیت و اسلام موجب از دست رفتن تمامیت این محوطه می‌شود و در نقطه مقابل دلایلی قرار دارد که به سبب آن، این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

دبیرکل یونسکو در ادامه این بیانیه عنوان کرد: هیچ کجا شهری چون بیت‌المقدس میزبان سنت‌ها و میراث مسلمانان، یهودیان و مسیحیان در یک فضا نیست و این سنن آن‌قدر در هم تنیده شده‌اند که از هم حمایت می‌کنند. این سنت‌های فرهنگی و معنوی بخشی از هویت ذاتی و تاریخی مردمان این شهر است.

وی ادامه داد: در تورات، اورشلیم پایتخت داود است، جایی که سلیمان در آن معبد ساخت و تابوت عهد را در آن قرار داد. در انجیل، اورشلیم به عنوان شهر رستاخیز حضرت عیسی(ع) معرفی شده است و در قرآن به بیت‌المقدس به عنوان سومین شهر مهم اسلام اشاره شده است، جایی که حضرت محمد (ص) در یک عزیمت شبانه خود را از مسجدالحرام به مسجدالاقصی رساند. در این شهر که جهانی کوچک از تنوع مذهبی است، مردمان مختلف اماکنی یکسان را برخی اوقات تحت عناوین متفاوت ستایش می‌کنند و به رسمیت شناختن، استفاده و احترام گذاشتن به این اماکن از اهمیت بالایی برخوردار است.

دبیرکل یونسکو اظهار کرد: ارزش جهانی و برجسته شهر و دلیل ثبت آن در فهرست میراث جهانی یونسکو در این تلفیق قرار دارد که دلیلی است برای گفت‌وگو و نه روبه‌رو شدن با یکدیگر. وظیفه جمعی ما تقویت این هم‌زیستی فرهنگی و مذهبی با قدرت قانون و با قدرت کلمات است و اکنون بیش از هر زمانی این نیاز احساس می‌شود تا بتوانیم میان اختلافاتی که شخصیت چندمذهبی این شهر تاریخی را تهدید می‌کند، پلی بزنیم.

وظیفه یونسکو ترویج روحیه تحمل و احترام به تاریخ است و این تصمیم راسخ روزانه من به عنوان دبیرکل یونسکو و تمام کشورهای عضو است و به آن تحت هر شرایطی متعهد هستم، چرا که این علت وجودی ما است که به ما یادآور می‌شود ما یک بشریت واحد هستیم و تحمل، تنها راه حرکت به سمت جلو در این جهان متنوع است.

  نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت