العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 5 خرداد 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 15995      تاریخ : 1395/9/15 22:34:33      بخش : تازه های نشر حوزه دین print

کتاب «هرمنوتیک و اجتهاد در فقه سیاسی» به اهتمام حجت‌الاسلام سیدکاظم سیدباقری، استاد حوزه علمیه قم و عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه‌ اسلامی منتشر شد.

کتاب «هرمنوتیک و اجتهاد در فقه سیاسی» با توجه به این‌که شناخت و فهم سنجیدۀ روش‌های جدید و بازخوانی، بازسازی و بازفهمی روش‌های بومی در مقایسه با روش‌های جدید، امری بایسته است، منتشر شده است.

این اثر تلاش دارد تا در رویکردی مقایسه‌ای به افق های مشترک و افتراق اجتهاد و هرمنوتیک بپردازد و با بررسی مناسبات اجتهاد با دشواره‌های مرتبط با هرمنوتیک، زوایای پیدا و پنهان و ضعف و قوت آن را نشان دهد.

پویایی و تحول‌آفرینی در استنباطات سیاسی ـ اجتماعی و فهم روزآمد از متون دینی همراه با اصالت از ویژگی‌های اجتهاد است که شاید بتوان به تأثیر آن در روش اجتهاد، اهتمام ورزید.

چاپ اول کتاب «هرمنوتیک و اجتهاد در فقه سیاسی» به ‌اهتمام حجت‌الاسلام والمسلمین سیدکاظم سیدباقری از سوی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی، در ۲۱۶ صفحه، در قطع رقعی به قیمت: ۱۳۰۰۰۰ ریال، سال ۱۳۹۴ منتشر شده است.

«راهکارهای عدالت اجتماعی در نظام اسلامی»، «عدالت از منظر مردم سالاری دینی و لیبرال»، «فقه سیاسی شیعه: ساز و کارهای تحول در دوران معاصر»، «قدرت سیاسی از منظر قرآن کریم»، «اصلاح الگوی مصرف از منظر سیاسی» و «عدالت سیاسی» از دیگر آثاری علمی حجت‌الاسلام سیدباقری است.

 کلید واژه ها : هرمنوتیک فقه سیاسی اجتهاد سید کاظم سید باقری
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت