العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 2 تير 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 15996      تاریخ : 1395/9/15 22:38:46      بخش : اخبار علمی فرهنگی print

مراسم نکوداشت حجت الاسلام و المسلمین احمد احمدی، رئیس سازمان سمت عصر روز گذشته با حضور رضا داوری اردکانی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر سابق آموزش و پرورش و دیگر اساتید برجسته در سالن شهید مطهری دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

در ابتدای این مراسم ، احمدزاده دبیرعلمی همایش گفت: دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس در دوره مدیریت جدیدش تلاش دارد که از بزرگان علوم انسانی تقدیر و تشکر کند. مراسم امروز هم در راستای همین امر است. زمانی که تصمیم به برگزاری این مراسم گرفتیم متوجه شدیم که سازمان ها و نهادهای دیگری مثل موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه و کتابخانه ملی نیز قصد داشتند چنین مراسمی را برگزار کنند لذا با هماهنگی های همه برنامه ها در قالب یک همایش برنامه ریزی شد.

وی افزود: زمانی که برای مشورت با دکتر احمدی نزد ایشان رفتیم، بسیار مخالفت کردند و پس از بحث و اصرار های فراوان ایشان گفتند این مراسم در صورتی برگزار شود که با هدف انتقال تجربیات از نسل گذشته به نسل جدید باشد.البته دو شرط هم گذاشتند؛ اول اینکه در تربیت نسل جدید اثر د اشته باشد. دومین شرط هم اینکه هزینه ای از بیت المال برای برگزاری این مراسم نشود و یک مراسم پرهزینه و تجملاتی نباشد.

پس از سخنان احمدزاده، پیام تصویری، آیت الله جوادی آملی به این همایش منتشر شد.

دکتر احمدی نمونه بارز وحدت حوزه و دانشگاه است

آیت الله جوادی آملی در این پیام گفت: جناب آیت الله احمدی جزو شخصیت های جامعی هستند که خدمات ارزنده ای هم در حوزه و هم در دانشگاه داشتند.شخصیت ایشان نمونه بارز وحدت حوزه و دانشگاه است. در اسلام آمده است: اگر کسی موحد شد و به قلعه توحید رفت هیچ گاه از او یک شر مطلق سر نمی زند. موحدها یا خیرشان محض است یا مقید و محدود ولی شر محض ندارند.

وی افزود: کسی که موحد و ولایت مدار است اگر کار خیری انجام دهد هم حُسن فاعلی دارد هم حُسن فعلی و اگر گناه هم بکند گناه او شر مطلق نیست. دکتر احمدی هم جزو موحدینی هستند که مردم را از شر محدود بازمی دارند و به خیر مطلق وارد می کنند.ایشان به سمت حق، خیر و عدل حرکت کردند و این سه هم به سمت خودشان برگشتند.

در ادامه این مراسم محسن محمدزاده، معاون دانشگاه تربیت مدرس در مراسم نکوداشت حجت الاسلام والمسلمین احمد احمدی با تقدیر از مجاهدت‌های علمی این عالم خدوم، گفت: استاد احمدی عقل‌گرایِ دین مدار و از مصادیق بارز وحدت و همکاری حوزه و دانشگاه است.. کسی که در راه دین و دانش با عبور از میدان گفتار، در عرصه عمل به خوبی درخشید.

وی با بیان اینکه استاد احمدی نقش مهمی در توسعه دانش علوم انسانی داشت، اظهار داشت: یکی از فعالیت‌های ماندگار و بی‌بدیل ایشان در سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها «سمت» انتشار بیش از ۲۰۰۰ عنوان کتاب در حوزه علوم انسانی بود.

معاون دانشگاه تربیت مدرس تهران در پایان با بیان اینکه استاد احمدی نقش ویژه‌ای در توسعه علمی دانشکده علوم انسانی تربیت مدرس داشت، تصریح کرد: به اساتید و دانشجویان یادآور می‌شویم که بدانند این دانشگاه تنومند و بارور حاصل مجاهدت‌های بزرگانی چون استاد احمدی می‌باشد.

تبار فرهنگی سرزمین ما را آیت الله احمدی و امثال او نگه می دارند

سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: خدا را شاکرم که امروز توفیقی حاصل شدتا در نکوداشت این شخصیت برجسته که بنده علاقه خاصی به ایشان دارم حاضر شوم. اینجانب از ۲ سال قبل پیگیر برگزاری این مراسم بودم چون فکر می کردم که ما بیش از اینکه به برگزاری این نکوداشت احتیاج داشته باشیم به شناخت ایشان احتیاج داریم.

 

وی افزود: آیت الله احمدی از ریشه های فرهنگ و تمدن این کشور است و در دو سنگر دانشگاه و حوزه چشمه جوشانی برای تشنگان بوده است. ایشان از تبار علامه طباطبایی و بزرگان حوزه و دانشگاه مثل شهید بهشتی، شهید مطهری و شهید مفتح هستند. امروز اگر بپرسید چرا از آیت الله احمدی تجلیل می کنیم بنده پاسخ می دهم چون می خواهیم فلسفه، اخلاق و معرفت را تجلیل کنیم. جامعه خسته امروز بیش از هر زمان دیگری به این گونه اشخاص نیاز دارد. روزگار با سرعت می گذرد و افرادی امسال آیت الله احمدی کمتر تکرار می شود.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این شخصیت بزرگوار، سرمایه دینی، فرهنگی، اخلاقی و نماد و الگویی برای ما و نسل جوان امروز است. بنده هر وقت ایشان حرف می زنند با دقت به حرفهایشان گوش می کردم چون هر بار چیزهای جدیدی از ایشان یاد گرفتم به همین خاطر فکر می کنم باید نهادهای فرهنگی و مراکز علمی و دانشگاهها دانش و تجربه امثال این بزرگان را مکتوب و به نسل بعدی منتقل کنند. دغدغه سالهای اخیر من تحریف و فراموشی تاریخ است.

 

رئیس سابق کتابخانه ملی گفت: آیت الله احمدی ویژگیهای برجسته ای مثل اخلاق گرایی، صراحت لهجه، عدم توجه به مناسبات سیاسی روزمره و عدم بروز به مناقشات روزمره سیاسی دارند. حیف که ما به داشته های خود کمتر توجه می کنیم و ریشه های خود را نمی بینیم؛ این در حالی است که امروز اگر برگ سبز و میوه رسیده می بینیم به خاطر ریشه تنومندی است که آن را ندیده ایم. احمدی از ریشه های این سرزمین است و ما باید برای تداوم فرهنگ، این ریشه ها را پاس بداریم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان تاکید کرد: ایشان به مثابه شهید مفتح، شهید بهشتی و شهید مطهری و به همان اندازه بر وحدت حوزه و دانشگاه نقش داشته اند. تبار فرهنگی این سرزمین را آیت الله احمدی و امثال او نگه می دارند و بنده در همینجا خدا را قسم می دهم که چراغ فروزان افرادی مثل دکتر احمدی همیشه روشن بماند تا حیات انسانی، حیات فرهنگی و حیات اخلاقی ما تداوم پیدا کند.

 

عبدالحسین خسروپناه، رئیس موسسه پژوهشی حکمت وفلسفه از دیگر سخنرانان این مراسم بود.

احمدی یک عالم عامل منتفع است

وی سخنانش را با این حدیث آغاز کرد که کسی که به دانسته هایش عمل کند خداوند آنچه را که او نمی داند به او یاد می دهد و در ادامه گفت: یکبار بنده ایشان را آیت الله نامیدم ولی از سر تواضع و اخلاص آنچنان نگاه تشرگونه ای به من کردند که بنده از گفتن آن صرف نظر کردم. ولی امروز هم آیت الله جوادی آملی و هم وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی ایشان را آیت الله نامیدند. از نظر بنده آیت الله احمدی یک عالم عامل منتفع است که فقط سودش به خودش نمی رسد بلکه توفیق داشتند که شاگردان فراوانی نیز تربیت کنند علاوه براینکه شاگرد اساتیدی چون علامه طباطبائی و امام (ره) نیز بودند.

 

وی افزود: استاد احمدی علاوه براینکه خدمات زیادی در حوزه فلسفه انجام دادند، این علم را به عرصه عمل کشاندند به بیان دیگر ایشان یک فیلسوف فکر و عمل است. عمل از این جهت که در کارنامه خود تاسیس سازمات سمت و دانشگاه تربیت مدرس را دارند. ضمنا آثار منتشر شده در سازمان سمت در سه بخش بهینه سازی، بومی سازی و اسلامی سازی تاثیر مثبتی داشته است.

غلامحسین غلامحسین زاده رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس در بخش دیگری از این مراسم گفت: قصد ما از تجلیل مقام علمی استاد احمدی تجلیل بزرگداشت علم، اخلاص و اخلاق است. دانشگاه تربیت مدرس نهالی بود که او کاشت، مراقبت کرد و به ثمر رساند و دانشجویان را مانند گلزاری در این مکان مقدس تربیت کرد. مراسم امروز مراسم بزرگداشت عمل و اعتقاد است.

غلامحسین‌زاده در پایان با بیان اینکه دانشگاه تربیت ‌مدرس امروز به لحاظ فیزیکی و معنوی به بار نشسته است، گفت: مکان فعلی دانشگاه قبل از حضور استاد احمدی جایی بود که فقط کتابخانه مرکزی در آن وجود داشت. ولی در حال حاضر به یک گلگشت زیبا تبدیل شده است.روزی این دانشگاه تنها ۵ گروه داشت، اما امروز چندین دانشکده دارد که ثمره زحمات استاد احمدی است.

وجود الگو و اسوه لازمه جامعه امروز است

در ادامه این مراسم، آیت الله مصطفی محقق داماد سخنرانی کرد. وی گفت: بنده بیش از نیم قرن است که افتخار ارادت نزد ایشان را دارم و می توانم با صراحت بگویم که در طول این نیم قرن هیچگاه ترک اولایی از ایشان ندیدم. استاد احمدی نه تنها یک روحانی بلکه یک متخصص الهیات و استاد دانشگاه تهران با کوله باری از تجربه و فرهنگ است.

وی افزود: برای طلبه ای که در حوزه های سنتی است دو عامل می تواند موجبات موفقیتش را فراهم کند؛ تصادف و توفیق الهی و تدبیر. این دو عامل در دوران تحصیل یک طلبه بسیار مهم است. خیلی از طلبه ها در دوران تحصیل خود درس می خوانند خیلی هم می خوانند ولی چون منظم و روشمند نمی خوانند آخرش هیچی نمی شوند. دکتر احمدی هردو عامل را داشتند و به موفقیت امروز رسیدند. ایشان هم توفیق داشتند که از محضر اساتیدی چون علامه طباطبائی استفاده کنند و هم تدبیر داشتند که منظم و با روش درس خواندند. در آن زمان ما شاگردان علامه طباطبائی، علامه را با دکتر احمدی می شناختیم و هرکاری داشتیم ایشان ما را به دکتر احمدی ارجاع می دادند.

عضو فرهنگستان علوم ادامه داد: امروز برای توسعه و تحقق اخلاق آثار زیادی نوشته شده و کارهای زیادی انجام شده ولی چرا شاهد این همه بی اخلاقی در جامعه هستیم؟ چون لازمه تحقق اخلاق وجود یک الگو اسوه در جامعه است. برای تحقق امر اخلاقی باید چند نمونه اخلاقی در جامعه حضور داشته باشند تا مردم درس اخلاق بگیرند. الگوی اخلاق در میان ما دکتر احمدی است.تواضع، فروتنی، راستگویی و امانت از جمله ویژگی های ایشان است. بنده ایشان را عالم الهیات می نامم.

 

احمدی محصول علم فلسفه است

رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم از دیگر سخنرانان این مراسم گفت: هر آنچه آقای محقق داماد درباره دکتر احمدی گفتند بنده حس و تجربه کردم. بنده همیشه از ایشان آموختم و محصل ایشان بودم.آخرین چیزی هم که آموختم تفسیر آیه «لقد خلقنا الانسان فی احسن تقویم. ثمّ رددناه اسفل سافلین» بود. برای بنده فهم اسفل السافلین مشکل بود اما در یک جلسه ای که در فرهنگستان در خدمت ایشان بودیم متوجه آن شدم.

وی افزود: مرحوم علامه جعفری تعریف می کردند که یکبار یک سفری با ایشان همراه بودند، درخصوص تواضع  فروتنی دکتر احمدی همین بس که وقتی وارد هتل شدند عمامه علامه جعفری را برداشتند بردند شستند تا عمامه علامه برای حضور در کنفرانس  یا مراسم آن سفر تمیز و آراسته باشد.

رئیس فرهنگستان علوم ادامه داد: استادان دوگونه اند: برخی علم را مستقیما می آموزند برخی دیگران را برمی انگیزانند برای آموختن. ما اهل فلسفه کارمان آموختن علم است. فلسفه را اگرفقط به صورت یک علم بیاموزید و در جان اثری نکند سودی ندارد. همه جهان یک ظاهر دارد یک باطن. ما عادت کردیم همه علوم را در یک سطح ببینیم در حالی که علوم هم باطن دارند و این باطن علوم است که آنها را سودمند می کند.

چهره ماندگار فلسفه اضافه کرد: ما عادت کردیم فلسفه را چون مستقیما به کارمان نمی آید و در زندگی مان به کارش نمی گیریم فقط به هم تعارف کنیم چون لفظ پرهیبتی است. در واقع ما با فلسفه یک نسبت دوگانه داریم؛ یک نسبت بی اعتنایی و تحقیر و یک نسبت احترام ظاهری و تعارف. فلسفه ره آموز علم و دکتر احمدی محصول فلسفه است. البته بنده نمی خواهم اطلاعات ایشان در سایر علوم را هم نادیده بگیرم ولی چون در دانشگاه تهران با هم همکار بودیم متوجه این مسائل هستم. ایشان به سمت فلسفه نرفته که حرفهای قلمبه  سلمبه یاد بگیرد.

داوری اردکانی گفت: من وایشان با هم، همسن هستیم و جالب است بدانید که ایشان تا به حال که ۸۳ سال عمر کرده اند هیچ وقت پیش نماز نبوده اند. همه این ها نتیجه یک پرورش خوب ا ست. برگزاری مراسم تجلیل اگر به صورت عادت و روزمره درنیاید خوب و امری لازم و ضروری است. ما وظیفه داریم از بزرگان علم تجلیل کنیم. در واقع با این کارمان به حکمت، فلسفه و دانایی ادای احترام می کنیم.

نجفقلی حبیبی، پژوهشگر فلسفه اسلامی هم درباره دکتر احمد احمدی گفت: دکتر احمدی برای من مصداق بارز عالمی است که به علمش عمل می کند و علمش به جامعه نفع می ر ساند.ایشان وقتی دانشگاه تربیت مدرس تاسیس شد با اینکه می توانستند ریاست دانشگاه را به عهده بگیرند با فروتنی قبول کردند رئیس دانشکده علوم انسانی شوند.نقش ایشان در تربیت اساتید این دانشکده بسیار کلیدی و مهم بود.

وی دقت نظر و سختگیری را جزو بارزترین ویژگی احمدی دانست و ادامه داد: دکتر احمدی در تربیت قسمت اعظمی از اساتید علوم انسانی کشور نقش داشتند و همیشه با دلسوزی و دقت نظر فراوان به همه کمک می کردند بدون اینکه توقع و چشمداشتی داشته باشند.

ترجمه ۱۰ جزء قرآن به زبان انگلیسی توسط دکتر احمدی

علی اصغر فانی، وزیر سابق آموزش و پرورش از دیگر سخنرانان این مراسم نکوداشت بود. وی گفت: سابقه آشنایی بنده با ایشان به سال ۱۳۶۵ برمی گردد. بنده در یک دوره ای با ایشان همکار بودم. در یکی از مسئولیت هایی که ایشان در همان سال ها داشتند برای ما ۱۳۵ جلسه پنج ساعته گذاشتند و خیلی هم در برگزاری این جلسات دقیق و سخت گیر بودند. بنده سال ها هم در دانشگاه تربیت مدرس و هم در سازمان سمت قائم مقام ایشان بودم مسئولیت پذیری و جدیت در کار از ویژگی های بارز ایشان است.

وی افزود: دکتر احمدی به زبان های آلمانی، عربی، اردو، فارسی و انگلیسی تسلط دارند. نکته ای که شاید جالب باشد بدانید اینکه ایشان قبل انقلاب ۱۰ جزء قرآن را به زبان انگلیسی ترجمه کردند که خب بعد انقلاب به دلیل مسائلی که پیش آمد کارشان نیمه کاره ماند. در سال های اخیر هم از نیویورک ایشان را دعوت کردند که برای ترجمه قرآن به آنجا برود.

فانی درادامه این مراسم اضافه کرد: حفظ بیت المال و سختگیری در هزینه های دولتی، توضع و خلوص، صراحتلهجه، سعه صدر، وقت شناسی، نظم و ضابطه گرایی، ذهن منطقی و ریاضی از جمله ویژگی های بارز ایشان است.

وزیر سابق آموزش و پرورش در انتهای سخنانش خطاب به دکتر احمدی گفت: استاد شما باید هفته ای دو سه روز برای اینکار وقت بگذارید که دانسته هایتان را روی کاغذ بیاورید تا اطلاعات و دانسته های شما ثبت و ضبط شود. شان شما راهنمایی و هدایت دانشجویان است نه امضاء کردن سند و مدرک در سازمان سمت.

 

اما آخرین سخنران این همایش، احمد احمدی رئیس سازمان سمت، کسی که این مراسم به پاسداشت مقام او برگزار شد، بود.

وی در ابتدای سخنانش این شعر سعدی را خواند که «طاووس را به نقش و نگاری که هست خلق/ تحسین کند و او خجل از پای زشت خویش». وی گفت: بنده همیشه دعا می کنم خدا آنچه در درون زشت ما وجود دارد را برملا نکند. همه ما باید دعا کنیم که درونمان با بیرونمان یکسان باشد.

احمدی افزود: همه شما اساتید و حضار که به این مراسم آمدید، دلیل آمدنتان این است که علم را دوست داشتید. همه حرف هایی که دوستام درباره من گفتند هنر من نبود بلکه تقدیر خواسته بود که انقلاب شود و ما در حوزه و دانشگاه درس بخوانیم و بعد هم این درس ها را پس بدهیم. دانشگاه تربیت مدرس اکروز حدود ۲۰ هزار استاد در سراسر کشور دارد. سازمان سمت تا الان حدود ۴۰ میلیون نسخه کتاب منتشر کرده که امروز حداقل در هرخانه ای یک یا دو نسخه از کتاب های سمت وجود دارد. خلاصه ک ه لطف خدا و دعای امام کمک کرد که همه این کارها انجام شود.

رئیس سازمان سمت در پایان خطاب به حاضرین در جلسه گفت: خواهران و برادران امروز این میراث در اختیار شماست. با قدرت، اخلاص و دلسوزی فراوان آن را روی سرتان بگذارید و تا نفس دارید تلاش کنید که تحولی که شاید وباید به وجود بیاید.

در انتهای این مراسم، وحید احمدی، فرزند دکتر احمدی و معاون پژوهشی وزیر علوم از حضار بابت حضور در این مراسم قدردانی کرد و هدایایی به  رسم یاد بود به دکتر احمدی اهدا و تقدیم شد.

 

همچنین در حاشیه این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از کتاب «فیلسوف نظر وعمل» که ارج نامه ای برای استاد احمد احمدی است ررونمایی شد.

  نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت