العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
دوشنبه 7 خرداد 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 16021      تاریخ : 1395/9/30 09:22:04      بخش : تازه های نشر حوزه دین print

کتاب «گلشن حقیقت» به قلم سیدحسین نصر و با ترجمۀ انشاءالله رحمتی منتشر شد.

کتاب «گلشن حقیقت» حاصل بیش از پنجاه سال تحقیق آکادمیک و مشارکت وجودی و عملی سید حسین نصر در تصوف است. مؤلف دستاوردهای تجربی و عملی ­اش را در حوزۀ تصوف، آشنایی با طریقت­ های گوناگون، دیدار با شیوخ و اساتید مختلف در این کتاب نگاشته است.

این اثر از چهار بخش، شش فصل و دو پیوست تشکیل شده است. پیش از شروع فصل­ ها کتاب مشتمل بر پیشگفتار مفصلی از مترجم است.  انشاءالله رحمتی در این مقدمه به موضوعاتی چون معرفی امروزین عرفان اسلامی، تردیدهایی دربارۀ هویت عرفان، زدودن پاره­ای از کژفهمی ­ها، علم ادریسی، حدیث و جبرئیل، تشبیه و تنزیه و بهشت وصال پرداخته است.

بخش نخست این اثر «معنای انسانیت» نام دارد. نصر در این فصل دربارۀ موضوعاتی همچون پرسش ناگزیر، زندگی سفر است، عبودیت، تفسیر سورۀ فاتحه، انسان کامل، کسی بشویم؛ هیچ­کس بشویم نگاشته است.  بخش دوم مشتمل بر چهار فصل است.

«حقیقت» عنوان فصل دوم است. مؤلف در این فصل به بررسی معنای حقیقت می­پردازد. او می­گوید: «عارف نام­آور قرن دهم/ چهارم، منصور حلاج گفت انا الحق، یعنی من حقیقت­ام، من حق­ام و جانش را بر سر این گفته نهاد، زیرا بسیاری معنای حقیقی این کلمات را غلط تفسیر کردند. در عین حال این کلمات بسان ترجیع­ بندی مکرر در طی هزار سال گذشته در تاریخ تصوف طنین ­انداز بوده است. چیست این حقیقت که حلاج از آن سخن گفت و جان خویش بر سر آن نهاد و همه صوفیه سعی کرده ­اند که به آن دست یابند و دست­یابی به آن را برترین غایت زندگی بشر دانسته ­اند؟ ص ۱۲۹».

مولف در فصل سوم به موضوعاتی نظری حقیقت الهی، وحدت وجود، خلقت و نظام تجلی، مشاهدۀ خلقت، عالم صغیر بشری، واقعیت شر و لزوم هدایت عالم می­پردازد. فصل سوم با عنوان «عشق و زیبایی» به نقش عشق و زیبایی در حیات معنوی، ماهیت عشق، عشق الهی، جمال الهی، انسانی، کیهانی، صلح و سلام می­ پردازد.

«خیر و شر» عنوان فصل چهارم است. نصر در این فصل به نسبت عمل با نفس، اعمال نیک و بد، اهمیت معنوی ادب، تأثیر روحانی علم می ­پردازد. مولف در فصل پنجم که آن را «چگونه به گلشن حقیقت برسیم» نامیده است بحث صراط مستقیم، طریقت، مرشد، مرید، سماع، آداب طریقت، دانش درمان نفس، احوال و مقامات و فضایل را طرح می ­کند.

بخش سوم «دست­یابی به مرکز تصوف، دیروز و امروز» نام دارد. نصر ذیل عنوان اولِ این فصل یعنی «اینجا و اکنون» چنین نوشته است: «مادام که در مرتبۀ بشری قرار داریم، صرف­نظر از این­که در کجا باشیم و در چه زمانی زندگی کنیم، همچنان از اینجا و اکنون جدایی ناپذیریم. اینجا و اکنون به واسطۀ پیوندی ناگستنی با آگاهی بشری پیوند یافته­ اند. ص ۲۹۷»

او در این بخش به ادبیات، موسیقی، اخلاق معنوی، شیوه ­های تحقیق معنوی، آموزه ­های مابعدالطبیعی و جهان­ شناسانه، ولایت، مقبره ­های صوفیانه، تصوف در جهان اسلام معاصر نیز می­ پردازد.

بخش چهارم مشتمل بر دو پیوست است. پیوست نخست با عنوان «سنت صوفیه و طریقه ­های صوفیه؛ تأملاتی در تجلی تصوف در زمان و مکان» و پیوست دوم «سنت تصوف و عرفان نظری» نام دارد. سید حسین نصر در این دو پیوست به معنای تاریخ تصوف، منشأ تصوف، نخستین صوفیه، مکتب بغداد، مشرق و مغرب جهان اسلام، تاریخچۀ سنت عرفان نظری، جهان عرب، کشورهایی چون ترکیه، هند، چین و ایران می­ پردازد.

کتاب «گلشن حقیقت» به قلم سیدحسین نصر و با ترجمۀ انشاءالله رحمتی، با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه با قیمت ۳۴۰۰۰ تومان از سوی «نشر سوفیا» در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.



کلید واژه ها : گلشن حقیقت سید حسین نصر
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت