العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 3 فروردين 1398
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 16271      تاریخ : 1396/5/30 09:31:28      بخش : دیدگاه دین پژوهان print
نقش متوقع از فقه در قبال انسان معاصر/ باید فاصله فقه را با شریعت کم کنیم دکتر احمد مبلغی در دیدار جمعی از اساتید لبنان:
نقش متوقع از فقه در قبال انسان معاصر/ باید فاصله فقه را با شریعت کم کنیم

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه باید فاصله فقه را با شریعت کم کنیم، گفت: از جمله تلاش‌ها اینکه دو رشته مهم و گسترده، تحت عنوان “فقه روابط اجتماعی” و “فقه انسان” در حوزه‌ها‌ی علمیه تاسیس شود؛ چراکه شریعت به صورت جدی به این دو پرداخته است.

 حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در دیدار جمعی از اساتید دانشگاهی کشور لبنان یادآور شد: فقه اصیل، تنها راه ما به سوی کشف شریعت است؛ به همین دلیل باید بکوشیم فاصله فقه را با شریعت کم کرده و توانایی آن را در انعکاس بخشی به شریعت و انعطاف‌ها‌ی نهفته در آن برای پاسخگویی به نیازهای انسان معاصر افزایش دهیم.

مؤلفه‌ها‌ی تاثیرگذار بر انسان معاصر

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس خاطرنشان کرد: انسان معاصر از آنجا که از مؤلفه‌ها‌ی مترابطی مانند برخورداری از تکنولوژی و بهره‌گیری از آن در زندگی، ظهور نیازهای جدید، پیدایی قدرت برای تامین نیازهای متنوع و متعدد، پیچیده شدن روابط پدیده‌ها‌ی اجتماعی و مناسبات در جامعه و میل به رسانه و دریافت پیام‌ها به صورت سریع و … تاثیر می‌پذیرد، لازم است فقه، انسان معاصر را درک و به آن نزدیک شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: ما فاقد مطالعات علمی معطوف به ابعاد حضور دین در جامعه هستیم.

بجای ملامت، مطالعات دین پژوهانه را عمق ببخشیم

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: نباید انسان معاصر را به خاطر وقوع تحول در نوع و ابعاد زندگی و پیشرفت در علم ملامت کنیم؛ به این دلیل که این تحول باعث شده حضور دین در جامعه به سهولت که قبلا وجود داشته، انجام نگیرد.

مبلغی گفت: نباید انسان را در این زمینه مقصر تلقی کنیم؛ انسان باید پیشرفت کند؛ زیرا لازمه خلقت او، پیشرفت اوست؛ بلکه حتی فراتر پیشرفت، شرط لازم برای تعالی و الهی شدن انسان است.

استاد حوزه علمیه قم یادآورشد: مشکلِ صعوبت حضور دین در جامعه معاصر در این نهفته است که مطالعات علمی و کوشش‌ها‌ی اجتماعی برای حضور بخشی به دین در جامعه، فاقد حجم لازم، کیفیت کافی و جامعیت فراخور با نیازهای انسان است.

اقناع انسان معاصر نسبت به دین، ضروری است

عضو خبرگان رهبری با اشاره به این که خود دین، شیوه اقناع انسان و دعوت به تعقل پیرامون برنامه‌ها‌ی خود را در پیش کشیده است، گفت: عملیات اقناع دینی در قبال نسل‌ها‌ی جدید وضعیتی مضطرب به خود گرفته و لازم است ما بر اقناع انسان معاصر برای پیدا کردن باور به دین تمرکز جدی نماییم؛ چراکه دین برای مردم است و دین بدون باور شکل نمی‌گیرد.

استاد حوزه علمیه قم افزود: اگر بکوشیم دین را به صورتی ناظر به زندگی چند ضلعی انسان معاصر با ادبیاتی عصری و اقناعی ارائه کنیم، گرایش به دین روندی طبیعی به خود می‌گیرد و امواجی از گرایش فوج فوج به دین (یدخلون فی دین الله افواجا) پدید می‌آید.

نقش متوقع از فقه در قبال انسان معاصر

عضو خبرگان رهبری با اشاره به ضرورت توسعه فقه گفت: باید فقه را توسعه دهیم؛ زیرا شریعت وسیع تر از ابواب و احکام کنونی فقه است و همچنین ابواب انسان به ویژه انسان معاصر نیز بیشتر از ابواب کنونی فقه است.

مبلغی تصریح کرد: فقه باید نقشی اطمینان بخش، نظم بخش و هماهنگ کننده بین ابعاد مختلف انسان در زندگی چند ضلعی اجتماعی کنونی را ایفا نماید.


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت