العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 3 فروردين 1398
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 16348      تاریخ : 1396/10/6 10:19:39      بخش : اخبار دین پژوهی print
خدمت حضرت آیت الله العظمی  مکارم شیرازی حجه الاسلام و السملمین علی اکبر بدیعی:
خدمت حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

 

بسمه جل و علا
چند روز قبل در قالب "هیات امنای مجمع جهانی شیعه شناسی" خدمت حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی رسیدیم.
جمعی از فضلای حوزه از جمله دوست عزیزم جناب آقای دکتر پیمان رئیس موسسه دین پژوهان، جناب آقای زاد هوش رئیس محترم جامعه المرتضی، جناب آقای عابدی مسول محترم مرکز صبا در کالیفرنیا و... حضور داشتند.
حضرت آیت الله حسابی سرحال بود و مثل همیشه مرتب و آراسته.در لابلای صحبت هم چند بار مزاح کردند.
بعد از استماع گزارش مجمع، چند سوال پرسیدند که نشانه زیرکی و ذکاوت شان بود و سپس نکاتی را متذکر
شدند از جمله؛
نکته اول این است که شیعه واقعا در دنیا مظلوم است از زمان امیر مؤمنان علی علیه السلام تا به حال مظلوم بود ولی بعد از انقلاب اسلامی ایران شیعه در دنیا داره رسمیت جدیدی پیدا می کنه و ظهور و بروز آشکاری پیدا می کنه... در جریان داعش در عراق در سوریه در یمن و امثال ذلک بالاخره کارهای زیادی می کنند بنابراین ان شاء الله شیعه از مظلومیت بیرون می آید.
آینده شیعه را خیلی درخشان تر از گذشته می بینم اگر از فرصت موجود استفاده بکنیم.

دنیای امروز از مادیگری خسته شده و دنبال یک برنامه ی معنوی می رود. در ادیان دیگر خبری نیست. در اسلام هم شیعه با وضع دنیای امروز هماهنگ تر است. علتش این است که شیعه منطقی صحبت می کنه. می دانید که اهل سنت قائل به حجیت عقل نیست خوب این اولین مشکل. شیعه عقلانیت را پذیرفته و کتاب کافی که مهم ترین کتاب حدیث است باب اولش باب العقل والجهل است که درباره اهمیت عقل است. مخصوصا آن روایت هشامیه؛ روایت امام کاظم علیه السلام که 31 فقره است یا هشام یا هشام همش درباره اهمیت عقل است.

به دنبال آن قائل شدند به مسئله جبر، اکثریت قائل به مسئله جبر هستند. مسئله اختیار که یک مسئله منطقی است و جبر غیر منطقی است.

 آنها قائل به رؤیت خدا هستند. حداقل در آخرت همشون قائل به رؤیت خدا هستند. این چیز غیر منطقی است خوب رؤیت زمان داره مکان داره جا داره رنگ داره اجزا داره خوب این همه چیز به هم می خورد.

متأسفانه در شیعه یک اقلیتی پیدا شدند که این اقلیت افرادی افراطی و تندروند و یک اعتقاداتی را تبلیغ می کنند که بر خلاف آن چیزی است که ما می گوییم. الان هستند کسانی که طرفدار قمه هستند. قمه را در دنیای امروز نمی شود معرفی کرد.

 من گاهی به علمای اهل سنت می گویم یک اقلیت تندرو شما دارید و یک اقلیت تندرو ما داریم اینها روش حساب نکنید. مراجع را حساب بکنید اکثریت را حساب بکنید آن معیار مذهب ما است.

هر چه می شود آنها را نصیحت کنیم آنها را راهنمایی کنیم بگوییم آقا تو عاشق امام حسین هستی. بالاخره این اقلیت یک مشکل بزرگ است در مسیر مجمع جهانی شیعه شناسی و با ایشان کار کنیم.

ما 500 دوره تفسیر نمونه به افغانستان فرستادیم، برای علمای اهل سنت. چقدر نامه هم به ما نوشتند و چقدر به ما می گویند ما خطبه های نماز جمعه مون را از این تفسیر می گیریم. پس معلوم می شود ما می توانیم دفاع از شیعه بکنیم بدون اینکه طرف مقابل تحریک شود.مهم این است با ادبیاتی که اینجا لازم است آشنا باشیم نه اینکه در اعتقادتمان کم بگذاریم یا آنها را تحریک کنیم.

امیدوارم خداوند سبحان بر اتحاد و همدلی و عزت امت اسلامی بیفزاید


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت