العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
دوشنبه 25 شهريور 1398
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 16357      تاریخ : 1396/11/14 09:12:57      بخش : اخبار موسسه print

 مدیر شورای دین پژوهان کشور اعلام کرد، در یازدهمین دوره انتخاب و معرفی پژوهش ها و پژوهشگران دینی، تعداد 84عنوان از پژوهش های تحت بررسی و ارزیابی برای مرحله نهایی انتخاب شده اند تا در نهایت توسط شورای دین پژوهان در هر رشته علوم اسلامی یک پژوهش برتر انتخاب و معرفی و تجلیل شوند.

دکتر آیت پیمان گفت: طبق روال دوره های ده گانه گذشته، پس از انتخاب پژوهشگران برتر، آثار آنان به جامعه علمی معرفی می شود و در آیین ویژه ایی از آنان تجلیل به عمل می آید.

وی همچنین گفت: در این دوره نیز از بین اساتید محقق و دین پژوهان پیشکسوت دو نفر انتخاب خواهند شد تا دست آوردهای علمی و ویژگیهای آثار مکتوب و روش های موفقیت آمیز آنها در تحصیل و تدریس و پژوهش و تالیف، برای الگودهی به طلاب و دانشجویان و پژوهشگران دینی معرفی و تجلیل می شود.

دبیر شورای دین پژوهان با اشاره به انتخاب و تجلیل دوره ی گذشته از آیت الله ابراهیم امینی و مرحوم اَیت الله معرفت به عنوان پیشکسوتان پژوهش دینی در دوره دهم آیین تجلیل از دین پژوهان، گفت شخصیت های مورد نظر شورا در دوره یازدهم متعدد هستند که به زودی دو نفر از بین آنان با توجه به سابقه علمی و آثار دین پژوهی و اثرگزاری آنان در تولید و پیشرفت علوم اسلامی، انتخاب و معرفی خواهند شد.

دکتر پیمان در پاسخ به این سوال که اخیراً مراسم کتاب سال حوزه برگزار شده و برگزیدگان تشویق شده اند، تفاوت این دو مراسم چیست؟ توضیح داد: در چند سال گذشته معاونت پژوهشی حوزه عضو شورای دین پژوهان بوده است و از اول به نحوی سیاست گذاری شده است که این دو آیین تکراری و موازی نباشند و به این خاطر شورای دین پژوهان کشور فقط پژوهش های جدید و چاپ نشده و پایان نامه های سطح چهار حوزه و مقطع دکتری را قبل از چاپ دریافت و در فرآیند ارزیابی و نقد و بررسی قرار میدهد و هم از طریق کمیته های داوران صاحب نظر و هم از طریق نشست های تخصصی به نقد و بررسی پژوهش ها می پردازد و در جهت تعمیق و غنی سازی علمی آنها دقت نظر بکار می رود و محققین و پژوهشگاهها با اعتماد به داوری و نقادّی شورای دین پژوهان، نظرات این شورا را در آثار خود اعمال می کنند و این آثار که بعداً چاپ می شوند، دقت علمی بیشتر و اشکالات کمتری خواهند داشت.

و مراسم کتاب سال حوزه همانطور که از اسمش پیداست به کتب چاپ شده اعم از پژوهش و غیر پژوهشی معینی آثار تالیفی، و ترجمه، تضعیف، گرد آوری در رشته های مختلف و متنوع اختصاص دارد.

وی افزود: اثر دیگر فعالیت دبیرخانه دین پژوهان کشور جهت دهی پژوهشهای دینی به سمت پژوهش های کاربردی و پرداختن به اولویت ها و نیازهای ضروری جامعه است و از شرایط مهم رتبه بندی پژوهش ها، نو آوری و کاربردی بودن آنها و داشتن نظریه چه در طرح مسایل و چه در پاسخگویی به مسایل علمی است.

دبیر شورای دین پژوهان کشور، در پایان اعلام کرد در صورت انجام مراحل پایانی داوری و ارزیابی 84 اثر راه یافته به مرحله نهایی، و مهیا شدن مقدمات، برگزاری یازدهمین آیین تجلیل دوره معرفی و تجلیل دین پزوهان در نیمه دوم اسفند ماه 96 برگزار می شود و در غیر این صورت به اردیبهشت ماه 97 موکول می شود.

دکتر پیمان اعلام کرد، دبیرخانه دین پژوهان کشور فهرست 84 اثر مورد ارزیابی را جهت اطلاع پژوهشگران علوم اسلامی به منظور اطلاع رسانی و پرهیز از کار تکراری در این هفته در سایت دین پژوهان قرار می دهد.

 

 


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت