العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 4 اسفند 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 16485      تاریخ : 1397/7/14 20:10:28      بخش : تازه های نشر حوزه دین print

به تازگی کتاب مسلمو العالم (مسلمانان جهان) از سوی مرکز مبارزه با افراط گرایی در الازهر منتشر شد؛ کتابی که در صفحات خود به بررسی مسائل مربوط به آوارگان مسلمان و اسلام هراسی و وضعیت آزادی‌های دینی مسلمانان در کشورهای مختلف جهان می‌پردازد.

به گزارش شبکه اجتهاد، کتاب مسلمانان جهان از سه فصل اصلی تشکیل شده که فصل اول به بررسی پدیده مهاجرت و پناهندگی مسلمانان و فصل دوم به بررسی مشکل اسلام هراسی می‌پردازد و سومین فصل کتاب نیز به از وضعیت آزادی‌های دینی مسلمانان در کشورهای مختلف جهان سخن می‌گوید و در پایان هر فصل نیز توصیه‌هایی عملی برای مقابله با چالش‌های موجود در زمینه مورد بحث مطرح شده است.

نخستین فصل کتاب ضمن بررسی بحران مهجرت و پناهندگی در جهان در سال ۲۰۱۷ اشاره می‌کند که سازمان‌های بین المللی تعداد پناهجویان جهان را ۶۵٫۳ میلیون نفر تخمین زده اند که این بالاترین آمار از زمان جنگ دوم جهانی است و نیمی از این تعداد نیز کودکان هستند.

در این فصل از کتاب وضعیت پناهجویان در کشورهایی مانند آلمان، اسپانیا، آمریکای جنوبی و ترکیه مورد بحث قرار گرفته است و در ادامه به بیان مهم ترین مشکلات آوارگان می‌پردازد و در این زمینه به مسئله آوارگان افغانی و پناهجویان روهینگیا اشاره می‌کند و موضع الازهر درباره این معضلات را بیان می‌کند و در پایان فصل نیز تاکید شده که جامعه بین الملل باید به شکل فعال و عملی برای متوقف ساختن درگیری‌های مسلحانه وارد عمل شود زیرا اگر چنگ‌ها متوقف شود مشکل آوارگان نیز حل خواهد شد.

دومین فصل کتاب نیز با بیان مقدمه‌ای درباره اسلام هراسی، آن را پدیده‌ای قدیمی می‌داند که تا امروز ادامه دارد و عبارت است از هراس جامعه غربی یا غیر مسلمان از اسلام و مسلمانان.

این فصل از کتاب ضمن بررسی و موارد تعرض ناشی از اسلام هراسی به مسلمانان در جوامع و کشورهای مختلف در سال ۲۰۱۷ تلاش می‌کند به عوامل مؤثر در کاهش اسلام هراسی دست یابد و در این زمینه پدیده اسلام هراسی را در سال ۲۰۱۷ در کشورهایی مانند انگلستان، آلمان، اسپانیا و فرانسه مورد بررسی قرار می‌دهد و همچنین اسباب اسلام هراسی در این کشورها را مورد بررسی و کنکاش قرار می‌دهد.

بنابر گزارش مرکز خبر حوزه، الازهر در سومین فصل کتاب خود نیز به بررسی وضعیت دینی مسلمانان جهان پرداخته و به بیان نمونه‌هایی از وضعیت مسلمانان و چالش‌های پیش روی آنها می‌پردازد.



 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت