العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
يكشنبه 30 تير 1398
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 16502      تاریخ : 1397/7/28 00:19:23      بخش : اخبار ادیان و مذاهب print

به نقل از رايزني فرهنگي سفارت ج اا در آلمان
نشست سالانه مسئولان شورای هماهنگی مسلمانان و کلیسای انجیلی در سال جاری در کلن برگزار شد. هدف از برگزاری این نشست، تقویت همبستگی اجتماعی در دوران گسترش افراط‌گری و اسلام‌هراسی بود.
به گزارش سایت اطلاع‌رسانی کلیسای پروتستان، در حال حاضر گفت‌وگو میان مسیحیان و مسلمانان در شرایطی سخت در آلمان انجام می‌شود. این مسئله‌ای است که نمایندگان کلیسای انجیلی و شورای هماهنگی مسلمان در آلمان بر روی آن اتفاق نظر دارند. ارئول پورلو، سخنگوی شورای هماهنگی مسلمانان در این باره گفت:«جنبش‌های پوپولیستی و احزاب با گرایش‌های افراطی که با تنوع مذهبی موجود مخالفند، محیط اجتماعی کشور را به هم می‌ریزند و فضا را تک قطبی می‌کنند.»
اسقف هاینریش بدفورد اشتروم، رئیس شورای کلیسای پروتستان در آلمان نیز گفت:«درگیری سیاسی میان ادیان نمی‌گذارد که مانند اعضای یک جامعه درکنار یکدیگر باشیم. در حال حاضر، این گفت‌وگو‌ها به ما نشان می‌دهد که چگونه اعتماد دو گروه به یکدیگر جلب می‌شود.»
پیش از این نشست، موسسه علوم اجتماعی متعلق به کلیسای انجلیلی در ماه سپتامبر نتایج یک نظرسنجی در سراسر کشور را منتشر کرد تا اعضای کلیسا بتوانند با نظرات افراد دیگر آشنا شوند. تقریبا دو سوم جمعیت شرکت‌کننده در نظرسنجی، در آن زمان موافق گفت‌وگوی مسئولان کلیسای پروتستان با مسلمانان بودند. این مطالعه همچنین نشان داد که پاسخ‌دهندگان، مسلمانان را راحت‌تر از اسلام می‌پذیرند. به همین دلیل مسئولان کلیسای انجیلی متوجه شدند که باید از طریق آموزش بینامذهبی، کاری پایدار انجام دهند. از این رو، در جریان نشستی که با دعوت شورای هماهنگی مسلمانان، در کلن برگزار شد، ارتباط بین جوامع مذهبی و دولت آلمان مورد بحث قرار گرفت و بر اهمیت آزادی مذهبی در فضای عمومی و همچنین اصل آزادی مذهبی موجود در قانون اساسی آلمان تأکید شد. پورلو با افسوس گفت که گفت‌وگو میان جوامع مسلمان و مقامات دولتی در آلمان، در حال حاضر متوقف شده است، درحالیکه در سال‌های اخیر ایجاد پایه‌های همزیستی در جامعه متنوع آلمان اهمیت زیادی داشته است.
بدفورد اشتروم نیز با اشاره به تاریخ آلمان، گفت: «تا پیش از این هرگز در تاریخ آلمان، ادیان تا این حد شرایط مساعدی برای توسعه آزادانه نداشته‌اند. اما این آزادی باید به معنای آزادی همه افراد برای انتخاب و تعهد به دین خود باشد. حملات به مساجد، نمازخانه‌ها و نهادهای مذهبی و همچنین تهدید مردم به دلیل وابستگی مذهبی آنها، نشانه‌های نگران‌کننده‌ای است که باید با آن برخورد شود. وجود اعتقادات مختلف مذهبی و شیوه متقاوت زندگی از ویژگی‌های اصلی یک جامعه دمکرات است که نباید محدود شود، بلکه باید توسعه یابد. دقیقا به همین دلیل، درک درست‌تری از دینداری و تکثرگرایی دینی باید در آلمان ایجاد شود.»

 

@kulturمنبع:https://www.ekd.de/spitzentreffen-ekd-und-krm-38590.htm  نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت