العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
دوشنبه 3 تير 1398
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 16542      تاریخ : 1397/8/27 18:25:01      بخش : دیدگاه دین پژوهان print

آیت‌الله شبیری زنجانی نسبت به ترویج دهه‌‌‌های پیاپی عزاداری هشدار داد و گفت: افراط در عزاداری‌‌‌ها به تفریط‌‌‌ می‌انجامد. از آنجا که جامعه نمی‌تواند نسبت به همه عزاداری‌‌‌های پیاپی مراقبت داشته باشد سرانجام به انکار مجموع عزاداری روی میاورد.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله سید موسی شبیری زنجانی، در جمع تعدادی از روحانیون و طلبه‌‌‌های حوزه علمیه قم که در دفتر ایشان حضور داشتند، ترویج دهه‌‌‌های پیاپی عزاداری را زمینه ساز رویگردانی جامعه از عزای اهل بیت علیهم السلام دانست و گفت: همین طور پشت سر هم دهه درست کردن، توسط جامعه قابل پذیرش نیست و به مرور زمان زمینه انکار مجموعه عزاداری‌‌‌ها را به وجود‌‌‌ می‌آورد. افراط در عزاداری‌‌‌ها به تفریط‌‌‌ می‌انجامد.

این فقیه وارسته با تاکید بر اینکه موضوع هتک عزاداری را عرف تشخیص‌‌‌ می‌دهد و مسأله‌ای شرعی نیست، خاطرنشان کرد: حدیث خاصی راجع به مدت زمان عزاداری‌‌‌ها وجود ندارد. از نظر شرعی هتک حرمت عزای اهل بیت – علیهم السلام- خلاف شرع است، اما این که چه کاری هتک حرمت است  را خود افراد باید تشخیص بدهند.

ایشان افزود: عقیده ما درباره اینکه آیا شادی در ایامی غیر از روز شهادت، موجب هتک حرمت‌‌‌ می‌شود یا خیر، حجت نیست بلکه تشخیص این موضوع بر عهده عرف است جامعه مشخص‌‌‌ می‌کند تا چه زمانی باید عزا نگه داشته شود.

ایشان با ابراز نگرانی از اینکه عده‌ای امروزه با افراط در عزاداری‌‌‌ها زمینه هتک حرمت را فراهم‌‌‌ می‌کنند فرمود: این افراد در این زمینه مسئولند.آیا واقعا کسی که مدعی محب اهل بیت – علیهم السلام- بودن است موظف به چنین کارهایی است؟!

آیت‌الله شبیری زنجانی نیز بیان داشت: امروزه برخی از منبری‌‌‌ها و بعضی از مداح‌‌‌های بی تقوا حرفهای بی سند و مجالس بی سندی را ترویج‌‌‌ می‌کنند نظر عرف، پس از ترویج آن در جامعه، ممکن است به اینکه هرگونه مجلس شادی در این ایام، هتک حرمت باشد تغییر کند البتهدر این صورت موضوع هتک حرمت محقق است و افراد هم شرعا موظفند هتک حرمت نکنند ولی آیا ما باید دنبال این باشیم که آنقدر در اذهان مردم بعضی از مصادیق را به عنوان هتک عزاداری مطرح  کنیم و آن را تبلیغ کنیم تا واقعا عرف آن را هتک بداند؟ آیا شرع چنین سفارشی به ما کرده است؟ نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت