العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
يكشنبه 30 تير 1398
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 16566      تاریخ : 1397/9/1 09:28:10      بخش : اخبار موسسه print
 بیانیه دبیر کل مجمع جهانی شیعه شناسی به مناسبت هفته وحدت بیانیه دبیر کل مجمع جهانی شیعه شناسی به مناسبت هفته وحدت
بیانیه دبیر کل مجمع جهانی شیعه شناسی به مناسبت هفته وحدت

آیت پیمان: مجمع جهانی شیعه شناسی با حفظ سیاست وحدت و تقریب ، به ارائه مبانی و دلایل علمی حقانیت تفکر و اندیشه تشیع می پردازد‌ .

دبیر کل مجمع جهانی  شیعه شناسی از تلاش این مجمع در عرصه توسعه و ترویج مبانی علمی مسلمات عقیده شیعه، با حفظ وحدت تاکید کرد.

دکتر آیت پیمان در دیدار اعضای مجمع جهانی شیعه شناسی و محققین و اساتید این مجمع  گفت: مجمع جهانی شیعه شناسی در سال ۸۱ و در سالی که در آن دو عید غدیر واقع شد و با نام مبارک امام علی ع آراسته شد ،  بر اساس یک نیاز مهم  و ضرورت دفاع علمی و اثباتی از حقانیت شیعه در عرصه جهانی تشکیل شد.

وی افزود: پاسخ به شبهات جدید و فعالیت تخصصی در عرصه معارف تشیع، همچنین فعال کردن بخش پژوهشی و اموزش تخصصی شیعه شناسی و با سامان دهی محققین در این عرصه،  تاکید داشتند که تلاش در جهانی شدن معارف شیعه به مدد فضای مجازی و حضور در عرصه های علمی و آکادمیک  بین المللی ، از جمله پیگیری کرسی های شیعه شناسی در دانشگاههای جهان  و روابط  و همکاری با مراکز اسلامی و شیعی خارج کشور از  سیاست های این مجمع بوده است.

دبیر کل  مجمع جهانی شیعه شناسی یادآورشد: با توجه به اینکه کرسی های شیعه شناسی در اروپا و آمریکا و دانشگاههای شرق  با حضور اساتید شیعه اداره نمی شود، سعی شده است که با حضور اساتید و مبلغان تخصصی  در این عرصه این خلا تاریخی پر شود.

وی گفت: هیئت امنای سه نفره این مجمع در تحولات اخیر به ۳۰ عضو مرکب از اساتید صاحب نظر و خبرگان حوزوی و دانشگاهی مبدل شد؛ تا پس از زحمات بسیار زیادی که جانباز شهید مرحوم  حجت الاسلام والمسلمین  انصاری بویر احمدی در این مسیر کشیدندو  سه سال پیش به رحمت ایزدی پیوست ، این بارمسئولیت از سوی امنای مجمع  بر دوش بنده نهاده شد و در این مدت سعی کردیم که این مجمع را به رغم همه شرایطی بد مالی که وجود داشت به  شکل موثر  اداره کنیم.

پیمان اظهارکرد: برگزاری دوره های تخصصی  ۳۲ ساعته آموزش ضمن خدمت ویژه فرهنگیان در چهار استان عربی کشور متناظر با آسیب های جدید فکری و عقیدتی ، تلاش در جهت بسترسازی آموزش های تخصصی به آحاد مختلف، ایجاد یک گروه حقوقی جهت دفاع از شیعیان در عرصه های مختلف و ثبت یک ان .جی .او . جهانی بنام "جمعیت دفاع از حقوق پیروان مکتب اهل البیت علیهم" السلام با پیگیری این کار  گروه در سوئیس و آمریکا در سازمان ملل ، از جمله فعالیت های این حوزه بوده است.

رئیس مجمع  جهانی شیعه شناسی بیان کرد: تلاش های مرکز در جهت توسعه و ترویج عالمانه و تخصصی معارف شیعه  با کمک شورای علمی ۱۲ نفره بوده است وبه هیچ وجه تلاش نمی کنیم که کسی یا گروه یا مذهب و فرقه ای را تخریب کنیم؛ بلکه با حفظ احترامات و حفظ وحدت مداهب اسلامی ، اما با قاطعییت به ارایه مبانی مستحکم اندیشه شیعیان حقانیت  خود می پردازیم .

 دکتر پیمان با گلایه از بعضی مراکز و مجامع ذیربط گفت : 

 برای ایجاد وحدت و تقریب ما اجازه از شارع مقدس نداریم که کتمان حقیقت کنیم و یا با وادادگی به عقب رفتن عادت کنیم تا از ترس نیفتاده از بام وحدت از پشت سر  و با اسیب های بیشتر از این بام بیافتیم ! 

وی هزینه های مادی و معنوی نظام  که این چهل سال برای وحدت و تقریب کرده است را متناسب با دست آوردهای و نتایج بدست آمده ندانست و بر ضرورت بازنگری و تغییر رویه ها و سیاست ها تاکید کرد . 

   دبیر شورای دین پژوهان اظهار داشت : حضور حوزه های علمیه و دانشگاه های ما در محافل علمی و فرهنگی و دینی جهان بسیار ضعیف و در بعضی از نقاط جهان در حد صفر است و این عدم حضور، و حضورهای ضعیف ،  نقض و خلاء بزرگی است که به مکتب شیعه لطمه زده و میزند . و بایستی به جای همایش های پر خرج و پرهیاهو و کم اثر که این چهل سال چند نهاد و مجمع در ایران تکرار میکنند ، سرمایه های نظام را برای حضور صاحب نظران و اساتید خبره و جهان شناس و دین شناس در محافل و کنفرانس ها و کرسی های علمی و دانشگاهی جهان بکار ببریم . 

دکتر پیمان از مدیران حوزه تقاضا کرد تا نهضتی برای زبان آموزی و ترجمه تخصصی متون شیعی و تربیت عالمان و مبلغان زبان دان به راه بیاندازند و این هدف را در حوزه جزء اولین اولویت ها و راس ضرورت ها و بایسته های زمان کنونی قرار دهند و بطور مضاعف به آن بپردازند تا بلکه  ضعف و کمبودها و عقب ماندگی تاریخی  که در این زمینه داریم را جبران نمایند .     

وی انتشار بیش از ۱۵۰ جلد کتاب به چهار زبان و فعال نمودن سایت ها و پرتاب های علمی به زبان خارجی و برگزاری همایش ها و کنفرانس های امامت و غدیر و موعودگرایی در خارج کشور و همکاری و حمایت از مستبصرین علمی و آموزش های تخصصی و کارگاههای شیعه شناسی و نشریات ترویجی و تبلیغی امام شناسی و شیعه شناسی  را از اهم فعالیت های جاری و مستمر این مجمع بر شمردند و از فعلیت های جدید برای تربیت مبلغان تخصصی زبان دان  طبق تفاهم نامه های  همکاری با جامعه المصطفی و جامعه المرتضی  و مجمع جهانی اهل بیت خبر داد و گفت تلاش و مقدورات خود را برای محقق ساختن و  اولویت دادن به برنامه ایجاد نهضتی جهانی برای زبان آموزی مبلغان و محققین و ترجمه متون دینی بکار خواهیم برد .   

 

 


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت