العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 4 اسفند 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 16594      تاریخ : 1397/9/6 17:07:10      بخش : اخبار علمی فرهنگی print

آیتالله محسن اراکی در نامهای به رئیس سازمان دیانت ترکیه، پیشنهاد تاسیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ترکیه و برپایی تجمع میان علمای مذاهب مختلف را مطرح کرد و از وی دعوت نمود با سفر به ایران با فعالیتهای مجمع تقریب و دانشگاه مذاهب اسلامی آشنا شود.

به گزارش سرویس بینالملل خبرگزاری حوزه، حجتالاسلام والمسلمین محمدحسین مختاری ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی در جریان سفر به کشور ترکیه با حضور در دفتر سازمان دیانت ترکیه با دکتر علی ارباش رئیس این سازمان دیدار و پیام آیتالله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را به وی تقدیم کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:

علامه پروفسور «علی ارباش»

رئیس سازمان دیانت ترکیه/ با سلام و احترام

بر شما پوشیده نیست که امت ما طی چند قرن با نوعی ضعف و سستی مواجه شده است که منجر به از همگسیختگی و از بین رفتن وحدت آن شده و جایگاه خود را بهعنوان امتی برتر، بین امتهای دیگر از دست داده است؛ به همین خاطر، آزادیخواهان مخلص متمدن را به تلاش برای وحدت بین ملتهای اسلامی و تحکیم پیوندهای همکاری، تقریب مذاهب و فرهنگ گفتوگو بین گروههای مختلف فرا میخواند.

در ادامه اینگونه تلاشها، مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی در تهران شکل گرفت و این مجمع برای تحقق اهداف خود، اقدام به برگزاری سمینارها و کنفرانسها بین علمای جهان اسلام کرد.

سپس دانشگاه مذاهب اسلامی برای جمع بین اساتید و دانشجویان از مذاهب مختلف اسلامی تأسیس شد؛ این اساتید و دانشجویان بر اساس مذاهب خود تا مرحله دکترا، تدریس و تحصیل میکنند تا جو علمی- عملی را ایجاد کنند که تبلور فکر تقریب باشد و گفتوگو از مذاهب در جوی علمی و بهدور از روح طایفهگرایی انجام شود.

ایده تأسیس چنین دانشگاهی در ترکیه با کمک و یاری علمای بزرگی چون شما مطرح شد تا چارچوب بررسی علمی مذاهب گسترش یابد. همچنین ایده برپایی حلقههای مشترک گفتوگو و تجمع بین علمای مذاهب اسلامی با همکاری بین مجمع تقریب و سازمان دیانت ترکیه مطرح شد.

دکتر مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی که حامل این نامه است، به خدمت شما میرسد تا نظر جنابعالی را در رابطه با دو موضوع سابقالذکر جویا شود و به نیابت از بنده از شما دعوت میکند تا در یک سفر کاری به ایران آمده و از نزدیک با فعالیتهای مجمع تقریب و دانشگاه مذاهب آشنا شوید.

امیدوارم این اقدام، گامی برای تحکیم صفوف و از میان برداشتن موانع گفتوگو، تفاهم و دوستی بین علمای امت باشد.

شما را به خداوند متعال میسپارم

برادر شما/محسن اراکی

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی

▪ تعاملات علمی و آکادمیک از مهمترین ظرفیتهای همکاری بین ایران و ترکیه است

دکتر علی ارباش گفت: ارتباطات و اشتراکات تاریخی، فرهنگی، زبانی و دینی از ظرفیتهای مهم برای همکاریهای دو کشور در عرصههای مختلف بهویژه در زمینه تعاملات علمی و آکادمیک است.

بر پایه همین گزارش، رئیس سازمان دیانت ترکیه هم در این دیدار ضمن خیر مقدم به رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و ابراز خرسندی از این دیدار، اعلام کرد در سفری که به ایران خواهد داشت از دانشگاه مذاهب اسلامی دیدن کرده و در کنفرانسی در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه مذاهب اسلامی حضور پیدا خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به ارتباطات تاریخی، فرهنگی، زبانی و دینی ایران و ترکیه خاطرنشان کرد: ارتباطات و اشتراکات تاریخی، فرهنگی، زبانی و دینی از ظرفیتهای مهم برای همکاریهای دو کشور در عرصههای مختلف بهویژه در زمینه تعاملات علمی و آکادمیک است.

پروفسور ارباش تبادل استاد و دانشجو میان دانشگاههای دو کشور ازجمله دانشگاه مذاهب اسلامی را بسیار مهم و سودمند دانست و گفت: تبادل آکادمیک میتواند نقطه قوت ما باشد. در ترکیه حدود ۱۰۰ دانشگاه و دانشکده در زمینه الهیات وجود دارد که میتوانند با دانشگاه مذاهب اسلامی همکاری کنند.

حجتالاسلام والمسلمین مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی نیز ضمن ابراز خرسندی از انجام این دیدار با ارائه گزارشی از اهداف، مأموریتها و رسالتهای این دانشگاه گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی یک دانشگاه حاکمیتی و مأموریتمحور برای تربیت نیروی انسانی تقریبی برای کل جهان اسلام است و فعالیتهای گستردهای در داخل و خارج از کشور بهویژه در دوره جدید دارد.

وی به فعالیتهای دانشگاه مذاهب اسلامی بهویژه در حوزه بینالملل و همکاری با دانشگاههای مختلف جهان اسلام، تنوع ملیتی و مذهبی دانشجویان در این دانشگاه، توسعه شعب در داخل و خارج کشور، انعقاد تفاهمنامههای همکاری با بیشاز 10 کشور اشاره کرد.

در این دیدار رئیس سازمان دیانت ترکیه از خدمات و تلاشهای تقریبی حجتالاسلام والمسلمین مختاری ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی تقدیر کرد و هدیهای از آثار علمی به حجتالاسلام والمسلمین مختاری اهدا نمود.کلید واژه ها : محسن اراکی تقریب سازمان دیانت دانشگاه مذاهب
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت