العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 17 خرداد 1399
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 16602      تاریخ : 1397/9/8 22:43:59      بخش : اخبار موسسه print

۱.ضرورت تأسیس

دبیرخانه دین پژوهان کشور در پاسخ به ضرورت شناسایی اولویت ها و نیازهای پژوهشی دینی، برنامه ریزی برای ایجاد ساز و کارهای لازم جهت گسترش و ژرفایی پژوهش های دینی، تلاش برای انجام و حمایت از پژوهش های مهم و تأثیرگذار دینی و پژوهشگران حوزه دین، اطلاع رسانی به محققان و مراکز پژوهشی دینی و .... شکل گرفته است.

. 2تاریخچه

این دبیرخانه در سال 1377 به پیشنهاد جمعی از اندیشمندان و پژوهشگران  دینی و با دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت، و صدور حکم از سوی ایشان برای اعضای شورای برنامه ریزی دین پژوهان کشور و محقق ارجمند جناب استاد محمدجواد صاحبی(رئیس کنونی انجمن ادیان و مذاهب حوزه علمیه قم) به عنوان دبیر این شورا، فعالیت خود را آغاز کرد و از نظر تشکیلات و سازماندهی و تأمین هزینه ها تحت پوشش و حمایت این وزارتخانه قرار گرفت و دفتر مرکزی آن در شهر مقدس قم افتتاح شد.

پس از چند سال فعالیت مفید،ارزنده و مؤثر در حوزه دین پژوهی، در سال 1384 با پیشنهاد دبیر شورای برنامه ریزی دین پژوهان و موافقت اعضای شورا و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به عنوان مؤسسه ای غیر دولتی و غیر انتفاعی با مجوز رسمی به شماره 490 به ثبت رسید و فعالیت های خود را به طور مستقل ادامه داد.

در اوج فعالیت های تأثیرگذار این دبیرخانه، با تغییر دولت در سال1384 و اختلاف نظرهایی که از ناحیه مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با این دبیرخانه به وجود آمد، فعالیت های این مؤسسه به دلیل عدم حمایت مالی به تدریج کاهش پیدا کرد و در سال 1387 به دلیل عدم تجدید توفق نامه سالیانه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، و در ادامه به علت عدم تمدید قرارداد اجاره ساختمان آن از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت های اصلی  این دبیرخانه به طور موقت در قم متوقف شد.

متعاقب وضعیت مذکور در شهریور ماه 1389 هیئت مدیره به دلیل بازنشستگی با استعفای جناب آقای محمدجواد صاحبی از سمت مدیریت موسسه دین پژوهان کشور موافقت کرده و مدیریت دوره جدید موسسه را به آقای دکتر آیت پیمان محول نمودند.

ایشان نیز تا سال 1392 با عنایت به رویکردهای جدید دین پژوهی و درخواست مکرر مدیران و پژوهشگران  حوزه دین و مراکز و مؤسسات پژوهشی دینی و فرهنگی، ضمن مذاکره با هیئت امناء،هیئت مدیره و هیئت علمی دبیرخانه و نیز علما و اساتید حوزه و کسب موافقت آنان، زمینه فعالیت مجدد دبیرخانه دین پژوهان کشور و شورای مرکزی و هیئت علمی جدید آن را فراهم نموده و همزمان با آغاز سال تحصیلی 1392 حوزه علمیه، این دبیرخانه را طی مراسمی بازگشایی و دوره جدید فعالیت آن را از سر گرفتند.

3. اهداف

هدف استراتژیک دبیرخانه دین پژوهان شناسایی نیازها و اولویت های پژوهش های دینی، تعمیق، گسترش و غنی سازی این پژوهش ها، و دانش افزایی و اطلاع رسانی به پژوهشگران دینی است. و درکنار این مهم، اهداف کوتاه مدت، میان مدت  و  بلند مدتی نیز تعریف کرده و دنبال می کند.

4. ارکان

ارکان فعلی دبیرخانه دین پژوهان کشور شامل هیأت امناء، هیأت مدیره، شورای برنامه ریزی علمی 15نفره، رؤسای هیأت های علمی و ارزیابی و داوری پژوهش های دینی در 12رشته علوم اسلامی، و مدیر مسئول و کارکنان دبیرخانه که اکثریت قریب به اتفاق آنان از علمای اعلام، اساتید حوزه و دانشگاه و مدیران مهم ترین مراکز و نهاد های علمی و پژوهی دینی کشور می باشند.

همچنین در فعالیت های دبیرخانه از رهنمودهای مراجع عظام تقلید استفاده شده و اعضای محترم جامعه مدرسین و اساتید برجسته حوزه حضور گسترده داشته اند و آیت الله ابراهیم امینی، و آیت الله رضا استادی و مرحوم آیت الله محمد های معرفت (ره)  ریاست هیأت های داوری  و ارزیابی و انتخاب و معرفی پژوهش های برتر دینی را عهده دار  بوده اند. 

 5. عناوین مهم ترین فعالیت های انجام شده:

5- 1  . برگزاری کنگره های مهم و سراسری دین پژوهی.

برگزاری کنگره های سالانه دین پژوهی با موضوعات مورد نیاز روز جامعه در حوزه دین، از جمله دغدغه های دبیرخانه دین پژوهان  و از عوامل شکل گیری این دبیرخانه بوده است، در این راستا 4 کنگره مهم و تأثیر گذار سراسری با حضور و سخنرانی حضرات آیات، علمای اعلام، و ارائه مقالات علمی و پژوهشی توسط اساتید و پژوهشگران حوزه دین با عناوین زیر برگزار شده و مجموعه مباحث آن منتشر و در اختیار صاحب نظران قرار گرفته است:

- کنگره اول در آذرماه 1377 با عنوان:«مشکلات، موانع و بایسته ها در عرصه دین پژوهی»

- کنگره دوم در اردیبهشت ماه 1379 با عنوان:«دین پژوهی در جهان معاصر؛ ابزار جدید ـ شبهات جدید»

- کنگره سوم در بهمن ماه 1380 با عنوان:«مناسبات دین و فرهنگ در جامعه ایران»           

- کنگره چهارم در اردیبهشت ماه 82 با عنوان: «جهانی شدن و دین؛ فرصت ها و چالش ها» با پیام ریاست محترم جمهوری وقت.

5-2 . برگزاری مراسم سالانه بررسی و انتخاب پژوهش های برتر دینی با اهدای لوح تقدیر ریاست محترم جمهوری وقت و وزیر محترم وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی.

در این مراسم که به صورت سالانه  و در ده دوره برگزار شده است، ضمن ارسال فراخوان به نهادهای پژوهشی دینی و پژوهشگران حوزه دین و دریافت آثار پژوهشی دینی پیش از انتشار آنان، پژوهش های دینی در 12 گروه مستقل دینی با نظارت هیأت علمی و کمیته داروان در سه نوبت ارزیابی علمی شده و ضمن انتخاب پژوهش­ها در سه رتبه برتر، برگزیده و شایان تشویق، از پژوهشگران رتبه برتر با اهدای لوح تقدیر ریاست محترم جمهوری وقت، پژوهشگران برگزیده با امضای وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت و پژوهشگران رتبه تشویقی با امضای رئیس هیأت امنا و ریاست دبیرخانه دین پژوهان کشور تجلیل و حمایت معنوی و مادی در خور شایسته شده است.

5-3 . برگزاری بیش از 50 نشست علمی تخصصی و جلسات نقد و کرسی نظریه پردازی، با حضور صاحبان آثار دینی و منتقدان و اندیشمندان حوزه دین.

5-4 . اطلاع رسانی به پژوهشگران و دین پژوهان و مراکز پژوهشی و دینی داخلی و خارجی از طریق راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی دین پژوهان به زبان های فارسی، عربی، انگلیسی، و اردو.

5-5 . انتشار بیش از 10 عنوان کتاب تخصصی به ویژه مجموعه مقالات برگزیده کنگره های دین پژوهی و معرفی پژوهش های برتردینی و خبرنامه اطلاع رسانی «دین پژوهان» در بیش از 25 شماره.

 5-6 دیگر فعالیتهای تأثیرگذار در حوزه دین که به عناوین و شرح آن در پیوست های 1و 2 اشاره شده است. 

6. منابع مالی و بودجه:

- از ابتدای تأسیس تا سال 1384 دریافت بودجه حمایتی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (داشتن ردیف بودجه در فعالیت های قرآنی و حمایت از مؤسسات فرهنگی)

- سال های 1385 تا 1387 کاهش فعالیت های دبیرخانه به دلیل عدم حمایت مالی مناسب.

- از سال 1388 تا 1392 توقف فعالیت ها به دلیل عدم حمایت و ناتوانی در پرداخت هزینه های جاری و اجرایی و بدهی های برجای مانده از سال های قبل.

- دوره جدید بازگشایی و فعالیت(از سال 1392 تاکنون): منابع بسیار محدود و ناچیز حمایتی، کمک بلاعوض مدیر محترم حوزه علمیه برخی از علما و خیرین محترم به ویژه حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی، قرض الحسنه برخی از خیرین(قرض) و تسهیلات بانکی( وام های متعدد معوق شده)

7. وضعیت فعلی:

با وجود تلاش، پیگیری، مکاتبات و رایزنی های فراوان مدیرعامل واعضای شورای این دبیرخانه با ریاست محترم جمهوری و معاونان ایشان، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، رئیس و اعضای کمیسیون بودجه و برخی از رؤسای دیگر کمیسیون های مجلس، رئیس محترم سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، و.... مبنی بر حمایت و نیز تلاش های این دبیرخانه برای قرار گرفتن در جدول 17 قانون بودجه نیز علی رغم وعده و قول قطعی جناب دکتر نوبخت در دیدار ایشان با اعضای شورای دین پژوهان، این وعده نیز محقق نشد. و هم اکنون این دبیرخانه به جهت عدم حمایت مالی مسئولان محترم دولتی (علی رغم قول ها و وعده های مکرر  و قطعی ، با انبوهی از دیون بر جای مانده از سال های قبل روبروست و نیاز شدید به حمایت دارد.

با این همه اعضای محترم هیأت مدیره و شورای علمی این دبیرخانه با وجود مشکلات مالی و عدم پشتوانه های اجرایی، برنامه ها  وفعالیت های جدید خود را با عنایت به بایسته ها، ضرورت ها و نیاز های فعلی داخلی و بین المللی جامعه علمی و دینی کشور، تدوین نموده و با دشوارهای فراوان پیگیری می نمایند و در صورت تأمین اعتبار، برنامه های تدوین و تصویب شده خود را به اجرا خواهند گذاشت.

 8. دیون و بدهی ها:( شرح در پیوست5)

-  بخشی از دیون و بدهی های این دبیرخانه به علمای ارجمند و اساتید محترم حوزه و دانشگاه که امر داوری و ارزیابی و مدیریت گروه های پژوهش های دینی را عهده دار بوده اند، می باشند

 -  خیرین ارجمند نیز در این سال ها مبالغی را به صورت قرض الحسنه در اختیار گذاشته اند که با عنایت به وضعیت موجود اقتصادی، هر چه سریعتر باید ادای دین گردد.

-  تسهیلات بانکی از دیگر دیون این دبیرخانه می باشد که معوق شده و علی رغم همکاری و محبت مدیران شعب (با عنایت به شناختی که از دبیرخانه و مدیران آن دارند)، دیگر امکان تمدید وجود ندارد و باید در اسرع وقت تسویه گردد.

-  مطالبات معوق حقوق و مزایای کارکنان  و کادر اجرایی سابق و فعلی، بخش دیگری از بدهی های دبیرخانه است که با عنایت به وضعیت نامساعد مالی(جمع کل بدهی های سنواتی طی 5 سال9,548,000,000ریال تا پایان شهریور 97 می باشد) و نیاز به اقدام عاجل برای پرداخت دارد

* در صورت نیاز تمامی مستندات مالی مربوطه نیز قابل ارائه می باشد.

امید است با عنایات حضرت  ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و با معاضدت و همکاری و حمایت مراجع عطام تقلید و علما و پژوهشگران دینی این دبیرخانه  و شورای علمی کارآمد  دین پژوهان بتواند دیون خود را پرداخت نماید  و با تعیین محلی برای حمایت مستمر دولت و حوزه های علمیه  ، نقش سازنده و ثمر بخش گذشته خود را تجدید و به روز  کرده و ادامه دهد.

 

با سپاس و آرزوی توفیق روزافزون.

مدیر مسئول و دبیر شورای دین پژوهان کشور

دکتر آیت پیمان

 
کلید واژه ها : آیت پیمان محمد جواد صاحبی دین پژوهان بیانیه آشنایی با دین پژوهان
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت