العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
سه شنبه 3 ارديبهشت 1398
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 16631      تاریخ : 1397/9/14 20:02:46      بخش : تازه های نشر حوزه دین print

کتاب «نهضت حدیثی شیخ بهایی» به قلم حجت الاسلام ربانی، عضو هیئت علمی مرکز تخصصی آخوند خراسانی روانه بازار کتاب شد.

 

بنابر این گزارش، این کتاب با سفارش بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی توسط مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی چاپ رو منتشر شد.

 

در بخشی از این کتاب آمده است: محوری ترین درس شیخ بهایی حدیث و مهم ترین کتاب های وی نیز در این زمینه بوده است. در آغاز قرن یازدهم با تألیف چند کتاب درباره فقه الحدیث، توجه عالمان اصفهان را به حدیث و شرح آن برانگیخت و پس از وی، اصفهان تا دو قرن مرکز شرح و تفسیر حدیث بود. شیخ بهایی دوری فقیهان را از متون روایی و توجه بیش از حد آنان را به مسائل اصولی و عبارت های اصولیان دیده و احساس خطر کرده بود.

 

در ادامه بیان کرده است: بدین منظور بود که در رشته های علوم حدیث ـ فقه الحدیث، رجال الحدیث، درایة الحدیث ـ تألیفات قابل اعتنایی از خود بر جای گذاشت. او بسیاری از کتاب های حدیثی را تدریس کرده  و از شاگردانش می خواست  احکام مستفاد از احادیث را استخراج کنند. توجه شیخ بهایی به حدیث موجب شد تا یک نهضت حدیثی در حوزه های علمیه شیعه به وجود آید.

 

این اثر تحقیقی و مستند، زندگانی، اندیشه و شیوه های تدریس و تحقیق شیخ بهایی به طور مشروح، مورد ارزیابی و تحلیل قرار گرفته است. محوری ترین مباحث این کتاب به نهضت وی درباره فقه الحدیث اختصاص دارد که شامل فقه الحدیث، جرال الحدیث و دریاة الحدیث است.

 

کتاب «نهضت حدیثی شیخ بهایی» به شمارگان ۳۰۰ نسخه و به قیمت ۱۸ هزار تومان منتشر و در فروشگاه های کتاب بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی عرضه شده است. نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت