العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
دوشنبه 3 تير 1398
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 16713      تاریخ : 1397/10/9 18:40:02      بخش : اخبار علمی فرهنگی print
درس «وحدت و تقریب» در حوزه‌های علمیه شیعه و سنی تدریس شود مسئول دبیرخانه کنگره جهانی مقابله با جریان‌های افراطی و تکفیری
درس «وحدت و تقریب» در حوزه‌های علمیه شیعه و سنی تدریس شود

حجتالاسلام والمسلمین زمانی، خواستار تدوین و تدریس درس «وحدت و تقریب» در حوزههای علمیه شیعه و سنی شد و گفت: اضافه کردن مواد درسی مثل درس وحدت و تقریب برای اینکه شاهد تربیت طلبههای تند در حوزههای شیعه و اهلسنت نباشیم، ضروری است. 


حجتالاسلام والمسلمین محمدحسن زمانی، مسئول دفتر امور اجتماعی سیاسی حوزههای علمیه در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه در بیرجند، با اشاره به وحدت میان مسلمین، گفت: وحدت از اوجب واجبات است و اگر امت اسلامی متحد باشند، قادر بر اجرای تمامی احکام الله خواهند بود اما اگر بهجای وحدت دچار تنازع و جنگ داخلی و برادرکشی شوند، قادر بر انجام بسیاری از واجبات نخواهند بود.

مسئول دبیرخانه کنگره جهانی مقابله با جریانهای افراطی و تکفیری، روحانیت را عامل انسجام و وحدت مسلمین دانست و خاطرنشان کرد: گرچه همه طیفهای امت اسلامی موظف هستند در راستای وحدت تلاشهایی را انجام بدهند، اما روحانیت در این مسئله وظایف و رسالت سنگینتری دارند.

وی با بیان اینکه حوزههای شیعه و اهل تسنن علیرغم تفاوت مذهبی، امکان وحدت دارند، عنوان کرد: راهکارهای متفاوتی برای وحدت وجود دارد که میتوان با تبادل علوم اسلامی و آنچه در کتابهای تفصیلی علمای اهلسنت نوشتند را در اختیار حوزههای شیعه قرار داد و بالعکس.

حجتالاسلام والمسلمین زمانی با اشاره به دیداری که با شیخ الازهر داشته است، تأکید کرد: شیخ الازهر در دیداری که با هم داشتیم، گفت «کتاب فلسفتنا و اقتصادنا شهید محمدباقر صدر بسیار کتاب عالی است که از آن بهره بردیم». این وحدت، تقریب علمی است، یعنی دانشی را که حوزههای شیعه و سنی دارند در اختیار یکدیگر قرار دهند و با برگزاری همایشهای مشترک علمی، درباره اقتصاد اسلامی، اقتصاددانان حوزه شیعه و سنی با مطرح کردن تفکرات، در حل مشکلات سعی کنند و در برابر نظام سیاسی اسلامی اجلاسهای علمی مشترک بگذارند و راجع به انسانسازی اسلامی نشست مشترک بگذارند.

حجتالاسلام والمسلمین زمانی، وحدت و انسجام بین شیعه و سنی را در گذشته پررنگتر دانست و تصریح کرد: حوزههای مشترک در گذشته پررنگتر بوده است بهگونهای که شیخ طوسی میگوید من از اساتید اهل سنتم تقدیر میکنم و در طول زندگی ایشان میبینیم که علمای اهلسنت از شاگردان ایشان بودند.

مسئول دفتر امور اجتماعی سیاسی حوزههای علمیه کشور با اشاره به تدوین کتابهای مشترک گفت: اضافه کردن مواد درسی مثل درس وحدت و تقریب برای اینکه شاهد تربیت طلبههای تند در حوزههای شیعه و اهلسنت نباشیم، ضروری است.

 

وی شرط جهانی کردن انقلاب اسلامی را وحدت جامعه دانست و تأکید کرد: اگر بخواهیم انقلاب اسلامی ایران در جهان حضور موفقی داشته باشد، شرطش داشتن وحدت است و درگیری شیعه و سنی با یکدیگر زمینه تحقق نیافتن آرمانهای بینالمللی انقلاب در جهان است.کلید واژه ها : زمانی تقریب وحدت شیعه سنی تدریس
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت