العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
يكشنبه 15 تير 1399
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 16890      تاریخ : 1398/3/4 13:52:50      بخش : اخبار ادیان و مذاهب print
انتشار نسخه دیجیتال مجموعه مقالات سومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا آيين رونمایی از نسخه دیجیتال (ebook) مجموعه مقالات سومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا، در جريان برگزاري دومين دوره همايش «جهان اديان» در ايتاليا، برگزار شد.
انتشار نسخه دیجیتال مجموعه مقالات سومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا

آيين رونمایی از نسخه دیجیتال (ebook) مجموعه مقالات سومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا، در جريان برگزاري دومين دوره همايش «جهان اديان» در ايتاليا، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، روز یکشنبه 18 فروردین‌ماه و در جریان برگزاری دومین دوره همایش «جهان ادیان»، نشست رونمایی از نسخه دیجیتال (ebook) مجموعه مقالات سومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا با حضور کارلو چرتی، استاد و مسؤل روابط دانشگاه ساپینزا شهر رم با دانشگاه‌های ایران، شیرین ذاکری استاد دانشگاه ساپینزا و اكبر قولي، رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا، در محل سالن همایش ‌ای مؤسسه سن گالیکانو شهر رم برگزار شد.

در آغاز این نشست کارلو چرتی، تاریخچه مختصری از گفتمان بینافرهنگی ایران و ایتالیا و موضوع ادوار مختلف آن ارایه داد و طي آن گفت: سومین دور این گفتمان با موضوع «افراط‌گرایی دینی و واکاوی راهبردهای برون‌رفت از آن» با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا و بنیاد دایره‌المعارف ایتالیایی «تِرِکانی» و مشارکت دانشگاه‌های تهران و علامه طباطبایی، در ماه ژوئن 2018 (خردادماه 1397) با حضور یک هیأت ایرانی متشکل از شش سخنران از میان شخصیت‌های فرهنگی و دانشگاهی و هیأت همتای ایتالیایی، در محل سالن اجتماعات بنیاد دایره‌المعارف ایتالیایی «تِرِکانی» برگزار شد و مجموعه مقالات این نشست اخیراً به صورت ديجيتال انتشار یافت.

در ادامه اكبر قولي، رايزن فرهنگي كشورمان طی سخنانی با ابراز خرسندی از رونمایی مجموعه مقالات سومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا که تمرکز ویژه آن بر بحران افراط‌گرایی دینی بود، اتفاق نظر جمیع سخنرانان این همایش بر محوریت «آموزش» در مقابله با این بحران را مورد تأیید قرار داد.

وي همچنين بر اهمیت گفت‌وگوهای بینافرهنگی و بینادینی در سطح نخبگان از یک سو و نيز تحریف‌زدایی از هجمه رسانه‌‌ای که به ویژه اذهان عمومی در غرب را با افکار اسلام‌هراسانه و ایران‌هراسانه مسموم ساخته از سوی دیگر، در جریان این فعالیت آموزشی تأکید كرد.

قولي همچنين با معرفی طرح رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا در معرفی بی‌واسطه فرهنگ و تمدن اسلامی به صدها دانش‌آموزان مدارس شهرهای مختلف ایتالیا به عنوان نمونه فعالیت آموزشی در این راستا، گزارشی از این گفتمان ابهام‌زدا در سطح نخبگان در قالب ده دوره گفتمان بینادینی اسلام شیعی و مسیحیت کاتولیک و سه دوره گفتمان بینافرهنگی ایران و ایتالیا را ارایه داد.

رايزن فرهنگي كشورمان سپس اعلام كرد: دور آخر (سومين دور گفت‌وگوها) این گفتمان فرهنگی، نظر به وخامت موضوع به «افراط‌گرایی دینی و واکاوی راهبردهای برون‌رفت از آن» اختصاص یافت و اینک مجموعه مقالات تخصصی آن به صورت رقومی به علاقمندان عرضه می‌شود.

قولي در پايان پس از معرفی اجمالی محتوای مقاله خود در این مجموعه با عنوان «افراط‌گرایی دینی: راهبرد آموزشی در پیشگیری از گسترش چرخه‌های خشم و خشونت» انتشار رقومی این مجموعه مقالات را پاسخی به هجمه رسانه‌ای موجود علیه اسلام و غرب معرفی كرد.

سخنرانی بعدی این نشست شيرين ذاکری از دانشگاه ساپینزا شهر رم بود که به اختصار، محتوای مقاله سید احمدرضا خضری با عنوان «علل و ریشه‌های تاریخی افراط‌گرایی دینی در خاورمیانه و راه‌های برون‌رفت از آن» را به عنوان نمونه از میان این مجموعه مقالات معرفی كرد.

در پايان كارلو چرتی نیز به عنوان نمونه‌هایی دیگر، محتوای مقالات «اسلام اروپایی، اسلام عقلایی و اسلام بنیادگرا» و «افراط‌گرایی در ادبیات فارسی» به ترتیب از دکتر سلیمی و پروفسور ونزان را معرفی كرد.

گفتني است؛ نسخه رقومی این مجموعه مقالات با عنوان «افراط‌گرایی و بنیادگرایی، دلایل گفتمان» با عنوان ايتاليايي «Estremismo e Radicalismo. Le Ragioni del Dialogo» با قیمت 2 یورو روانه بازار نشر الکترونیکی ایتالیایی‌زبان شده است.

اين خبر مي‌افزايد، دومین دور همایش «جهان ادیان» مشتمل بر جلسات سخنرانی، هم‌اندیشی، نمایش فیلم مستند، اجرای موسیقی، رونمایی از کتاب و ... با تمرکز ویژه بر مسأله افراط‌گرایی و بنیادگرایی دینی و نقش گفتمان بنیادینی در مقابله با آن، با همکاری استانداری رم و بخش جامعه‌شناسی دین در انجمن جامعه‌شناسی ایتالیا، با حضور نمایندگان بالغ بر بیست مؤسسه، انجمن و مرکز ادیان، طریقت و مذاهب مختلف در ایتالیا، 16 تا 18 فروردین ماه 1398 در شهر رم برگزار شد.


منبع : سازمان فرهنگ و ارتباطات
کلید واژه ها : گفتگوی فرهنگی ایران ایتالیا
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت