العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
سه شنبه 26 شهريور 1398
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 16918      تاریخ : 1398/3/19 11:50:47      بخش : اخبار دین پژوهی print
نظر علامه عسگري درباره ادعاي تحريف قرآن توسط شيعيان رييس دانشکده اصول‌دين بغداد گفت: علامه عسکري، دلايل يکي از علماي اهل سنت مبني بر اين‌ اعتقاد شيعيان به تحريف در قرآن را مورد بررسي قرار داده و با سند روايت‌هاي مختلف را که از سوي وي بيان شده، رد کرده است.
نظر علامه عسگري درباره ادعاي تحريف قرآن توسط شيعيان

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رسالات به نقل از ايسنا دکتر کاظم عسکري، رييس دانشکده اصول‌دين بغداد در چهارمين نشست از سلسله نشست‌هاي بررسي انديشه‌هاي قرآني علامه عسکري(ره) اظهار کرد: ما بايد براي فهم درست از اسلام، قرآن و سنت را مورد کنکاش و بررسي قرار دهيم؛ زيرا جزييات آن‌چه که در قرآن آمده است توسط پيامبر و معصومين(ع) در سنت آنان بيان شده است.
وي با اشاره به مبحث تحريف «به نقصان» و «به زياده» اظهار کرد: طبق نظر علامه عسکري، هيچ‌کدام از اين موارد در قرآن رخ نداده است و ايشان تمامي دلايلي که توسط يکي از علماي اماميه در کتابي که از وي منتشر شده است را مورد بررسي قرار داده است و هم‌چنين دلايل يکي از علماي اهل سنت را در رابطه با اين‌که شيعيان معتقد به تحريف در قرآن هستند مورد بررسي قرار داده است و سنداً و متناً روايت‌هاي مختلف را که از سوي ايشان بيان شده است، رد کرده است.
رييس دانشکده اصول الدين اظهار کرد: اصطلاح «وحي بياني» و «وحي قرآني» دو اصطلاحي است که توسط علامه عسکري وضع شده است و ايشان با اين دو اصطلاح بسياري از شبهات علوم قرآني را پاسخ گفته‌اند و هم‌چنين در مورد «نسخ» آيات قرآن کريم ايشان معتقد هستند که حتي يک آيه از قرآن نيز منسوخ نشده است.
وي ادامه داد: علامه عسکري با بررسي اصطلاحات قرآني و نيز روايات عنوان مي‌کنند که برخي از رواياتي که منتسب به معصومين به‌خصوص پيامبر اکرم(ص) است نمي‌تواند به ايشان متعلق باشد؛ زيرا برخي از اصطلاحاتي که در اين روايات آمده است، برخلاف ادبيات و لغت رايج عرب در آن زمان بوده است. علامه عسکري در بسياري از تحقيقات خود ابتدا اصطلاحات روايات را بررسي مي‌کردند و بعد به سند و سپس به کنکاش در روايات مي‌پرداختند.
عسکري در پاسخ به سوالي که نظر وي را در مورد نسخ آيات قرآن کريم از ديدگاه علامه عسکري جويا شد، اظهار کرد: برخي مي‌گويند که آيت‌الله خوئي نسخ آيات قرآن را قبول داشته است؛ در حالي که اين‌گونه نيست و ايشان فقط در يک مورد و آن هم آيه‌اي که در مورد صدقه دادن به پيامبر براي نجوا کردن با ايشان است اين مورد را مطرح مي‌کنند که زمان خاصي مورد نظر اين آيه بوده است. علامه عسکري در مورد نسخ آيات قرآن کريم مي‌گويند که «آيات قرآن همديگر را نسخ نمي‌کنند بلکه آيه‌اي معناي آيه‌ي ديگر را بازگو مي‌کند.
وي در پاسخ به اين سوال که چرا تعداد زيادي از آثار علامه عسکري در بعضي از موضوعات، پس از پيروزي انقلاب اسلامي افزايش يافته است، گفت: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران حملات به شيعه بيشتر شد و برخي از تاليفات علامه به دليل همين مورد بوده است و ايشان با اين عمل خود سعي کردند تا از انقلاب اسلامي ايران، مکتب اهل بيت(ع) و عقايد شيعه دفاع کنند.
عسکري در پاسخ به اين سوال که چرا در صدر اسلام به برخي از معجزات علمي قرآن کمتر اشاره شده است؟ اظهار کرد: خدا قرآن را براي هدايت بشر نازل کرده است و اين کتاب الهي براي تمام بشريت از زمان پيامبر تا قيامت است و تنها براي امت عرب نيست و با وجود اشارات علمي در قرآن کريم نمي‌توان اين کتاب را اثري علمي ناميد و تنها اشاراتي در باب مباحث علمي در آن ديده مي‌شود، ولي در کل اين کتاب براي هدايت و بيان مباني هدايت بشر نازل شده است.
رييس دانشکده اصول الدين در پاسخ به اين سوال که چرا قرآن پس از پيامبر جمع‌آوري شده است؟ اظهار کرد: بايد گفت که رواياتي داريم که جمع‌آوري قرآن را در زمان ابوبکر يا عمر و يا عثمان و حتي حضرت علي(ع) دانسته‌اند، ولي خداوند متعال در قرآن کريم جمع‌آوري اين کتاب الهي را خود بر عهده گرفته است و بايد دانست که قرآن کريم قبل از وفات پيامبر جمع‌آوري شده است.


منبع : رسالات
کلید واژه ها : تحریف قرآن علامه عسگری
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت