العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
جمعه 4 بهمن 1398
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 16994      تاریخ : 1398/4/20 12:34:57      بخش : اخبار موسسه print
«کارگاه‌های تخصصی شیعه‌شناسی» در استان‌های غرب کشور برگزار می‌شود‌ رئیس مجمع جهانی شیعه‌شناسی با بیان اینکه «کارگاه‌های تخصصی شیعه شناسی» در استان‌های غرب کشور برگزار می‌شود گفت: این طرح امسال در لرستان اجرا می‌شود
«کارگاه‌های تخصصی شیعه‌شناسی» در استان‌های غرب کشور برگزار می‌شود‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، آیت پیمان ظهر امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان لرستان که در بیت نماینده ولیفقیه در استان برگزار شد اظهارداشت: نهاد تاثیر گذار شورای فرهنگ عمومی متولی اصلی فرهنگ عمومی جامعه و از دستاوردهای بزرگ فرهنگی و اجتماعی است.

وی مجموعه جهانی شیعه شناسی را متشکل از یک هیئت امنای 30 نفره برشمرد و افزود: اعضای این مجموعه از اساتید برجسته حوزه هستند که 22 نفر از ایران و  8 نفر از مناطق مختلف جهان اعضای آن هستند و شواری سیاست گذاری از همین افراد تشکیل می‌شود.

رئیس مجمع جهانی شیعه شناسی به وجود یک هیئت مدیره 7 نفره در مجمع جهانی شیعه شناسی اشاره و عنوان کرد: دبیر کلی این شورا به عهده بنده است و یک شورای علمی 15 نفره که از اساتید برجسته قم هستند در آن وجود دارد.

وی با اشاره به فعالیت و همکاری 760 نماینده علمی و آکادمیک از 129 کشور جهان در مجمع جهانی شیعه شناسی بیان کرد: اغلب این افراد یا اساتید برجسته دانشگاه‌ها هستند و یا به عنوان امام جمعه‌های عرب، عجم، هندی و پاکستانی در کشورهای مختلف مدیریت مراکز اسلامی و مساجد را به عهده دارند و یا روحانی فعال شیعه‌ای در کشورهای مختلف هستند.

پیمان با بیان اینکه این شورا در کنار مجمع جهانی اهل بیت (ع) و تقریب مذاهب اسلامی عهده‌دار فعالیت‌های علمی، تخصصی، پژوهشی و آموزشی شیعه است گفت: شورای مذکور با حفظ سیاست و وحدت نظام در اثبات حقانیت تشیع، رد شبهات وارده بر تشیع، در مباحث کلامی و اعتقادی در قالب همایش‌های علمی، کنفرانس‌ها، کرسی‌های شیعه شناسی دائمی و موقت در دانشگاه‌ای دنیا فعالیت‌های زیادی در سطح جهان داشته است.

وی تصریح کرد: یکی از اقدامات شواری سیاست گذاری مجمع جهانی شیعه شناسی تلاش برای تهیه کتب درسی 12 پایه برای مدارس شیعه خارج از کشور و یا متون درسی کرسی‌های شیعه شناسی است.

رئیس مجمع جهانی شیعه شناسی خاطرنشان کرد: یک امر بسیار مهمی که ما در استان‌های غربی کشور شروع کردیم، اجرای طرح «کارگاه‌های تخصصی شیعه شناسی» است که برای بازآموزی معلمان آموزش و پرورش، روحانیون مقیم، نیروهای سپاه اعم از بسیج یا نیروهای عامرین معروف، مددکاران اجتماعی، نیروهای سازمان تبلیغات، بهزیستی، کمیته امداد و نهادهایی که فعالیت فرهنگی و اجتماعی و به نوعی با جامعه سر و کار تعلیمی و تعلمی دارند برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح «کارگاه‌های تخصصی شیعه شناسی» در سطوح مختلفی برگزار می‌شود، اظهارداشت: روی این طرح اجماعی در قم صورت گرفت به طوری که واحد پژوهش ما طرحی تهیه کرد و به سه موسسه شیعه شناسی که در قم مستقراند داد سپس برای این طرح نظر خواهی شد.

 پیمان افزود: طرح «کارگاه‌های تخصصی شیعه شناسی» یک مصوبه و طرح جامعه است که ابتدای سال گذشته با هماهنگی امام جمعه، استاندار و شورای عمومی همدان در این استان آغاز شد و اکنون در حال اجراست.

وی عنوان کرد:تاکنون  بیش از 2 هزار نفر از فرهنگیان و  حدود 600 نفر از روحانیون در همدان آموزش دیده‌اند و از آنجا که برای سطوح مختلف کلاس‌ها تشکیل می‌شود برای حوزوی‌ها در دو سطح، برای آموزش و پرورش در سه سطح و برای دانشگاهیان در دو سطح تشکیل می‌شود.

رئیس مجمع جهانی شیعه شناسی بیان کرد: این طرح هنوز اساتید خبره بسیج در همدان آغاز نشده اما قرار است در تابستان شروع شود. روند اجرای این طرح در همدان بدین گونه بود که توافق نامه‌ای با استاندار همدان امضا کردیم که بر اساس آن هزینه‌های داخل استان را استانداری و هزینه‌های مربوط به حوزه را امام جمعه تقبل کرد، در آن توافق نامه هزینه‌های تامین اساتید، حق التدریس و هزینه‌های آموزشی و پژوهشی را نیز ما عهده‌دار شدیم.

وی تصریح کرد: هر هفته اساتید خبره این کار در  قم به همدان اعزام می‌شوند البته در ماه رمضان 30 روز در همدان مستقر شده و در تابستان نیز یک تا دو ماه در همدان مستقر می‌شوند.

پیمان گفت: از سال گذشته مطالعات اجرای طرح «کارگاه‌های تخصصی شیعه شناسی» در لرستان را شروع کردیم  به طوری که دو سه بار معاونان و کارشناسان ما به استان آمدند و جلساتی خدمت متولی‌های فرهنگی، مدیر حوزه عملیه، تبلیغات اسلامی و سپاه تشکیل دادند.

وی بیان کرد: به شورای فرهنگی استان به عنوان متولی اصلی این مباحث اعلام آمادگی می‌کنیم که می‌توانیم سیاست گذاری کنیم و از حیث علمی، پژوهشی، آموزشی و تامین اساتید و اجرای پروسه‌های آموزشی در خدمت باشیم.

رئیس مجمع جهانی شیعه شناسی تصریح کرد: در بحث ساماندهی کلاس‌‎ها و کلاس‌گذاری هر نهادی می‌تواند برای ارباب جمعی خود کلاس تشکیل دهد، هزینه‌ای به استان تحمیل نمی‌شود  و هزینه در حد مسائل اجرایی کلاس‌ها است.

وی به اعلام آمادگی استاندار لرستان برای اجرای این طرح در استان اشاره کرد و گفت: این طرح ابتدا در آموزش و پرورش استان سپس در دستگاه‌های بعدی می‌تواند اجرا شود و باید گفت مدرک آن در آموزش و پرورش ارزش ارتقا شغلی دارد و نهادهای دیگر نیز می‌توانند به این آموزش‌ها رسمیت بدهند.

پیمان خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم هم به صورت غیر مستمر و هفتگی و هم برای تابستان اساتید اعزام کنیم، این آمادگی را داریم که برای حدود 6 استاد طراز اول کشور یک تا دو ماه در استان مستقر شوند و به آموزش بپردازند.


منبع : خبرگزاری تسنیم
کلید واژه ها : مجمع جهانی شیعه شناسی دکتر آیت پیمان
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت