العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
سه شنبه 30 مهر 1398
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 17014      تاریخ : 1398/5/17 16:03:08      بخش : اخبار موسسه print


 خبرنگاری، رسالتی الهی .

   روز خبرنگار  را که با نام و یاد شهیدان عجین است، گرامی می داریم. 
خبرنگاری، یک راه است و شخصیت واقعی  خبرنگار ، حقوقی است نه حقیقی و خبرنگاری تنها یک شغل نبوده، بلکه شخصیتی است که رسالتی  جریان‌ساز دارد و  ریشه در تاریخ و جریان های تاریخ ساز بشری دارد. و اگر نیک نظر کنیم ،  در اندیشه دینی ، امتدادی از رسالت انبیای الهی است .
زبان گویای خبرنگار  وجدان عمومی بشریت ، و بیانش روشنی بخشِ هر واقعیت و حقیقت است  و نگاهش، چون آفتاب، روشنگر و هستی بخش است .
خبرنگار اگر صادق و پاک و مهذب باشد ، در راستای رسالت پیامبران قرار میگیرد که عمل شان  روشنگری ، آگاهی بخشی ، هدایتگری است ، و حق را از باطل تفکیک و به جامعه می نمایاند .
 خبرنگاران ، عامل حیات شریانهای احساسات ،  انتظارات، مطالبات و آرمان های  مردم هستند  و چشم حرفه ای مردم برای نگریستن به واقعیات جاری    می باشند و زمینه سازی برای  اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به جامعه و فرهنگ سازی عمومی را فراهم می سازند.
خبرنگار مدافع حقوق مردم و تصویرگرِ روایات زندگی و تحولات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است و نقش موثر و مناسب آن در هر زمانی، غیرقابل انکار است. نقش مُثبت و منفی خبرنگار در ثبت و ضبط مشاهدات و تحولات و خبرسازی در موضوعات مختلف، حکایت غیرقابل انکار یک رسالت برای توسعه و پیشرفت و سازندگی و مبارزه و مقابله با طلم و مفسده و مجاهدت برای استقرار عدالت است .
  خبرنگار، جستجوگر، پژوهش گر، خطریاب، هدفمند، قانونمند و پُر سرعت و نکته بین است و همسو با فوریت و ضرورت، می اندیشد و همگام با ضرورت ها و فوریت های حرفه ای می نگارد و فرهنگ می سازد.
ضرورت برخورداری از مهارتهای مختلف نویسندگی، پژوهشی، تخصصی، هنری و نوآوری های حرفه ای و بهره مندی از دانش حقوقی، فرهنگی، رسانه ای و تخصصی، از ملزومات اجتباب ناپذیر برای یک خبرنگار موفق و موثر است.
خبرنگاری از مشاغل خاص و سخت و دارای پیامدهای زیان بار برای خبرنگاران و رسانه ها بوده و همواره، در طول تاریخ در معرض انواع مخاطرات پیدا و پنهان سیاسی، حقوقی و اجتماعی و امنیتی قرار داشته و خواهند داشت.

خبرنگار  ملهم از  راستی و درستی، در مقام روشنگری و فرهنگ سازی در حوزه رسانه و جامعه است  و در جهت استیفای حقوق مردم و لزوم آگاه سازی آنها بعنوان وکیل افکار عمومی  تلاش می‌کند.
  وظیفه این وکیل ، نیل به واقعیت و بیان حقیقت، تعهد  حرفه ای، هنر شنیدن و دیدن  و انتقال دادن و انتقاد کردنِ درست و مناسب است .
   خبرنگار  موفق کسی است که عواطف و احساساتِ غیر کارشناسی خویش را در تبیین وقایع و اطلاع‌رسانی خویش دخالت نمی دهد. حبّ و بغض را به عرصه عدالت رسانه ای و بیان حرفه ای در اخبار و گزارشات  راه نمیدهد .
    این ها ملاک ها و معیارهایی است که خبرنگار را از خبرنگار نما تمیز داده و جدا می نماید .
    تقدیر از جایگاه و مقام خبرنگار ، تجلیل از آگاهی و حق طلبی و عدالت خواهی و رشد جویی و کمال یابی در همه زمان ها و همه مکان ها است .
   درود و سلام بر خبرنگاران انقلاب اسلامی ، دفاع مقدس و سازندگی و مقاومت و دین و فرهنگ و اجتماع ، در ایران اسلامی .
 و گرامی باد یاد و خاطره خبرنگاران شهیدِ راه حق و عدالت .       آیت پیمان .کلید واژه ها : خبرنگاری
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت