العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
يكشنبه 17 فروردين 1399
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 17099      تاریخ : 1398/10/18 10:02:29      بخش : تازه های نشر حوزه دین print
پژوهش‌نامه «مجموعه مقالات فارسی» منتشر شد به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛
پژوهش‌نامه «مجموعه مقالات فارسی» منتشر شد

خستین جلد از پژوهش‌نامه سید مرتضی در اثری با عنوان «مجموعه مقالات فارسی» از سوی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شد.

 قرن چهارم و پنجم هجری، یکی از درخشان‌ترین دوره‌های تاریخ تشیع پس از آغاز عصر غیبت است؛ گردآوری و تدوین منابع اصلی حدیث شیعه و نیز تدوین و تألیف نخستین آثار برجسته و مهم شیعه در عرصه‌های تفسیر، کلام، فقه و اصول فقه، محصول این عصر است و بیشترین سهم را درزمینهٔ دو حوزه مهم قم و بغداد بر عهده داشته‌اند.

در ۲۰۰ ساله نخست پس از دوره حضور امامان شیعه یعنی ۲۶۰ قمری تا ۴۶۰ قمری پنج عالم برجسته شیعی، پایه‌گذاران علوم اسلامی بر اساس مکتب اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) به شمار می‌روند. آنان دانش‌های اسلامی رایج زمان یعنی تفسیر، حدیث، رجال، کلام، فقه و اصول فقه را بر اساس معارف و آموزه‌های امامان شیعه مدون کردند.

محمد بن یعقوب کلینی، محمد بن علی بابویه قمی، معروف به مفید، علی بن حسین موسوی معروف به سید مرتضی علم الهدی و محمد بن حسن طوسی معروف به شیخ الطائفه ازجمله این عالمان برجسته هستند که با دو گرایش نقلی و نقلی – عقلی به این علوم پرداخته‌اند.

ابوالقاسم علی بن حسین بن موسی، ملقب به علم الهدی و مشهور به سید مرتضی و شریف مرتضی چهارمین نفر از این حلقه است؛ وی از خاندانی با موقعیتی اجتماعی و علمی ممتاز برخاسته، شخصیتی ارزشمند و والا دارد از یک‌سو عالمی ممتاز و نا آور در حوزه‌های تفسیر، کلام، فقه و اصول فقه است.

سال ۱۳۹۳، هزارمین سال وفات سید مرتضی علم الهدی بود؛ آستان حضرت عبدالعظیم حسنی و موسسه علمی -فرهنگی دارالحدیث ایده برگزاری کنگره بین‌المللی بزرگداشت سید مرتضی را اعلام کرد و دبیرخانه علمی کنگره، کارهایی را تعریف کرد که تصحیح و تحقیق آثار سید مرتضی و انتشار آن‌ها در یک مجموعه با عنوان مؤلفات الشریف المرتضی، انجام پژوهش‌هایی در تحلیل شخصیت، اندیشه و آثار و فعالیت‌های سید مرتضی، چاپ آثار توسط آستان قدس رضوی و… ازجمله آن‌هاست.

«مجموعه مقالات فارسی» دربردارنده مقالاتی است که به این کنگره ارائه ‌شده است. این مقالات با موضوعات، زیست‌نامه سید مرتضی، استادان و شاگردان سید مرتضی، سلوک اخلاقی و معنوی سید مرتضی، آثار و نوشته‌های سید مرتضی، جامعه شیعی در دوران وی، اندیشه‌های قرانی و حدیثی سید مرتضی و… است.

بنابرگزارش روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، این اثر توسط جمعی از نویسندگان، در ۳۷۵ صفحه و در قطع وزیری با شمارگان ۴۰۰ نسخه منتشر و در اختیار علاقه‌مندان قرارگرفته است.


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت