العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
يكشنبه 10 فروردين 1399
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 17128      تاریخ : 1398/11/7 10:40:44      بخش : اخبار دین پژوهی print
بیانیه مجمع جهانی شیعه شناسی در واکنش به کتابسوزی بیانیه مجمع جهانی شیعه شناسی در واکنش به کتابسوزی
بیانیه مجمع جهانی شیعه شناسی در واکنش به کتابسوزی

اقدام نابخردانه کتاب سوزی توسط یک روحانی را به شدت محکوم نموده و از آن اعلام انزجار می کنیم.
ما در منازعه علمی بین طب سنتی و دانش پزشکی جدید، ورود نمیکنیم چون به عهده اهل تخصص از هر دو طرف است.
اما آقای تبریزیان در کسوت روحانی شیعی ، یک اتفاق آسیب زننده به چهره حوزه علمیه شیعه و اسلام عزیز را رقم زدند که با هر منطقی ، عملی مجرمانه است و بایستی تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد.
از امتیازات مهم اسلام بر مسیحیت، این است که هیچگاه ننگ مبارزه با علم و کتابسوزی و دانشمند سوزی را همچون ارباب کلیسا در قرون وسطی ، بر دامن نداشت .
اسلام عزیز طبق سنت پیامبر خاتم عظیم الشان صلوات الله علیه ،نه تنها مشکلی با دانش تجربی و علوم بشری نداشته ، بلکه برای تمامی عالمان ادیان و مذاهب و دانشمندان مشرک و آتئیست جهان هم ، به خاطر منزلت و جایگاه علم در اسلام ، احترام ویژه نیز قائل و مشوق آنان بوده است.
تاریخِ شکوفایی دانش در ممالک اسلامی پس از ظهور اسلام، و نقش مسلمانان و بخصوص امامان شیعه و شاگردان مکتب شان در پیدایش و گسترش علوم ، بهترین گواهِ این مطلب است.
کلیسائیان هنوز شرمنده سوزاندن کتاب ها و دانشمندان در قرون وسطی می باشند.
اکنون این واقعه ی کتاب هاریسون سوزی و نشر فیلم آن از سوی آقای تبریزیان که ملبس به لباس روحانیت نیز می باشد ، عملی مشمئز کننده و منزجر کننده است و آن را محکوم میکنیم .
کتاب پزشکی نوین هاریسون در واقع نماد دانش تجربی نوین بشر است(هرچند در نزد پزشکان حاوی اشتباه هم می باشد ) لکن اقدام نابخردانه این عالم شیعی در این کتابسوزی جاهلانه ، دست آویز اسلام ستیزان و مروجین شیعه هراسی در جهان قرار خواهد گرفت و شخص مرتکب این عمل باید جوابگوی صدمه وارده به وجهه دین اسلام در جوامع جهانی باشد .
همچنان که در بیانیه مدیریت حوزه علمیه در واکنش به این کتابسوزی آمده است ، اعتقاد داریم که ؛
حوزه های علمیه و بزرگان آن در تاریخ تشیع ، تاکید فراوان بر جایگاه علم و اندیشه و نقد عالمانه داشته اند و امروز هم شاهد بودیم که به طور اجماع علمای حوزه و اساتید و محققین ، این حرکت ناپسند و تعرض به یکی از متون مهم علم پزشکی را که در فضای مجازی انتشار یافته است ناروا می دانند و بزرگان حوزه و شورای عالی و مدیریت حوزه های علمیه آن را محکوم نمودند و عمل زشت یک شخص ، انتسابی به حوزه و روحانیت ندارد.
در طول تاریخ همواره پرچم علم و رشد و شکوفایی علمی در همه قلمرو ها و در بسیاری از زمینه ها و بویژه در زمینه بهداشت و علوم پزشکی در دست عالمان شیعی بوده است و این سنت دیرپا همچنان ادامه دارد.
امید است پیشرفت های ایران و رشد مراکز علمی و دانشگاهی که در پرتو انقلاب اسلامی رشد چشمگیر یافته اند استمرار و ارتقاء یابد.
انتظار میرود برای کاستن تبعات سوء این اقدام کتابسوزی ، برخورد قانونی عاجل از سوی دستگاههای ذیربط با قاطعیت به عمل آید و نتیجه اقدامات را در سطح جهانی با فوریت منعکس نمایند .

مجمع جهانی شیعه شناسی


منبع : مجمع جهانی شیعه شناسی
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت