العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
يكشنبه 15 تير 1399
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 17132      تاریخ : 1398/11/7 10:54:21      بخش : تازه های نشر حوزه دین print

حفظ و انتشار متون مراثی ائمه اطهار(ع)، از جمله موضوعات سترگ فرهنگی است که در دوره معاصر از سویی موجب مددرسانی به جریان هویت‌یابی در میان اقشار گوناگون جامعه و از سوی دیگر زمینه‌ساز تحقیقات نوین در این باره می‌شود. از این منظر، یکی از رسالت‌های پژوهشگران حوزه تاریخ فرهنگ، شناسایی آثار موجود و سپس همت نهادن در راستای احیاء آن است.

دوره قاجار را می­‌توان یکی از ادوار ویژه در زمینه تألیف متون دینی با رویکرد ادبی دانست. در این بین، از جمله آثار فاخر در زمینه مرثیه­ سرایی فارسی در رثای خاندان پیامبر(ص)، دو اثر با عناوین طُوفانُ البُکاء فِی مَقاتِلُ الشُهَداء، اثر میرزا محمد ابراهیم بن‌محمدباقر جوهری (وفات ۱۲۵۳ق) و ماتمکده، اثر قربان بن رمضان بادشتی رودباری قزوینی (بیدل) از ادبیان برجسته این دوره هستند.

کامل­ترین احیاء از طوفان البکاء و ماتمکده منتشر شد

طوفان البکاء که سرایش آن به‌احتمال فراوان بین سال‌های ۱۲۴۵ تا ۱۲۴۷قمری و ماتمکده که سرایش اولیه آن به‌احتمال فراوان بین سال‌های ۱۲۵۴ تا ۱۲۵۶قمری پایان یافته است، برای نخستین بار به‌صورت خطی منتشر و سپس با ورود چاپ سربی و سنگی به ایران، در شمارگان گسترده منتشر شد. با توجه به انتشار این دو اثر در سال‌های مختلف تا پایان دوره پهلوی اول که تاکنون تلاشی برای احیاء علمی و تخصصی آن صورت نگرفته است و با وجود انتشار چندباره این دو اثر از ۱۳۲۶ تا ۱۳۹۰شمسی، با ضعف‌هایی عمده و مکرر و صرفاً با نگاهی تجاری و فارغ از تخصص‌گرایی از سوی ناشران همراه بوده است.

کامل­ترین احیاء از طوفان البکاء و ماتمکده منتشر شد

بر این اساس، مصطفی لعل شاطری برای نخستین بار با بررسی نسخه­‌های خطی و چاپ سربی و سنگی موثق قابل‌دسترس، ضمن افزودن نکات تکمیلی برای درک آسان­ متن برای کلیه مخاطبان، به ارائه متنی منسجم و کامل از این دو اثر پرداخته است. طوفان البکاء متشکل از دوازده مجلس و طی آن به مصائب پیامبر(ص)، حضرت زهرا (س) و امامان شیعه با تأکید بر امام حسین(ع) پرداخته است. همچنین ماتمکده دارای سی و پنج مجلس و موضوعاتی همچون لحظه وداع امام حسین(ع) در کربلا، وقایع پس از شهادت و دیدارهای کاروان اسرا در کوفه و شام، تا ورود اهل‌بیت(ع) به مدینه را شامل می‌­شود.

یادآور می‌شود، طوفان البکاء فی مقاتل الشهداء، در قطع وزیری، ۷۸۳ صفحه به شمارگان ۱۰۰۰ و به قیمت ۱۴۵۰۰۰ تومان و ماتمکده، در قطع وزیری، ۵۹۲ صفحه به شمارگان ۱۰۰۰ و به قیمت ۱۲۵۰۰۰ تومان به کوشش مصطفی لعل شاطری از سوی انتشارات مرندیز، همزمان با ایام فاطمیه منتشر شده است.


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت