العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 17198      تاریخ : 1398/12/13 01:44:06      بخش : دیدارها و گفتگوها print

اشاره: ایران اسلامی، امروز به‌عنوان ابرقدرت معنوی جهان و قدرت برتر منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود. در عصر کنونی، جهانیان مشتاق‌اند پیام‌های امام خمینی قدس سره و سخنان مقام معظم رهبری را شنیده و آن را بفهمند؛ پس احتیاج داریم با یادگیری زبان آنان، این پیام‌ها و سخنان را به آن‌ها منتقل کنیم. آنچه می‌خوانید پاسخ‌های حجت‌الاسلام والمسلمین محسن ربانی، از فعالان باسابقه حوزه عملیه در آمریکای لاتین و رایزن سابق فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آرژانتین. وی در این گفت‌وگو، از وضعیت فرهنگی و دینی آمریکای لاتین و تاثیر انقلاب اسلامی بر مسلمانان و گسترش اسلام در آن منطقه می‌گوید...

◦ اثرات انقلاب اسلامی در خارج از کشور خصوصا در منطقه آمریکای لاتین چگونه است؟

▪ بنده ضمن آرزوی توفیق روز افزون برای نظام اسلامی، ملت شجاع و مقاوم ایران و مقام معظم رهبری، در ابتدا اولا، بهصورت تیتروار بخشی از تاثیرات انقلاب اسلامی را تقدیم مینمایم.

1. احیای دین در سراسر جهان، دین یهودیت، مسیحیت و بهالخصوص دین مبین اسلام و مکتب اهلبیت علیهم السلام؛

2. احیای اسلام در کشورهای اسلامی و در سراسر جهان؛

3. احیای قرآن مجید که جامعه جهانی، شناختی از آن نداشت و امروز در سراسر جهان قرآن خوانده میشود؛ قرآن را حفظ میکنند، مسابقات جهانی برقرار میکنند، تفسیرمیشود و به زبانهای مختلف تبلیغ میشود.

4. احیای مکتب اهل بیت علیهم السلام در سراسر جهان، دکترین شیعه امروز بیشترین موضوعی است که مورد تحلیل و تفسیر رسانهها قرار میگیرد؛

5. احیای حجاب و عفاف در کشورهای اسلامی و شناساندن آن به جهانیان، امروز خیلی از خانمها در دنیا وقتی با مسلمانها همدردی کنند، حجاب به سر میکنند و به خاطر اثرگذاری در بعضی کشورها، آن را ممنوع کردند؛ (اول فوریه بهعنوان «روز جهانی عفاف و حجاب» تبدیل به پویش مهمی برای زنان مسلمان در جهان شده است که زنان غیر مسلمان در آن شرکت میکنند؛

6. احیای نماز و نمازجمعه درخارج و داخل که آخرین اقامه نماز جمعه توسط امام خامنهای بیش از دو میلیون شرکت کردند؛

7. احیای تعامل در بین مسلمانان جهان در اکثر کشورها؛

8. احیای وحدت و شعار «الاسلام یعلو و لا یعلی علیه» درجهان با تشکیل تقریب مذاهب اسلامی؛

9. احیای شعارهای اسلامی؛ الله اکبر، لاالهالاالله، محمد رسولالله؛

10. احیای حوزههای علمیه در جهان و ایران: تاسیس حوزههای علمیه در خارج از کشور به زبانهای مختلف از آن جمله حوزه علمیه به زبان اسپانیایی که شعبهای از آن در قم بهنام حوزه علمیه امام علی ابن ابیطالب علیه السلام تحت اشراف جامعةالمصطفیالعالمیه ایجاد شد؛

11. بیداری اسلامی و مسلمانان؛

12. بیداری مستضعفین؛

13. پیروزی ایران و طرفدارانش بر رژیم صهیونیستی و آمریکا در جنگ 33 روزه برای اولین بار بعد از غصب فلسطین؛

14. شکست هیمنه ابرقدرتها در سراسر جهان؛

15. شکست تفکر مارکسیست لننیستها در دنیا؛

16. شکست توطئههای آمریکا برعلیه ایران، مثل جنگ تحمیلی برعلیه ایران، کودتای نوژه، کودتای طبس، محاصره اقتصادی و جنگ نظامی؛

17. نابودی طرحهای آمریکا از طریق طالبان، القاعده، داعش و کشورهای مرتجع عرب بر علیه ایران و کشورهای مسلمان لبنان، عراق، سوریه و یمن؛

18. حمایت از ملت فلسطین و کمک به پیروزی ملت فلسطین به نحوی که برای اولین بار است که رژیم صهیونیستی درخواست آتشبس میکند؛

19. ایران طراح سیاست نه شرقی و نه غربی جمهوری اسلامی که خیلی از کشورها از این شعار استقبال کردند؛

20. جهانی نمودن موضوع دین از سیاست جدا نیست؛ ثانیا، انقلاب اسلامی ایران انفجار نور بود.

انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی قدس سره چون یک انقلاب دینی و فطری بود، ابر قدرتها را غافلگیر کرد و پایگاه آنها را در ایران از بین برد. طبعا این انقلاب، با ماهیت استقلالطلبی و دینی و ویژگی حمایت از مستضعفین، آثار بسیار ارزندهای به ارمغان آورد. در سالهای اول، اینها فکر میکردند که این یک انقلاب برخواسته از یک گروه مثلا روحانیان است و ریشه در عمق جان مردم ایران ندارد و بالاخره میشود آن را سرکوب و نابودکرد! آنها فکر میکردند این انقلاب یکسال، دو سال حرکتی در بین مردم ایجاد میکند و بعد از بین میرود. ولی بعدها متوجه شدند که نه، این انقلاب، انقلابی ماندنی است. ولذا پشیمانند که چرا با این انقلاب از روزهای اول مقابله نکردند و الان مجبوراند آن را به رسمیت بشناسند.

انقلاب ما صادر شده است و ایران ابرقدرت معنوی و مادی جهان است امروز انقلاب ما نهادینه شده و صادر شده است، تقریبا فکر انقلاب اسلامی در دنیا و خاورمیانه جای خودش را باز کرده است؛ بهخصوص شعارهای انقلاب اسلامی، جایگزین شعارهای دیروز شده. ما اگر خوب به یاد داشته باشیم، در خود فلسطین، در لبنان، در بین گروههای مبارز، کشورهای سوریه و عراق، اینها افتخارشان این بود که سوسیالیست و کمونیست بشوند و شعارهای سوسیالیستی بدهند. آن شعارهایی که قبل از انقلاب در بین اکثر گروههای مبارز در جهان داده میشد، سوسیالیسم تنها راه نجات ماست و دولتهایی مثل دولت بعث عراق بر این اساس تاسیس شد، آنها بعد مجبور شدند شعارشان را اللهاکبر قرار دهند و حتی روی پرچم نصب نمایند.

قبل از انقلاب اسلامی، کسانی که از اسلام دم میزدند عقبمانده، مرتجع و آدمهایی که زمان را درک نمیکنند، قلمداد میشدند و آنها را منزوی میکردند. امروز دقیقاً برعکس شده، یعنی آن گروهی میتواند مردم را جذب بکند که بیشتر بتواند شعارهای اسلامی را در بین مردم رواج دهد و بتواند از راه دین وارد بشود، او موفق محسوب میشود چون امروز ایران ابرقدرت معنوی و مادی جهان است و آزادی لبنان، سوریه و عراق از قدرت روزافزون ایران است.

فلسطین: الان فلسطین طرفدار ایران است؛ بعد از انقلاب نه تنها افرادی مثل شهید فتحی شقاقی با انقلاب

اسلامی پیوند خوردند، بلکه میگوید من راهم را از امام حسین علیه السلام گرفتم و افتخارش به این است که شاگرد امام خمینی قدس سره است و میگوید که ایران پایگاه و امید ما است. اسماعیل هنیه در سخنرانی خود در مراسم تشییع پیکر شهید سردار قاسم سلیمانی رحمه الله علیه در تهران بود اظهار کرد: این فرمانده، شهید قاسم سلیمانی همه زندگی خود را در حمایت و پشتیبانی از فلسطین به سر برد و او در راس نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود و من این فرمانده بزرگ را شهید قدس، شهید قدس، شهید قدس مینامم.

وی با بیان اینکه من از سرزمین مبارک فلسطین میآیم، افزود: من از سرزمین جهاد و مبارزه و از قدس نخستین قبله مسلمانان که پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم از آنجا به آسمان رفت به ایران آمدم تا به مقام معظم رهبری حضرت امام خامنهای حفظهالله دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران و به خانواده شهید و فرزندان و بستگان او و همه پرچمداران مقاومت علیه توطئههای صهیونیستی و آمریکایی تسلیت و تعزیت بگویم.

با آنکه بعضی در دنیا ما را متهم میکنند که نژاد پرستیم و ملی گراییم یا شیعهایم و از شیعیان حمایت میکنیم، ایشان میگفت که نه، اصلا این نیست، ما میگوییم در صحنه مبارزه، تنها دولتی که از ما حمایت کرد، ایران بوده است و این خود دلیل بر این بوده که ایران به شعارهایی که داشته، استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی پایبند مانده است و توانسته همان شعار را ادامه بدهد. امروزه دولتهایی که هنوز تحت سلطه غرباند واقعا میتوانند بیایند سراغ اسلام، میبینیم به یک نحوی مجبور شدند که جلوی فعالان اسلامی را باز بگذارند. یعنی انقلاب ما، این انفجار نور، فقط ایران را نورانی نکرد؛ لذا جوانهای ملت و همه ما باید افتخار کنیم که آمدیم یک حرکتی را شروع کردیم و یک انقلابی را انجام دادیم که نه تنها توانست کفر و الحاد را و در مرحله اول کمونیسم را تقریبا از خاورمیانه جمع بکند، بلکه اسلام را به صحنه زندگی و اجتماعی آورد و شعارهای لاالهالاالله و اللهاکبر را گسترش داد.

شعارهایمان امروز در تمام جهان و بهالخصوص منطقه پهناور خاورمیانه هست.

◦ نظرات مردم آمریکای لاتین در رابطه با انقلاب اسلامی چیست؟

▪ مردم آمریکای لاتین مردمی ضدظلم و انقلابی هستند و به همین خاطر از رویکرد انقلاب اسلامی که ضدظلم، ضدتبعیض، ضداستعمار و ضد ابرقدرتهای مستکبر است، حمایت میکنند.

اردن و بازگشت به اسلام و حجاب

من یادم هست چند سال پس از انقلاب، زمانی که آرژانتین بودم با یکی از علمای اهل سنت و وهابی، که از اردن آمده بود، دیداری داشتم و میگفت: من وقتی در اردن بودم همه مسابقه در بیحجاب شدن داشتند و امروز

بعد از انقلاب، وقتی میروم اردن و مصر میبینم همه مسابقه در با حجاب شدن دارند.

اسقف آرژانتینی، تاریخ بشریت را امام خمینی قدس سره تغییرداد

دشمن باید کاری بکند که هم این انقلاب را به شکست بکشاند و هم نگذارد در جای دیگر نمونه و مدل این انقلاب به وجود بیاید؛ ولی در واقع باید اینطور تعبیر بکنیم که انقلاب اسلامی ایران، دین اسلام را زنده کرد و خیلی از شخصیتها را بیدار و جذب ایران نمود. من یادم هست، در زمان رحلت حضرت امام قدس سره، یکی از «اسقفهایی» که کتاب یادبود امام قدس سره را میخواست امضا بکند، میگفت: من در روزنامهها خواندم و متاسفم که بعضی از روزنامهها نوشتند، مردی از دنیا رفت که میخواست تاریخ را تغییر دهد، مردی از دنیا رفت که میخواست سیاست جهان را تغییر دهد، مردی از دنیا رفت که میخواست حکومت بر اساس بنیادهای نو درست کند. بعد ایشان گفت: «من مینویسم مردی از دنیا رفت که تاریخ را تغییر داد.» یک کشیش مسیحی اینطور اظهارنظر میکند و انقلاب را به هم زننده روند تاریخ بشر میداند؛ بنابراین، واقعا این انقلاب دین را زنده کرد.

دانشمند اروپایی و تبلیغ اسلام

در خود اروپا هم انقلاب ما آثار زیادی روی متفکران داشت و فردی مثل «روژه گارودی» بعداز انقلاب اسلامی تمایل به اسلام پیدا کرد و مسلمان شد. وی مدتی دبیرکل حزب کمونیست فرانسه بود و ما ایشان را به قم دعوت کردیم. چه دید بازی نسبت به اسلام و چه اشتیاقی نسبت به فیضیه و دیدار با علما داشت و چقدر خوشش آمد که طلبهها بعد از سخنرانی دورش گرد آمدند و سؤالهای متنوع کردند. اینها آثار صدور این انقلاب است؛ اگر واقعا این فکر صادر نشده بود، این اشتیاق نبود.

◦ احساس مسلمانان نسبت به انقلاب اسلامی چیست؟

▪ انقلاب ایران را انقلاب خود میدانند؛ و لذا از نزاعهای داخلی خیلی نگران میشوند! و از رویکرد غربزدهها ناراحتاند و متاسف از اینکه قدر این نهضت جهانی را نمیدانند و از پیشرفتهای ایران خیلی خوشحال میشوند و اظهار میکنند ایران ابرقدرت جدید جهان است.

وقتی با مسلمانان صحبت میکنیم یکی از اثرات انقلاب اسلامی ایران در خارج احساس هویت، عزت و شخصیت مسلمانان است. مسلمانان امروز احساس میکنند که هویت و شخصیت دارند.

واقعاً احساس میکنند که مکتب دارند، پشتوانه علمی و فرهنگی و تمدن دارند و جدا به فکر این هستند که خودشان را با مکتب اسلام تطبیق بدهند. در آلمان بودم و داشتم به ایران میآمدم. چون ما از کشورهای آمریکای جنوبی که میآمدیم باید در یکی از کشورهای اروپایی بالضروره توقف کنیم و هواپیما را عوض کنیم برای آمدن به ایران.

تاجر اروپایی

در آلمان شبی رفتیم با خانواده به رستورانی که گوشت حلال داشتند و مربوط به مسلمانها بود، عدهای از برادران عرب در آنجا بودند، ما را که دیدند، خیلی خوشحال شدند؛ آنوقت هنوز زمان جنگ بود.

یکی از برادران عرب که مسلمان هم بود، گفت: من از فرانسه آمدم و تاجر هستم؛ خیلی خوشحال شد که یک روحانی ایرانی را دیده است. با زبان عربی شروع به صحبت کردیم و من یک مقداری درباره انقلاب و اهداف انقلاب اسلامی صحبت کردم و گفتم: هدف ما از این انقلاب اسلامی این بوده که دین خدا زنده شود و مسلمانها به دین اسلام برگردند.

بعد ایشان خودش، شروع کرد به صحبت کردن و گفت: که من واقعا خوشحالم که ملت ایران و رهبری ایران، قدرت به خرج دادند؛ برای اینکه جنگ را به پیش ببرند و از اسلام دفاع کنند. شما نه تنها برای خود بلکه برای ما و برای همه مستضعفین میجنگید.

بعد گفت: من تعجب میکنم از دولتهای عربی که در زمان شاه روابط خوبی با او داشتند و در کنارش قرار میگرفتند، با آنکه میدانستند خودشان و شاه دارند بر خلاف اسلام عمل میکنند؛ خصوصاً که شاه رابطه خیلی خوبی با رژیم صهیونیستی دشت!

من تعجب میکنم؛ چطور میشود ایرانی که در کنار ملت اسلام و عرب و خصوصا فلسطین و لبنان قرار گرفته، به این صورت با او رفتار میشود و با او میجنگند و در جنگ، صدام را مورد حمایت قرار میدهند. من بهعنوان یک عرب از آنها اظهار تنفر میکنم، اظهار ناراحتی میکنم و شما را تایید میکنم؛ میگفت عقیده من این است که: «الذی لایحب الخمینی لیس بمسلم لا سنیا و لا شیعیا» آنکه عاشق اما خمینی قدس سره نیست، مسلمان نیست ؛سنی باشد یا شیعه! این را با صدای بلند میگفت و میخواست که ما هم به همه بگوییم.

اگر اثر این انقلاب نبود ما این شعار را چه زمانی میتوانستیم بشنویم؛ در ادامه میگفت: ما قبلا در فرانسه یا جای دیگر جرات نمیکردیم بگوییم مسلمانیم، جرات نمیکردیم قرآن را گوش بدهیم؛ ولی الان یکی از چیزهایی که در ماشینم هست «کاست» قرآن است.

زندگی من بعد از انقلاب با قرآن شروع میشود و این را شما به من دادید، انقلاب اسلامی به من داد.

این در همه دنیا هست؛ یعنی هر کجای دنیا شما بروید، میبینید اسلام نفوذ کرده، افکار جمهوری اسلامی ایران رفته، تفکرات امام قدس سره آنجا هست.

 

 


منبع : دبیر خانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت