العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 10 خرداد 1399
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 17236      تاریخ : 1399/1/12 00:42:01      بخش : تازه های نشر حوزه دین print

اداره امور دینی و خیریه دبی کتابی را با عنوان «اجتهاد در اسلام و اهمیت آن در زندگی مسلمانان”» به قلم شیخ احمد عبدالعزیز الحداد مفتی ارشد و مدیر دارالافتاء دبی منتشر کرد.

اداره امور دینی و خیریه دبی کتابی را با عنوان «اجتهاد در اسلام و اهمیت آن در زندگی مسلمانان» به قلم شیخ احمد عبدالعزیز الحداد مفتی ارشد و مدیر دارالافتاء دبی منتشر کرد تا در اختیار عموم خوانندگان قرار گیرد. این کتاب درباره اجتهاد به عنوان یکی از مسائل مهم و اصیل معرفتی در اسلام نگاشته شده است.

کتاب به زبانی ساده و روان و با مطالب پیوسته نوشته شده و نویسنده در آن تاکید کرده است: امت اسلامی همان گونه که در قرآن کریم بر آن تاکید شده؛ تنها امتی است که اصول پیشرفته شناخت را در اختیار دارد و‌ می‌تواند با این اصول میان مصالح دنیا و مقتضیات آخرت جمع کند، زیرا امتی است که در پرتو اصولی زندگی‌ می‌کند که علمای امت، شریعت و احکامش را با استفاده از آن اصول استخراج‌ می‌کنند و این روند استخراج به چیزی نیاز ندارد مگر استفاده از فکر و تعقل که روش اصولی مورد پذیرش و تایید عقل است.

شیخ الحداد در کتاب با پرداختن به مسئله اجتهاد در اسلام آن را اینگونه معرفی‌ می‌کند که نزد علمای ما ملکه مدیریت اختلاف است به گونه‌ای که به اتفاق تبدیل شود، زیرا اجتهاد موجب اعتماد ما به دین و خویشتن‌ می‌شود.

کتاب در ۱۰ محور به تعریف اجتهاد، بیان مشروعیت اجتهاد، اجتهادهای پیامبر(ص)، انگیزه‌های اجتهاد، دعوت به اجتهاد، ویژگی مجتهد، شروط مجتهد، موارد اجتهاد، انواع اجتهاد، انواع مجتهدان و بخش پذیری(تجزؤ) اجتهاد پرداخته است.

بنابر گزارش حوزه نیوز، نسخه الکترونیک کتاب اجتهاد در اسلام در پایگاه اداره امور اسلامی و خیریه دبی در دسترس عموم محققان قرار دارد.


منبع : دبیر خانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت