العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
جمعه 9 آبان 1399
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 17241      تاریخ : 1399/1/12 01:27:22      بخش : دیدارها و گفتگوها print

استاد برجسته حوزه علمیه مشهد با بیان اینکه آنچه انسان در ارتباط با خدا باید رعایت کند و آنچه انسان در ارتباط با خودش و جامعه باید در نظر بگیرد در صحیفه سجادیه آمده است، گفت: صحیفه محتوایی است که در همه مسایل لازم از نظر اعتقادی و اخلاقی و فردی و تکاملی فوق العاده مسایل بی نظیری دارد، شایسته است که بیش از آنچه الان مطرح است؛ مطرح شود.

آیت الله سیدجفر سیدان، در گفت وگو با شفقنا در ارتباط با اینکه چرا صحیفه سجادیه در جامعه امروز زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد گفت: در ارتباط با صحیفه سجادیه شایسته این است که در جوامع اسلامی کاملا مورد توجه قرار بگیرد و مطرح باشد و حتی المقدور کسانی که بر ادبیات عرب مسلط هستند از متن صحیفه استفاده کنند و بهره مند باشند و کسانی هم که از نظر ادبی و اطلاعات مربوط به لغت عربی اطلاعی ندارند یا ضعیف هستند، از ترجمه های دقیق و ارزنده ای که شده استفاده کنند.

میزان توجه به صحیفه سجادیه شایسته این کتاب نیست

وی افزود: در بعضی از زمانها بخصوص در برخی شهرهای بزرگ بصورتی بوده که در هر خانه ای صحیفه سجادیه وجود داشته است، الان هم صحیفه سجادیه در خیلی از خانه ها وجود دارد، اینطور نیست که به ندرت باشد اما آن چنان که شایسته این کتاب باشد، نیست!

آیت الله سیدان با اشاره به اینکه صحیفه سجادیه کتابی برای انسان سازی است تصریح کرد: یکی از علت هایی که صحیفه سجادیه در جامعه امروز زیاد مطرح نشده، این است که بطور کلی معرفی اینگونه کتب به تبلیغ مناسب بستگی دارد، که به نحو مناسبی چنین مسایلی در رسانه ها و منابر و در جلسات بازگو شود، اما متاسفانه چنین نیست. صحیفه با توجه به اینکه املای امامی است برای امام، معصومی املا فرموده و معصومی هم نوشته اند و به این صورت انجام شده، طبیعی است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به اضافه اینکه محتوای صحیفه محتوایی است که در همه مسایل لازم از نظر اعتقادی و اخلاقی و فردی و تکاملی فوق العاده مسایل بی نظیری دارد، شایسته است که بیش از آنچه الان مطرح است؛ مطرح شود.

وی افزود : اگر سوال بکنید که چرا در امر تبلیغ بی توجهی شده، می توان گفت آن کسانی که متولی تبلیغ هستند آنها باید بیشتر توجه کنند، باید بصورت های مختلف این مساله طرح و اجرا شود، بخاطر اینکه تبلیغات مناسبی انجام نشده طبیعی است که به مقدار شایستگی مطرح نشده است.، بطور کلی می توان گفت که حتی نهج البلاغه هم آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

صحیفه سجادیه سخن گفتن امام معصوم با خداست

آیت الله سیدان با اشاره به محتوای غنی صحیفه سجادیه بیان داشت : در این مجموعه بسیار مهم، یکی از امتیازاتش این است که سخن با خداست، بیانات دیگر معصومین علیهم السلام بیاناتی است که با مردم سخن گفتند، احادیث مخاطبشان مردم هستند و در عین حال مشخص است که کمال فصاحت و بلاغت و استواری سخن در بیاناتشان محفوظ است، اما صحیفه سخن گفتن با خداست و طبعا حال و هوای دیگری دارد و مخاطب حضرت سجاد(ع) خدا هستند و این حالت توجه خاص به پروردگار زمینه امتیاز خاصی است.

بخشی از صحیفه توصیف حضرت حق است

وی تصریح کرد: دعا از نظر تقسیمی وجوه مختلفی دارد، بعضی از بخش های دعا به عنوان دعا نامیده می شود، بخشی از آنها ورد و ذکر نامیده می شوند که هر کدام خصوصیت خود را دارند، بخشی از صحیفه توصیف حضرت حق است، مطالب معارف مربوط به ذات مقدس الهی است و صفات حضرت حق در این ادعیه آمده است؛ خداوند را نمی شود توصیف کرد مگر به آنچه خود خداوند خود را توصیف کرده اند، این بزرگواران امتیازشان این است که توصیفشان همانی است که در قرآن کریم و در ارتباط با پروردگار بیان شده است.

این استاد حوزه در ادامه گفت: یک بخش از صحیفه معارف توحیدی است که در ارتباط با شناخت پروردگار حقایق بسیار مهمی بیان کرده، که جا دارد هر کدام قسمت به قسمت بحث شود و زیباتر آن است که در حوزه های علمیه بعنوان درس مطرح باشد و هر چه بهتر و جدی تر با تدبر هرچه بیشتر هر یک از اینها مورد بررسی قرار بگیرد.

آموزه های امام سجاد(ع) در جهت خودسازی و کمالات انسانی

آیت الله سیدان اذعان داشت: یک بخش از مطالب صحیفه بیان موقعیت پیامبراکرم و ائمه معصوم است که باز بسیار دارای اهمیت است، در دعای اول صحیفه آمده است: فجعل لنا الفضیله بالملکه علی جمیع الخلق فکل خلیقته منقاده لنا بقدرته و صائره الی طاعتنا بعزته؛ که در تبیین مقام معصومین بیان شده و اشاره دارد که خدا چه قدرتی به اینها داده است در حدی که اینها را به هستی مسلط کرده است.

وی با اشاره به بخش های مختلف صحیفه سجادیه تصریح کرد: بخشی در این مجموعه وظایفی است که انسان در ارتباط با خودش دارد که در ارتباط با خود چه صفاتی را باید دور کند و چه صفاتی را برای خودش تحصیل کند، بصورت مبسوط در این صحیفه بی نظیر مطالبی در جهت خودسازی و کمالات انسانی بیان شده است.

وی عنوان کرد: بخش زیادی از صحیفه هم در ارتباط با وظایفی است که انسان نسبت به دیگران دارد، حضرت زین العابدین مهمترین وظایفی که انسان نسبت به پدر و مادر دارد بصورت مبسوط بیان کرده اند و مهمترین وظایفی که انسان در برابر فرزندانش دارد بعنوان دعای حضرت در ارتباط با فرزندان بیان شده است و همچنین حدود ۳۵ تکلیف نسبت به همسایه ها در صحیفه بیان شده است.

آنچه انسان در ارتباط با خودش و جامعه باید در نظر بگیرد در صحیفه سجادیه آمده است

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: آنچه انسان در ارتباط با خدا باید رعایت کند و آنچه انسان در ارتباط با خودش و جامعه باید در نظر بگیرد در صحیفه سجادیه آمده است.

وی در پایان گفت: امیدواریم مراکز علمی مخصوصا رسانه ها و حوزه های علمیه به تبلیغ صحیفه سجادیه بپردازند تا آنچه حق مطلب است ادا شود.

انتهای پیام


منبع : دبیر خانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت